GİRESUN TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI YAŞAR İBAŞ

ÖNCELİKLE 1926 YILINDA BİZATİHİ KURULUŞU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN, “GİRESUN’DA FINDIK BORSASI KURULMASI” YÖNÜNDEKİ TALİMATLARI İLE KURULUŞU GERÇEKLEŞTİRİLEN GİRESUN TİCARET BORSASI’NA HOŞGELDİNİZ. DEĞERLİ ZAMANINIZI AYIRARAK YENİ DÖNEMDE GİRESUN FINDIĞI, ÜRETİCİSİ VE TÜCCARI İÇİN HİZMET ÜRETMEYE ÇALIŞACAK BİZLERİ DİNLEMEYE GELDİĞİNİZ VE BU TANIŞMA TOPLANTISINA TEŞRİF ETTİĞİNİZ İÇİN HEPİNİZE, ŞAHSIM VE TÜM ARKADAŞLARIMIZ ADINA TEŞEKKÜR EDERİM.

MALUMUNUZ 3 NİSAN TARİHİNDE BORSAMIZIN SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. SEÇİMLERİMİZ, 3 LİSTENİN YARIŞTIĞI REKABET ORTAMININ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE BÜYÜK BİR OLGUNLUK VE DEMOKRASİ ŞÖLENİ HAVASIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ VE BU SEÇİMİN SONUCUNDA ÜYELERİMİZİN TEVECCÜHLERİ ONLARA HİZMET ÜRETMEK VE GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERE BİZLERE NASİP OLDU. GİRESUN TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU VE MECLİS ÜYELERİ ADINA BİZLERE EMANET EDİLEN BU GÖREV VE SORUMLULUĞU GURURLA VE HEYECANLA ÜSTLENMİŞ BULUNUYORUZ. ÖNÜMÜZDEKİ ÇALIŞMA DÖNEMİ BOYUNCA BU ÖNEMLİ GÖREVİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRMENİN VE BİZLERE GÖSTERİLEN GÜVENE LAYIK OLMANIN ÇABASI İÇİNDE OLACAĞIZ. KİMSENİN BUNDAN KUŞKUSU OLMASIN. SEÇİMLER SONUCUNDA TÜM ÜYELERİMİZE HİZMET ÜRETMEK VE KENDİLERİ İÇİN EN İYİ OLANI YAPMAK ÜZERE ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE NELER YAPABİLECEĞİMİZ YÖNÜNDE KISA ZAMAN DİLİMİNDE SİZ DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI ARKADAŞLARIMIZIN DA DESTEĞİ İLE ÜYELERİMİZ VE KAMUOYU İLE DURUMU PAYLAŞIP HEM BİR TANIŞMA, HEM DE NELER YAPMA ARZUSUNDA OLDUĞUMUZU İLETMEK İSTEDİK.

ÖNCELİKLE YENİ DÖNEMDE ÜYELERİMİZİ KUCAKLAYICI DAHA GENİŞ KATILIMLI, DAHA ÜRETKEN, DÜŞÜNEN, TARTIŞAN, SONUÇ ODAKLI VE TAKIM RUHU ZİHNİYETİ İLE HEDEFLERİ BÜYÜK BORSA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. ÜYELERİMİZİN BİZE GÖSTERDİĞİ GÜVENİ BOŞA ÇIKARMADAN, GİRESUN TİCARET BORSASI VE GRUP ŞİRKETLERİNİ DAHA ÖNCEDEN DE SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ ZİRVEYE TAŞIYACAĞIZ. GİRESUN TİCARET BORSASI’NIN KURUMSAL KİMLİĞİNİ ÖNCEDEN DE OLDUĞU GİBİ İLİNE HİZMET ÜRETEN VE ÜLKE BORSALARI İÇERİSİNDEKİ PROJE ÜRETME KABİLİYETİNİ YENİ DÖNEMDE TÜM MECLİS ÜYELERİ ARKADAŞLARIMIN DA ORTAK AKLI İLE DAHA YUKARI SEVİYELERE TAŞIMA GAYRETİ VE ARZU İÇİNDE OLDUĞUMUZU BU VESİLE İLE BELİRTMEK İSTERİZ. TABİ Kİ MECLİS ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE BORSA SEÇİMLERİNİN HEMEN AKABİNDE YENİ SEÇİMLER YAPTIK. MECLİS ÜYELERİNİN SEÇİMİNİN BİTİMİ SONRASINDA YÜRÜRLÜKTE BULUNAN BORSA SEÇİMLERİNİN DEVAMI ÇERÇEVESİNDE YÖNETİM KURULUMUZU, DİSİPLİN KURULUMUZU BUNLARIN BAŞKANLARINI, BAŞKAN YARDIMCILARINI BELİRLEDİK. DAHA DOĞRUSU KENDİ ARAMIZDA İŞ BÖLÜMÜ YAPTIK.

BUNUNLA BİRLİKTE YENİ OLUŞAN YÖNETİM KURULUMUZ VE MECLİSİMİZ İÇERİSİNDEKİ GÖREV BÖLÜMLERİNİ DE TANITMAK İSTERİM. BİLİNDİĞİ ÜZERE MECLİSİMİZE İLK ÖNCE BORSA ÜYELERİNİN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİ SEÇİLİYOR. DAHA SONRA BU ÜYELERİMİZE TEMSİL EDEN GERÇEK KİŞİLER BELİRLENMİŞ OLUYOR. GÖREV BÖLÜMÜ

SONUCUNDA OLUŞAN YÖNETİM KURULUMUZ VE MECLİS ÜYELERİMİZ ŞU ŞEKİLDE OLUŞMUŞTUR.

DOĞANCAN FINDIK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. – NİYAZİ GÜRSOY-MECLİS ÜYESİ-TOBB DELEGESİ AKŞEN TARIM ÜR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. – AHMET HAMDİ AKŞEN-YÖN.KRL.SAYMAN ÜYESİ BÖLÜKLER GIDA SAN VE TİC. LTD. ŞTİ. – YAŞAR İBAŞ-YÖNETİM KURULU BAŞKANI-TOBB DELEGESİ ÖZTÜRK FINDIK GIDA PET. TAR. ÜR. TRZ. NAK. İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. – ERTAÇ ÖZTÜRK-MECLİS BAŞKANI-TOBB DELEGESİ ZEREN FINDIK GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. – ÜNAL ŞENSOY-MECLİS ÜYESİ-TOBB DELEGESİ SARIGÜL FINDIK- ÖNER SARIGÜL-MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI KAHRAMAN TİCARET – HASAN KAHRAMAN-MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TAHSİN FINDIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. – HAMZA BÖLÜK-YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARD.-TOBB DELESİ ÇULFAZ TAR. ÜR. GIDA. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. – MUSTAFA ÇULFAZ-MECLİS KATİP ÜYESİ KADEM TURAN-MECLİS ÜYESİ NECATTİN YILMAZ-YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI DOĞUŞ FINDIK – OSMAN KAYA - YÖNETİM KURULU ÜYESİ HÜSEYİN TAKIR - MECLİS ÜYESİ ÖZKAYA GIDA TUR. ELEKTRONİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.-HALİS ÖZKAYA-MECLİS ÜYESİ

DEDİĞİMİZ GİBİ GİRESUN TİCARET BORSASI, BU ŞEHRİN ORTAK FAYDA KURULUŞLARININ ÖNDE GELENLERİNDEN BİRİ 1926 YILINDA KURULMUŞ 92 YILLIK ASIRLIK BİR ÇINAR VE İLİMİZ VE ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE HİZMET EDEN KÖKLÜ BİR KURUM, ÜRETİCİSİNDEN TÜCCARINA, KARAR VERİCİSİNDEN TÜKETİCİSİNE KADAR FINDIK TARIMININ TÜM PAYDAŞLARI İÇİN DÜŞÜNEN VE ÇALIŞAN BİR ORGANİZMA BİR BORSA.

BU YENİ DÖNEMDE DE, FINDIK ÜRETİMİNDE VERİMLİLİKTEN, TİCARETTE KATMA DEĞERE KADAR HER SAFHADA İYİ İLİŞKİLER, YAPICI SİYASET VE POZİTİF YAKLAŞIM GELENEĞİMİZLE, ÜYELERİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN FAYDA ÜRETMEYE, SEKTÖRÜMÜZÜ EL BİRLİĞİYLE BÜYÜTMEYE KARARLIYIZ. ÇÖZÜM ÜRETEN, PROJE GELİŞTİREN, PROJELERİN HAYATA GEÇMESİNİ SAĞLAYAN İŞ ODAKLI ANLAYIŞIMIZI BU YENİ DÖNEMDE KURUMSAL KÜLTÜRÜMÜZLE AYNI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ.

YENİ GÖREV DÖNEMİMİZİN HEMEN BAŞINDA, ERKEN SEÇİM SÜRPRİZİYLE GÖREVE ADIM ATTIK. 2019 SONBAHARINDA YAPILMASI PLANLANAN CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ, 24 HAZİRAN’A ALINDI. HEPİNİZ TAKDİR EDERSİNİZ Kİ BELİRSİZLİK, İŞ DÜNYASININ EN SEVMEDİĞİ KELİMELERDEN BİRİDİR. DOLAYISIYLA ÜLKENİN YÖNETİM SİSTEMİNE DAİR BELİRSİZLİĞİN İKİ AY GİBİ BİR SÜRE İÇİNDE ORTADAN KALKACAK OLMASI, ALINAN ERKEN SEÇİM KARARINI RASYONEL KILMAKTADIR. ANCAK JEOPOLİTİK RİSKLER, KÜRESEL GELİŞMELER VE EKONOMİDEKİ KIRILGANLIKLAR, BU SEÇİM DÖNEMİNDE ÇOK DİKKATLİ DAVRANILMASINI, ENFLASYONLA MÜCADELEYE SEKTE VURULMAMASINI ZARURİ KILMAKTADIR. DİLEĞİMİZ, SEÇİM BİTER BİTMEZ ÜLKE GÜNDEMİNİN ÜRETİM EKONOMİSİNE VE REFORMLARA DÖNMESİDİR. SEÇİM KARARININ ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUZ.

KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI SEÇİMLERİMİZİN ÇOK KISA SÜRE ÖNCE BİTMESİNİN AKABİNDE EKİP ARKADAŞLARIMIZLA YENİ DÖNEMDE NELER YAPACAĞIMIZ KONUSUNDA BİR ÇALIŞMAYA GİRDİK. TABİKİ YENİ DÖNEM İÇİN BELİRLEYECEĞİMİZ ANA UNSURLARDAN BİRİSİ YENİ STRATEJİK PLANIMIZIN DEVREYE KONULMASI.

BUNUN İÇİN DIŞ PAYDAŞ ANALİZLERİMİZ YAPILMIŞ DURUMDA. BORSA YÖNETİMİ OLARAK YENİ GÖREVE GELEN ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE BUNLARIN DAHA DA GELİŞİMİNİ SAĞLAYARAK, YAPILABİLİRLİK VE RASYONELLİK ÖLÇÜSÜNDE ÖNCEKİ DÖNEMLERDEN DEVAM EDEN PROJELERİN DEVAMINI VE İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ VE YENİ VE MEGA PROJELERİNDE TEMELİNİ ATMA GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

BÖLGESİNDE VE FINDIK SEKTÖRÜNDE GEÇMİŞTEN GELEN MİSYONU İLE TOBB TARAFINDAN AKREDİTE EDİLEN (A) SINIFI BORSA OLMA VE HİZMET ÜRETME KABİLİYETİ TESCİLLENMİŞ EN TECRÜBELİ BORSASI OLARAK FINDIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK. ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM İÇİN PLANLADIĞIMIZ ÇALIŞMALAR İÇİN KENDİMİZE BİR TAKIM ÖNCELİKLER BELİRLEDİK. FINDIK SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK. ÜYELERİMİZİN ETKİNLİĞİNİ VE İŞ KAPASİTESİNİ GELİŞTİRMEK.BORSA HİZMETLERİNİ VE PİYASA UYGULAMALARINI GELİŞTİRMEK.BORSANIN KURUMSAL ETKİNLİĞİNİ, DEĞERİNİ VE TOPLUMSAL FAYDASINI ARTIRMAK... ŞİMDİ SİZLERE PLANLADIĞIMIZ FAALİYETLER HAKKINDA KISACA BAZI BİLGİLER VERMEK İSTİYORUM...

GİRESUN KALİTE FINDIĞIN TÜM ÜLKE SATHINA DAHA İYİ KALİTE VE UYGUN FİYAT İLE PAZARLANMASI İÇİN E-TİCARET SİTESİ YAPMAK ARZUSUNDAYIZ. GİRESUN FINDIĞI’NIN MARKA OLARAK AKILLARDA DEVAM EDEBİLMESİ VE DAHA KIYMETLİ KILINMASI İÇİN BUNA MECBURUZ. BU SAYEDE ÜYELERİMİZİN ÜRETMİŞ OLDUKLARI HER TÜRDEN ÜRÜN ÇEŞİDİNİ NİHAİ TÜKETİCİ İLE BULUŞTURARAK TARIM TİCARETİNİN BU YOLLA DAHA ETKİN VE VERİMLİ YAPILABİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ. BUNUN YANINDA ŞEHRİN DOĞU VE BATI AKSINDA İKİ ADET FINDIK SATIŞ NOKTASI KURACAĞIZ. BUNU DA YERELDEKİ BELEDİYELERİMİZİN YER TAHSİSİNİ UYGUN GÖRMELERİ VE SAHİL BANDINDA BÜYÜK METROPOLLERE DÖNÜŞ NOKTASINDA YAPMAYI PLANLIYORUZ. ÜYELERİMİZİN VE ÜRETİCİLERİMİZİN GÖZ NURU GİRESUN FINDIĞI’NI BURADA TÜM TÜKETİCİLERLE BULUŞTURMAK VE UYGUN FİYATLA KALİTELİ FINDIK ALIŞ VERİŞİNİ SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ. ASLINDA ÇOK BÜYÜK BİR EKSİKLİĞİ DE GİDERMİŞ OLACAĞIZ. HER İL KENDİ YÖRESİNİN ÜRÜNÜNÜ ÇOK İYİ PAZARLARKEN BİZİM GİRESUN FINDIĞI GİBİ KALİTE DE BİR ÜRÜNÜMÜZÜ YOL KENARLARINDA PAZARLAYABİLECEĞİMİZ DİĞER İLLERDE ÇOK OLUMLU ÖRNEKLERİ BULUNAN TARZDA GİBİ SATIŞ NOKTALARIMIZIN OLMAMASI GERÇEKTEN ACI VERİCİ BİR DURUM BU EKSİKLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORUZ. DAHA DOĞRUSU BU PROJE İLE ÜYELERİMİZ ADINA BİR KÜMELENME MERKEZİ YARATMIŞ OLACAĞIZ.

FINDIKTA BAĞLI ŞİRKETİMİZ GİFLİDAŞ İLE BAŞLADIĞIMIZ LİSANSLI DEPOCULUK GİRİŞİMİMİZ İLE BU ALANDAKİ MİSYONUMUZ TAMAMLANMIŞ OLMUYOR. FINDIKTA KISMET OLUR VE DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN DE DESTEĞİ İLE YENİ LOKASYONLARDA ŞU ANDAKİ ŞİRKETİMİZİN ŞUBESİ OLARAK YENİ TESİSLER KURMAK HEDEFİNDEYİZ. ORTAK OLDUĞUMUZ ÜRÜN İHTİSAS BORSASININ ÇALIŞMALARINDA DA AKTİF ROL OYNAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ.

FINDIK SPOT BORSASI’NIN GELİŞİMİ VE BURADAKİ İŞLEM SALONUMUZUN DAHA AKTİF HALE GETİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK. FINDIK ÜRETİMİN DE KALİTE VE VERİMLİLİK AÇISINDAN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK PROJELERİMİZ DE BU DÖNEMDE DEVREYE GİRECEK. GİRESUN FINDIĞININ MARKALAŞMASI VE BU MARKANIN ETKİN KULLANILMASI KONUSUNDAKİ FAALİYETLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK. ÇOCUK SEVİNDİR PROJESİ, GİRESUN VE FINDIK KONULU RESİM YARIŞMASI VE GİRESUN VE FINDIK KONULU FOTOĞRAF YARIŞMALARI GİBİ BENZERİ FAALİYETLERİMİZ İLE TARIMIN ÖNEMİ VE POTANSİYELİNİ TOPLUMA ANLATMAYI SAĞLAYACAK ÇALIŞMALARA DEVAM EDECEĞİZ.

ÖZELLİKLE BU GÖREV DÖNEMİMİZDE GİRESUN FINDIK MÜZESİ’Nİ İLİMİZE KAZANDIRMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE HAREKET EDECEĞİZ. ÇOK YAKIN ZAMANDA BU

PROJENİN BAKANLIK AYAĞINDA BÜTÇELENDİRİLMESİ İÇİN DOSYAMIZI HAZIRLAYIP İLGİLİ MAKAMLARA SUNACAĞIZ. SONRASINDA DA MALUM İSTENEN VE BEKLENEN O DUR İKİ BU PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN YER TAHSİSİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ. AÇIKÇA SÖYLEMEK GEREKİRSE BÖYLE BİR PROJENİN SAHİL ALANINDA VE İSTANBUL VE DİĞER BÜYÜK İLLERE DÖNÜŞ İSTİKAMETİNDE OLMASI ZORUNLULUĞU VAR. GİRESUN’DA MEGA BİR PROJE OLABİLECEK VE TURİZME ÇOK İYİ HİZMET EDEBİLECEK BİR PROJE. AYRICA FINDIĞIN BAŞKENTİ OLMA VİZYONUMUZA ÇOK ÇOK DEĞERLİ ŞEYLER KATABİLECEK BİR PROJE. BİZDEN SONRAKİ NESİLLERE ANIT ESERLER BIRAKILABİLECEK BİR PROJE. HATTA VE HATTA DÜNYA KÜLTÜREL MİRASLARINA BİZCE ADAY OLABİLECEK BİR PROJE. BU PROJEMİZE ÇOK CİDDİ YAKLAŞIM SAĞLANABİLİRSE GİRESUN ADINA DEVASA BİR HİZMET ÜRETMİŞ OLACAĞIZ.

YENİ DÖNEM İÇİN ÜYELERİMİZ ADINA YAPACAĞIMIZ ÖNCELİKLERDEN BİRİSİ DE KESİNLİKLE BİR KÜMELENME PROJESİ YAPACAĞIZ. GİRESUN FINDIĞI’NIN DAHA İYİ PAZARLANABİLMESİ VE KIYMETLENDİRİLMESİ İÇİN YAPACAĞIMIZ BU PROJE İLE ÜYELERİMİZİN ETKİN KATILIMI SAĞLANARAK BİRLİKTE DAHA İYİ NELER YAPABİLECEĞİMİZİN GAYRETİ VE ORTAK HAREKET EDEBİLME KÜLTÜRÜNÜ GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ. BUNUN İÇİN İLGİLİ BAKANLIĞA PROJE SUNMAK ÜZERE ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİN EN ÖNEMLİ ODAK NOKTASI İSE HİÇ ŞÜPHESİZ Kİ BORSA ÜYELERİMİZ OLACAK. ÜYELERİMİZE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİMİZİ ARTTIRMAK, HEDEFLERİMİZ ARASINDA. BU ANLAMDA EĞİTİM İHTİYAÇLARININ DOĞRU TESPİT EDİLMESİ KONUSUNDA ÜYELERİMİZİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ BEKLİYORUZ. SEKTÖREL SORUNLAR, GELİŞME VE İHTİYAÇLARIN TESPİT EDİLMESİ AMACIYLA CAMİAMIZ İLE SİNERJİ TOPLANTILARI DÜZENLEMEYİ, ÜYELERİMİZ İLE DAHA SIK BİR ARAYA GELMEYİ PLANLIYORUZ.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR, DÜNYA’DA TARIMDA BÜYÜK TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMLER YAŞANIYOR. ANCAK BU ALANDA ÖZELLİKLE KENDİ BÖLGEMİZDE HALA AYNI YÖNTEMLERLE ÜRETİM YAPILMAYA DEVAM EDİLİYOR. AÇIKÇA SÖYLEMEK GEREKİRSE BUNUN BU ŞEKİLDE GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİL. ÇKS KAYITLARINDA ORTALAMA ÇİFTÇİ YAŞIMIZIN YANLIŞ BİLMİYORSAM 62 YAŞ CİVARINDA BUNUN DAHA NE KADAR BÖYLE GİDEBİLECEĞİNİ KAMUOYUNUN TAKDİRİNE SUNUYORUM. GİRESUN’DA FINDIK TARIMINI SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMAMIZ İÇİN HEPİMİZİN BİR ŞEYLER YAPMASI LAZIM. TARIM’DA YAŞANAN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜME AYAK UYDURMAMIZ LAZIM. AKILLI TARIM YAPILAN DÜNYA’DA Kİ DURUMUN, TÜRKİYE’YE VE GİRESUN’DAKİ TARIMA UYARLANMASI LAZIM. BUNUN İÇİN DEVLETİMİZE PROJE SUNMA HEDEFİNDE OLACAĞIZ. BU BÖLGEDE FINDIK TARIMINDAN BAŞKA BİR ŞEY OLMAYACAĞINA GÖRE DEVLETİMİZİN, BAHÇELERİN BELİRLİ BİR PROGRAM DAHİLİNDE YENİLENMESİNE DESTEK VERİYOR OLMASI LAZIM. BU BAHÇELERİN ORTAK OLARAK DAHA VERİMLİ HALDE ÜRETİMİNİN YAPILABİLMESİ İÇİN KÖY KÖY KOOPERATİFLEŞMENİN CAZİP HALE GETİRİLMESİ İÇİN DESTEKLER VERİLMESİ LAZIM. AKSİ HALDE GİRESUN, FINDIK ÜRETİMİNDE VE EKONOMİSİNDE DAHA DA GERİYE GİTMEYE DEVAM EDECEKTİR. İNŞALLAH BİZ BUNA İZİN VERMEYEREK DEVLET YETKİLİLERİMİZE BUNLARI ANLATIYOR VE PROJE SUNUYOR OLACAĞIZ.

DÜNYADAKİ YENİ NESİL TARIM ANLAYIŞI ÇOK DAHA REKABETÇİ, ÇOK DAHA BİLGİ YOĞUN, ÇOK DAHA YÜKSEK KATMA DEĞERLİ BİR ÜRETİM YAPISINA DAYANIYOR. SAHİP OLDUĞU TEKNOLOJİ BİRİKİMİNİ EKONOMİK REKABET AVANTAJINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTEYEN GELİŞMİŞ ÜLKELER, TARIM SEKTÖRÜNE YENİ TEKNOLOJİLERLE, YENİ ÜRÜNLERLE VE YENİ ÜRETİM MODELLERİYLE GİRİYOR. GEÇMİŞTEN KALMA EMEK YOĞUN ÜRETİM ANLAYIŞININ YERİNİ YENİLİKÇİ ÜRETİM ANLAYIŞI, ROBOT VE SENSÖR TEKNOLOJİLERİ, İNSANSIZ EKİMDEN İNSANSIZ HASATA KADAR UZANAN ÇOK FARKLI BİR ANLAYIŞ ALIYOR. BU BÜYÜK DEĞİŞİM BİZLERİN DE

TARIM VE HAYVANCILIĞI YÜKSEK TEKNOLOJİLİ VE YÜKSEK KATMA DEĞERLİ BİR YAPIYA KAVUŞTURMAMIZI KAÇINILMAZ KILIYOR. BURADA DA KARŞIMIZA, BÜYÜYEN BİR SORUN OLARAK YENİ ÜRETİM MODELLERİNİN VE YENİ TEKNOLOJİLERİN GEREKTİRDİĞİ DONANIMLI İNSAN KAYNAĞININ YETERSİZLİĞİ ÇIKIYOR. TARIMDAKİ NÜFUSUN HER GEÇEN YIL YAŞLANMASI, GENÇLERİN FINDIK BAHÇESİNDE DEĞİL KENTLERDE ÇALIŞMAYI VE YAŞAMAYI SEÇMESİ, PARÇALI ARAZİ YAPISI NEDENİYLE ÇİFTÇİLERİMİZİN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜN MALİYETİNİ KARŞILAYAMAMASI YENİ DÖNEMDE BİZİ BEKLEYEN ÖNEMLİ SORUNLAR ARASINDA YER ALIYOR. GİRESUN TİCARET BORSASI OLARAK BU ALANDA “TAKİP EDEN DEĞİL, LİDERLİK EDEN KURUM” MİSYONUNU KUVVETLENDİREREK SÜRDÜRECEĞİZ. BU AMAÇLA TRENDLERİ YAKINDAN İZLEYEREK, RESMİ OTORİTELERLE TEMAS KURARAK, HER ALANDAKİ PAYDAŞLARIMIZLA İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİREREK TARIM SEKTÖRÜNÜ, ÜRETİCİMİZİ, TÜCCARIMIZI DESTEKLEMENİN GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIZ. BÜTÜN ZORLUKLARA VE SORUNLARA HEP BİRLİKTE, EL BİRLİĞİYLE ÇÖZÜM ARAYACAĞIZ.

CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN “MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRAATTİR” SÖZÜNDEN FEYZ ALARAK, İLİMİZ VE ÜLKEMİZDE TARIMI ETKİN HALE GETİRMEK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ. FINDIK TARIMINI DAHA EKONOMİK GERÇEKLEŞTİRMEK VE GELİŞTİRMEK İÇİN BAKANLIKLARIMIZLA İRTİBAT HALİNDE OLACAĞIZ.

BORSAMIZA VE İLİMİZDE DAHA BÜYÜK KAZANIMLAR SAĞLAMAK İÇİN KENDİNİ GELİŞTİREN VE GELİŞİME AÇIK BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İLE PROJE BAZLI İŞLER YAPACAĞIZ. BUNUN İÇİN DE BURADAKİ KAZANIMLARIMIZ MALUMUNUZ OLDUĞU ÜZERE AB HİBELERİNDEN YAPILMIŞ İDİ. BU DÖNEMDE YİNE AB HİBE FONLARINDAN VE DİĞER PROJE BAZLI FONLARDAN PROJELER ÜRETECEĞİZ. ŞU ANDA DA AVRUPADAKİ EŞDAŞ KURUMLARIMIZ İLE BİRLİKTE BİR PROJE ARAYIŞI İÇERİSİNDEYİZ VE BÜYÜK BİR İHTİMALLE BUNU MAYIS AYI İÇERİSİNDE İLGİLİ OTORİTEYE SUNACAĞIZ. YİNE TÜBİTAK MAM İLE YAPILAN FINDIK AR-GE MERKEZİ PROJEMİZİN KISMET OLUR İSE ÖNÜMÜZDEKİ YIL TEMELLERİNİ ŞU ANDAKİ YERLEŞKEMİZİN İÇERİSİNE ATMIŞ OLACAĞIZ VE BU BÖLGEDEKİ FINDIK VE DİĞER EKONOMİK ÜRÜNLERLE İLGİLİ OLARAK BURADA İLERİ SEVİYEDE TÜBİTAK MAM DAKİ ARAŞTIRMACILAR İLE LABORATUVAR ORTAMINDA ARAŞTIRMALAR YAPILACAK. BURADAN ÇIKACAK ÇIKTILAR ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE KAZANDIRILACAK.

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI ÇALIŞMALARIMIZIN TAMAMI BAŞTA BORSAMIZ ÜYELERİ OLMAK ÜZERE ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZ EKONOMİSİNİN GELİŞMESİNE YÖNELİK. BUNDAN ÖNCE OLDUĞU GİBİ TÜM PAYDAŞLARIMIZ İLE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ. SAMİMİYETLE BİRLİKTE OLDUĞUMUZDA GÜZEL ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK BAŞARILI PROJELERE İMZA ATACAĞIMIZA İNANIYORUZ. ÖNÜMÜZDEKİ YENİ DÖNEMİN BORSAMIZ İÇİN HAYIRLI VE VERİMLİ OLMASINI DİLİYORUM. BU VESİLEYLE BU AKŞAM İDRAK EDİLECEK BERAT KANDİ'NİN ÜLKEMİZ, MİLLETİMİZ VE TÜM TÜRK VE İSLAM ALEMİ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDEREK, ÇALIŞAN VE ÜRETEN ÜLKEMİZİN İNSANLARININ YARIN KUTLANACAK İŞÇİ VE EMEK GÜNÜ'NÜ DE AYRICA TEBRİK EDİYORUM.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220