Terör örgütüne üst düzey darbe

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK) ortak operasyonunda, PKK elebaşı Cemil Bayık'ın en yakın  adamlarından Rıza Altun ve beraberindekiler, Kandil'e yönelik hava harekatıyla  vuruldu.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, MİT ve TSK tarafından  yürütülen ortak operasyonda, 21 Mart Perşembe günü, PKK elebaşı Bayık'ın en yakın  adamlarından olan Rıza Altun ve beraberindeki isimler, Kandil'e yönelik hava  harekatı neticesinde etkisiz hale getirildi.

Operasyonda, aralarında PKK'nın sözde Dış İlişkiler Sorumlusu "Navdar"  kod adlı Mikail Özdemir, sözde PKK'nın Sözcüsü "Serhat Varto" kod isimli Emrullah  Dursun ve sözde Kandil Bölgesi Sorumlusu "Sinan Sor" kod adlı Ali Aktaş'ın  bulunduğu üst düzey örgüt mensupları da etkisiz hale getirildi.

MİT tarafından, Rıza Altun'un, Kandil'in İran sınırına yakın bölgede  bir toplantı yapacağının öğrenilmesi üzerine, operasyon hazırlıkları başladı. Bu  kapsamda Rıza Altun'un kullanabileceği tüm yollar ve araçlar kontrol altına  alındı.

PKK'nın tepe kadrosunda bulunan teröristAltun'un, Mikail Özdemir ve  Emrullah Dursunile Kandil'in İran sınırı yakınlarındaki Abu Bakra Köyü'ne  gittiğinin Bayraktar TB2 İHA ile tespit edilmesi üzerine, Türk Silahlı  Kuvvetlerine ait F16 uçakları tarafından hava harekatı yapılması için gerekli  koordineler kuruldu.

Bu hazırlıkların tamamlanmasının ardından 21 Mart Perşembe günü öğle  saatlerinde, MİT'in tespit ettiği hassas koordinat, hava harekatıyla tam isabetle  vuruldu.

Harekat sonucunda PKK'nın dış temaslarını koordine eden terörist  Mikail Özdemir ve örgütün sözde Dış İlişkiler Komitesi'nde faaliyet gösteren  Emrullah Dursun'un da aralarında bulunduğu üst düzey terör örgütü mensupları  etkisiz hale getirildi.

Terör örgütünün bölgedeki uluslararası aktörlerle temaslarını sağlayan  ve bazı yabancı basın organlarında sözde "Dışişleri Bakanı" diye lanse edilen  Rıza Altun ise operasyonda ağır yaralandı. Altun'un akıbeti henüz bilinmiyor.

Örgütün bölgedeki ilişkilerini yöneten kadroların büyük darbe aldığı  ve bölgedeki aktörlere mesaj niteliği taşıyan operasyon, aynı zamanda PKK'nın  TSK'dan saklanmak için sığındığı Kandil'in iç bölgelerinde de kurtuluşu  bulunmadığını ortaya koydu.

RIZA ALTUN KİMDİR?

PKK'nın kurucu kadrosunda ve Cemil Bayık'a en yakın isimler arasında  yer alan Rıza Altun, geçmiş dönemde terör örgütünün sözde İran Sorumlusu ve  Avrupa Alanı Sorumlusu olarak görev yaptı.

Terör örgütünün sözde Yürütme Konseyi üyeliğinde de bulunan Altun,  sözde Siyasi Komite ve sözde Dış İlişkiler Komitesi'nde sorumlu düzeyde yer  alıyor.

Bölgedeki uluslararası aktörler ile temaslar gerçekleştiren terörist  Altun, İçişleri Bakanlığının terörden aranlar listesinde kırmızı kategoride yer  alıyor.

Teröristin ismi, hem Interpol'ün aranan şahıslar listesinde hem de  ABD'nin uyuşturucu kaçakçısı listesinde bulunuyor.

MİKAİL ÖZDEMİR KİMDİR?

PKK terör örgütüne 1990'da katılan Mikail Özdemir, ilk olarak terör  örgütünün kırsaldaki birimlerinde faaliyet gösterdi, ardından Kandil'e geçerek  PKK'nın sözde istihbarat birimlerinin kurucu kadroları arasında yer buldu.

Terör örgütü PKK'nın lider kadrosundan Murat Karayılan'a bağlı olarak  mali işlerden sorumlu olan Özdemir, Cemil Bayık'ın en güvendiği isimler arasında  bulunuyor.

Terör örgütünün sözde Dış İlişkiler Komitesi'nde yer alan Özdemir,  PKK'nın dış temaslarını koordine ediyor.

EMRULLAH DURSUN KİMDİR?

Terör örgütü PKK'ya 1990'lı yıllarda katılan Emrullah Dursun'un, terör  amaçlı gasp ve soygundan, güvenlik güçleriyle çatışmaya girmeye kadar birçok suç  kaydı bulunuyor.

Bir dönem örgütün sözde Yürütme Konseyi'nde yer alan terörist Dursun,  son yıllarda sözde Dış İlişkiler Komitesi'nde faaliyet gösterdi.
  
ALİ AKTAŞ KİMDİR?
  
PKK terör örgütüne 1978 yılında katılan Ali Aktaş, 2009 yılından bu  yana üst düzey örgüt üyeleri arasında yer aldı.

"Sinan Sor" kod adıyla uzun süre Rusya ve Ermenistan'da faaliyet  gösteren Ali Aktaş, Avrupa ve Rusya alanından Kandil'e para aktarım  faaliyetlerini yürüttü. Irak'a 2011 yılında döndükten sonra terör örgütünün sözde  gümrük sorumlusu olan Aktaş, 2014 yılında PKK'nın Mahmur Sorumlusu oldu.

Aynı yıl PKK terör örgütünün sözde Dış İlişkiler Biriminde görev alan  Aktaş, 2017 yılında Kandil'e çekildi ve Kandil Bölgesi Sorumlusu oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber