Son Dakika! Bedelli Askerlik Teklifi Meclis'ten Geçti: 15 Bin Lira ve 21 Gün Askerlik Kabul Edildi

Bedelli askerlik teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre yurt dışında yaşayan vatandaşlar için 2 bin euro ödeyerek askerlik görevini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlikten, 1 Ocak 1994 doğumlular da yararlanabilecek. 15 bin TL bedel karşılığı 21 günlük askerlik teklifi kabul edildi.

1 OCAK 1994 DOĞUMLULAR DA BEDELLİDEN YARARLANABİLECEK

AK Parti'nin hazırladığı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen önergeyle bedelli askerlik imkanından 1 Ocak 1994 doğumlular da yararlanacak. Önergenin gerekçesinde, "1 Ocak 1994 tarihinden, bu tarih dahil önce doğanların madde hükmünden yararlanmaları amaçlanmıştır" denildi.

BEDELLİ ASKERLİKTEN YARARLANACAK KAMU ÇALIŞANI SAYISI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, kamuda çalışan kaç kişinin bedelli askerlikten faydalanacağını açıkladı. Bilgiç, "Kamudaki tıp doktorlarından 17 bin 1 kişi, hâkim ve savcılardan 810 kişi, akademisyenlerden 203 kişi, mülki ve idari amirlerden 99 kişi bu bedelli askerlikten yararlanacak. Farklı dönemlerde 5 kez kanuni düzenleme yapıldı. Şimdi, 25 yaş ve üzeri bu düzenlemeyle beraber 1 milyon 324 bin kişiyi kapsıyor. Millî Savunma Bakanımızın yapmış olduğu açıklamada, yaklaşık 150 bin ila 400 bin arasında müracaatın olması bekleniyor" dedi.
ELDE EDİLECEK GELİR GENEL BÜTÇEYE AYRILACAK

Elde edilecek gelirin genel bütçeye aktarılacağını söyleyen Bilgiç, "Cumhurbaşkanlığına, Savunma Sanayi Destekleme Fonu'na buradan elde edilen gelirin aktarılması noktasında yetkilendirme yapılıyor" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1