Heyet Trabzon Valiliği’ni Ziyaret Etti

İsviçre Ankara Büyükelçisi Daniel Dominigue Paravacini ve beraberindeki heyet Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u ziyaret etti.

Vali Yücel Yavuz, Valilik Şeref defterini imzalayan İsviçre Ankara Büyükelçisi Daniel Dominıgue Pravacini ve beraberindeki heyet ile  bir süre görüştü.

Görüşmede Trabzon’un tarihi geçmişiyle ticaretin ve kültürün başkenti olduğunu ifade eden Vali Yücel Yavuz, “Trabzon’da sizi ağırlamak bizi mutlu edecek. Trabzon Doğu Karadeniz Bölgesi’nin merkezidir. Havaalanımız, limanımız ve  Karayolu merkez bağlantı yollarının merkezi olması hasebiyle her yönden merkez görevi gören bir ildir. O bakımdan  Trabzon’a sık  gelip ilişkileri güçlendirmek gerekir.” dedi.

Ticari ilişkiler bakımından İsviçre ve Türkiye arasında gelişen bir ticari hacminin olduğunu belirten Vali Yücel Yavuz “Ticari ilişkilerde Trabzon ve Karadeniz olarak da yer almak isteriz. Fındık ihracatı konusunda İsviçre ile ticari ilişkilerimiz var. İsviçre’de çikolata yapımı için fabrikalarınıza fındığımızı ihraç ediyoruz. Ülkemizde fındık üretiminde Trabzon katma değer oluşturmada önemli bir yere sahiptir. Çay üretiminde de Trabzon, Rize ile birlikte oldukça meşhur bir şehirdir.

Son yıllarda turizm konusunda Trabzon merkezli olmak üzere bölge önemli bir talep alıyor. Özellikle Körfez ülkelerinden gelen yüzbinlerce turistimiz var. Bu sene turist sayısı 500 bine ulaştı. Trabzon merkez olmak üzere Ordu, Gümüşhane, Bayburt, ve bölgenin diğer illeriyle körfez ülkelerinden gelen ve yerli turistlerle bu sene hedefi artırarak bir turizm hacmine ulaştı. Bu konuda Avrupa ülkelerinden İsviçre, Almanya ve Avusturya’dan özellikle bizim yaylalarımız ve yüksek kesimlerimize ilgi var. Yaylalarımız, doğal yönden muazzam bir güzelliğe sahip. Özellikle  Rize Kaçkar Dağları, kış ve kayak turizmi bakımından bölge itibariyle dikkat çekici boyutlarda. Bununla ilgili altyapı çalışmaları başladı. Sümela Manastırı İnanç turizmi anlamında gelenler doğal güzelliklerimizi de görüyorlar. Sümela Manastırı’nda restorasyon çalışmalarımızın kısa bir süre sonra bitmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Manastırın içine girmeden dışarıdan panoramik görüntü alınabilir. Aya Varvara Kilisesinden de izlenebiliyor. Turizm anlamında ilimizde bölgede büyük bir hareketlilik var. Avrupa’dan da gelen turist sayısında artış olmaya başladı. İsviçre’den de turistleri şehrimizin ve bölgemizin doğal güzelliklerini görmek için bekleriz. Avrupalıların, çikolatanın hammaddesi fındığın nerede yetiştiğini görmelerini isteriz. “ şeklinde konuştu.

Trabzon merkezli olmak üzere Doğu Karadeniz ticari faaliyetlerinin daha da artırılmasıyla ilgili  altyapı çalışmalarının  devam ettiğini vurgulayan Vali Yavuz “Endüstri Bölgesi Yatırım Adası projemiz var. Dolguyla oluşturulacak bu alanı  teknolojik alt yapıya yönelik firmalara tahsis edeceğiz. Tamamen endüstriyel ağırlıklı bir yatırım adası olacak. Özellikle  konsorsiyum şeklinde hem inovasyon hem teknoloji anlamında  yurtdışındaki büyük şirketlerin ilgisini talep ediyoruz. Kabinemizin öngörüsü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da yakından takip ettiği bu proje Trabzon’da gerçekleşecek. Limanımızın ticari hacminin artırılması için çalışmalar yapıyor. Şu an itibariyle yeterli değil. Burayla bağlantılı olarak Doğu’ya ve Güneye bağlantılı olarak tünel çalışmaları devam ediyor. Ayrıca bir demiryolu projemiz var. Trabzon’u Erzincan’a ve oradan iç Anadolu Bölgesi’ne bağlayacak hem yolcu hem de yük taşımacılığı ile ilgili proje bitmek üzere. Yakın bir zamanda proje yapım çalışmalarına başlanacak.” dedi.

Bölgede ticari, sanayi ve turizm odaklı işbirliği konularında görüş alacaklarını belirten İsviçre Ankara Büyükelçisi Daniel Dominigue Paravacini ise “Ziyaret  amacımız İsviçre’yi  Türkiye’de daha iyi tanıtmak. Bölgedeki çeşitli ekonomik oyuncuları ziyaret edeceğiz. Bölgede ticari, sanayi ve turizm odaklı işbirliği konularında görüş alacağız. Sümela Manastırı, bölge için ikonik bir turizm destinasyonu. Manastır, bütün doğal zenginliklerle birlikte bölgeyi tanıtmakta yardımcı olur. Sümela’ya çıkacak teleferik projesi yada fünikiler hat projesi  olduğunu duyduk. Bu konuda tecrübelerimiz bakımından yardımcı olmak isteriz. “ dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber