banner238

EREN: TEDBİR DE GEREKLİ DESTEK DE

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Sırrı Eren pandeminin sağlık yönünden ağırlaşan şartlarının ekonomik açıdan da zorlayıcı bir hal aldığına değinerek önümüzdeki süreçte sanayiciyi, tüccarı ve esnafı ayakta tutmak için devlette destek beklentilerinin kamuoyunda sürdüğüne değindi. İçişleri Bakanlığı genelgesi sebebiyle, kalabalık katılımlı toplantılar düzenleyememelerine rağmen, dernek üyelerinin taleplerini telekonferans yöntemi ile ya da yazılı olarak almaya ve yetkililere ulaştırmaya çalıştıklarına değinen TrabzonSİAD Başkanı Eren “ Üyelerimizin ihtiyacı doğrultusunda kamuoyunda seslendirdiğimiz çeşitli vergi borçları ve cezaların yapılandırılması; turizm işletmelerine hazine garantili olarak sunulan KGF destekli can suyu kredileri ve son kısıtlamalar öncesinde açıklanan çeşitli destekler kamuoyunun da genel beklentisiydi. 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvurmamış olan işyerlerinin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’ a başvurmaları durumunda, 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki üç ay süre ile “Kısa Çalışma Ödeneği”nden yararlanabilmesine imkân sağlayan düzenleme de yine işletmelerin talepleri arasındaydı. Bu talep ve beklentileri karşılayan kararlar için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizin tüm ilgili bakanlarına teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

TABANIN SESİNİN TAVANA ULAŞMASI ÖNEMLİ

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler sonrası Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında iş dünyası ile buluşması, sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekonomiyi ilgilendiren tüm kesimlerin sesine kulak verip, ortak akılla hareket edeceğiz'' açıklaması ve Merkez Bankası Başkanı Sayın Naci Ağbal ile birlikte TOBB ve TÜSİAD yönetimleri ile bir araya gelmesi, bu süreçte tabanın sesinin

tavana ulaşması adına çok önemli gelişmelerdir. Merkez bankasının attığı adımların önümüzdeki dönemde ekonomik toparlanmaya katkı sağlayacağını umut ediyoruz. KDV alacaklarının, enerji maliyetlerinin düşürülmesinin, matrah ve vergi artırımının; kasa, stok ve cari hesap düzeltmelerinin de iş dünyasının sorun ve talepleri arasında olduğu bir gerçektir. Salgının hızının kesilmemesi ve son dönemde oldukça fazla artış göstermesi sebebi ile alınan kısıtlayıcı kararlar, başta masa hizmeti veren işletmeler olmak üzere pek çok işletmeyi zor durumda bırakmıştır. Bu işletmelere önceki yıllardaki ciroları baz alınarak destekler verilmesi, özellikle kiralarını ödeyebilmeleri noktasında destek sağlanması işletmenin varlığını sürdürebilmesi adına önemlidir. Yine bu tür işletmelerin elektrik ve doğalgaz faturalarının, varsa ödenmemiş faturalarıyla birlikte, normalleşmeden üç ay sonra 12 ay yapılandırılma ile tahsil edilmeye başlanması beklentiler arasındadır. Artırılan tedbirler ve kısıtlamalar iş dünyamızı zorlasa da gelinen noktada bir gereklilik olduğu aşikârdır. Bu noktada sağlık çalışanlarımızın bugüne kadar verdikleri emeklerin boşa gitmemesi için, kendimizin ve yakınlarımızın sağlığını koruma adına “Maske, mesafe, temizlik” kuralına uymayı sürdürmeli, mecbur kalmadıkça evlerimizden çıkmamalıyız. Paket servis ile çalışan işletmeleri ayakta tutmak amacıyla bütçelerimizin elverdiği oranda bu işletmelerden sipariş vererek Türk milletinin asil bir özelliği olan dayanışma ruhunu da sürdürmeli, tekrar gelecek güzel günlere kadar el birliği ile mücadele içerisinde olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol