İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs

2019 yılında konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'na önerge verip tehlikeye dikkat çektiğini vurgulayan Örs, "Ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz’de hızla yayılan ve diğer bölgelere yayılma eğilimi artarak devam eden, anavatanı Uzakdoğu olan ve halk arasında ‘Drakula’ olarak adlandırılan Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği zararlısının, bölgede önemli geçim kaynağı olan fındık bahçelerine büyük zararlar verdiği ve üreticilerimizi mağdur ettiği vatandaşlarımız tarafından iki yıl önce tarafıma iletilmiş ve 23 Ocak 2019'da konu ile ilgili Tarım Bakanlığı'na soru önergesi verip tehlikeye karşı tedbir alınması gerektiğini belirtmiştim. Söz konusu zararlı ilk defa Trabzon Esiroğlu Mahallesinde fındık bahçelerinde görülmüş olup bölgedeki fındık bahçelerinde zarara yol açmıştır. Bugün baktığımızda bu zararlı Maçka'da yayılmış ve büyük zararlara sebebiyet vermiştir. Yayılma hızı oldukça fazla bu zararlı ile etkin mücadele yapılmazsa gelecekte başka bölgelere yayılarak büyük zararlara sebebiyet verme ihtimali oldukça yüksek olduğunu da önergemizde vurgulamıştık. 31 Kasım 2019'da yani dokuz ay sonra tarafımıza cevap verilmiş ve bu cevapta geneli itibariyle böceğin familyasından, nereden geldiğinden bahsedilmiş ve konu ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığı dile getirilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada alındığı söylenen tedbirlerin yetersiz kaldığını, bir çok alanda olduğu gibi tarım alanında da iktidarın sınıfta kaldığını görüyoruz. Keşke, yapmış olduğumuz uyarıları, eleştirileri dikkate alıp gerekeni yapmış olsalardı. Bugün iktidar mensubu arkadaşların yapmış olduğu ya da yapacak olduğu açıklamalar beyhudedir. İki yıl önce dikkat çektiğimiz tehlike ile bugün karşı karşıyayız. Ne yazık ki bu vurdumduymazlığın cezasını fındık üreticisi vatandaşlarımız çekmektedir." dedi. 

Yapılan fındık sökme işlemi ile alakalı üreticilerden gelen şikayetlere değinen Milletvekili Hüseyin Örs, açıklamasını şöyle sürdürdü, "Bölgede mağdur olan üreticilerimizden aldığım bilgilere göre, sökülen fındık bahçelerinin dönümünde 100-110 kilo fındık olur deyip, fındığın kilosu da 15 liradan hesaplanıyor. Toplam ödenecek olan miktar da dört yıllık olarak ödeniyor. Bu uygulamaya göre dört yıl süreyle dikim yapılmaması isteniyor. Üretici dört yıl sonra dikim yapsa bu fındıkların büyümesi beş altı yıl. Üreticinin boş geçtiği süre 10 yıl. Devlet sadece dört yılına ödeme yapıyor. Bu süreçte ne olacak? Geçimini fındıktan sağlayan vatandaş ne yapacak? Bugün fındığın kilo fiyatı 21 lira iken fındık bahçesi sökülen üreticiye verilen kilo fiyatı neden 15 lira? Fındık üreticisi devlet eliyle en az on yıllık bir çileye ve mağduriyete mahkum edilmektedir." 

Fındık sökme işlemlerindeki masrafların üreticinin sırtına yüklenmesinin yanlış olduğunu söyleyen Örs, "Yine fındık üreticisi vatandaşlarımız, sökülen fındık bahçelerinin karşılığında üreticiye verilecek paradan kesinti yapıldığını söylüyor. Yani, fındık bahçelerini sökmeye gelen iş makinelerinin masrafları da sökme bedeli adı altında  üreticiye verilecek toplu paradan kesiliyor. Zaten mağdur olan üreticimize ikinci bir mağduriyet yaşatmanın sebebi nedir? Şüpheye mahal vermeden bu tür yanlışlardan acilen dönülmeli, ilgili kurum ve kişiler üreticinin lehine konunun çözümüne katkı sunmalıdır." ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, açıklamasının son bölümünde "Üretici yaşanan mağduriyetin çözülmesini, sökülen fındık bahçeleri için bugünkü bedeller üzerinden fiyat verilmesini ve ödemeye yapılacak olan dört yıllık olan sürenin uzatılmasını talep ediyor. Üreticinin sorunu çözülmelidir." dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber