TOKİ BAŞKANI BULUT TRABZON’DA PROJELERİ İNCELEDİ

İlk olarak Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmalarını denetleyen Başkan Bulut, daha sonra Millet Bahçesi'nde incelemelerde bulundu. TOKİ Başkanı Bulut’a incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile ilgili daire başkanları da eşlik etti.

HAKKINI HELAL ETMEMESİNDEN KORKTUĞUM ŞEHİR
Trabzon’a her ay gelmesine rağmen her defasında heyecanlandığını dile getiren TOKİ Başkanı Bulut, “Baba ocağında olmanın heyecanını yaşıyorum. Trabzon köyünde doğduğum bir şehir. Beni yetiştiren ve üniversite için gurbete gönderen bir şehir. İmkan bulup da hizmet edemediğim zaman, hakkını helal etmemesinden korktuğum bir şehir. Trabzon sağlığımızda dönemesek bile ebedi istirahatimiz için döndüğümüz zaman toprağı ile bize kucak açması için Allah'a dua ettiğimiz bir şehir. Trabzon doğası, yaylası, denizi, yağmuru ile peyniri, lahanası, fındığı, çayının demiyle çok çok farklı bir şehir. Trabzon kupalarıyla, kupasız şampiyonluklarıyla, bordosu ve mavisi ile bambaşka bir şehir. Kısaca çok sevdiğimiz bir şehir Trabzon” dedi.

TRABZON’A 4 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun projelerle yakından ilgilendiğini belirten Bulut, “Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkanımızla yaptığımız Trabzon değerlendirmesinde bütün projeleri ele aldık. Bugün bunları yerinden inceleyelim diye Trabzon'dayız.  Trabzon’un 18 ilçesi bulunuyor ve ne mutlu ki bir iki ilçe haricinde hepsinde TOKİ’nin izi var. Trabzon genelinde 4 milyara yakın yatırım yaptık. En batısındaki Tonya’dan en doğusundaki Çaykara’ya kadar bu hizmetler ya tamamlandı ya da devam ediyor. Trabzon’un doğusundan batısına, yerel yönetimlerle iş birliği halinde bu hizmetleri keyifle, heyecanla devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇÖMLEKÇİ 1. ETAP 500 GÜNDE TAMAMLANACAK
Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bulut, “31 Mart seçimlerinden önce kamulaştırma çalışmalarına başladığımız alanda, süratle ihaleye çıkarak çok örnek ve güzel bir proje ortaya çıkaralım dedik. Bugün alanı gezdik. Amacımız hem projeyi yerinde görmek hem de Büyükşehir Belediye Başkanımızın tespit ettiği otopark ihtiyacı ile ilgili durumu inceleyip çözüm üretmekti. Burada başta 106 taneydi ama yaptığımız revizyonlarla 132 tane konut inşa ediyoruz. 20 dükkan ve 1 tane otel alanı bırakıyoruz. İlave otopark ihtiyacını karşılayarak bu projeyi 500 gün gibi kısa sürede bitirmek istiyoruz. Duracak mıyız, hayır. Burası 2.3 hektarlık bir alan. Devamında 2’nci etap var. 2’nci etap daha çok tescilli yapıların bulunduğu bir proje olacak. Bunun da çalışmalarına başladık.  Türkiye'de bu işi yapabilecek en iyi mimarlarla projeyi şekillendirelim istedik. Bu manada projemiz taslak halinde hazır hale geldi. Önümüzdeki süreçte hem kamulaştırma çalışmaları hem de orada yıkım çalışmaları devam ediyor. Onlarla birlikte bu proje tamamlandığında 2. etaba devam edeceğiz”  diye konuştu.


MİLLET BAHÇESİ 1. ETAP 2 AY İÇERİSİNDE AÇILACAK
Millet Bahçesi çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Bulut, şu ifadeleri kullandı. “Hüseyin Avni Aker Stadı şampiyonluklarımızı, coşkularımızı yaşadığımız yer. Akyazı'da modern bir stadımız var. Trabzonspor, orada şampiyonluklar kazanmaya devam edecek inşallah. Türkiye’de 19 stadyum yaptık ve bu stadyumlar yapıldıktan sonra eski yerleri 19 stadyumun finansmanını sağlamak için bize devredilmişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda merkezdeki statları millet bahçesine çevirdik. Burası 54 bin metrekarelik millet bahçesi olacak. Burayı canlı tutacak, insanların ihtiyaçlarını karşılayacak, kütüphanesi, kafeteryası, yürüyüş yolları göletler gibi millet bahçesinde olması gereken bütün üniteler yer aldı. Buranın farklılığı Trabzonspor.  Şampiyonluk coşkularının yaşandığı, tribünleri anıt tribün olarak burada tutarak, Trabzonspor'un mazisini yansıtacak zaman tüneli ile birlikte bir proje ortaya koyduk. 1’inci etabı 2 ay içinde biter ve kullanıma açmış oluruz. 2’nci etabı da 1 sene içinde tamamlamış oluruz.”

BÜYÜKŞEHİR BUZ PATENİ PİSTİ YAPIYOR
“Sağ tarafta Orman Genel Müdürlüğümüzün lojmanları var. Kaldırılması gerekiyor. Orman Genel Müdürlüğünün gösterdiği yerde lojman yaparak o alanı da millet bahçesine dahil ettik. Bakanımızla bir önceki seyahatimizde baktığımız zaman denizle bu parkı nasıl buluştururuz noktasından hareketle bağımsız bölüm sayısı olarak 72'yi bulan alanı kamulaştırırsak ‘gözümüzü denize, sırtımızı dağa vermiş oluruz. Kendimizi daha keyifli hissederiz’ dedik ve oradaki çalışmalara başladık.  1’inci etap bittikten sonra 2’nci etabı yaparak hem Orman Genel Müdürlüğünün hem Kızılay'ın alanını parka dahil edeceğiz hem de denize açılan tarafı kamulaştırdığımız zaman parkımızı denizle buluşturmuş olacağız.  Büyükşehir Belediye Başkanımız da alanın içinde 400 metrekarelik güzel bir buz paten pisti yapıyorlar. Burası tamamlandığında bütün vatandaşlarımız gelip burayı kullanacaklar. Hafta sonu vakitlerini geçirecekler.  Bizim de istediğimiz tek şey bu tribünlerin hakkını vermek. İnşallah Trabzonspor'un şampiyonluklarını bu tribünlerde yeniden kutlamak.  

ÖNEMLİ KORİDORLAR ORTAYA ÇIKARIYORUZ
Merkezde Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi'ni tamamladıklarını da ifade eden Başkan Bulut, “Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çok az kısım kaldı. Belediye Başkanımızın talebi üzerine orada otopark çalışmalarını tamamlayıp projeyi bitirmiş olacağız.  Zağnos ile birleştirilecek tünel projesini Ortahisar Belediyemiz yapıyor. 2 projeyi tamamlayıp yaşanılabilir hale getirip vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız.  Tabakhane ve Zağnos'u birleştiren Pazarkapı'da 9 hektarlık alanı kapsayan bir kentsel dönüşüm var. Onunla ilgili bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Önümüzdeki süreçte ilk vazifemiz olarak önümüzde duruyor. Balıkçılarla ilgili düzenlemeleri yaptık. İnşaatlar bitme aşamasında. Orayı da tamamlıyoruz. Merkezde yaptığımız sosyal konutlarla birlikte Zağnos ve Tabakhane Projesi ile önemli nefes alacağımız koridorlar ortaya çıkarıyoruz” diye konuştu.

BAHÇECİK’TE KAMULAŞTIRMA BİTMEK ÜZERE
Bahçecik Mahallesi’nde bulunan Mehmet Akif Ersoy Camii’nin etrafındaki yapılarla ilgili de değerlendirme yapan Bulut, “Belli kısmını yıkmıştık. Kamulaştırma çalışmalarımız neticelenmek üzere. Orada da çok güzel bir tasarımla önümüzdeki 3 ay içerinde inşaatına başlayacak hale geleceğiz. Hastanesinden stadyumuna kadar, sosyal konutundan millet bahçelerine kadar tüm Trabzon'a yaptığımız hizmetlerin ve bundan sonra yapacağımız hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmalarımızda bize en Büyük katkıları sağlayan başta Cumhurbaşkanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Ortahisar Belediyemizle birlikte tüm ilçe belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.   

ZORLUOĞLU: TRABZON’A HAYIRLI OLSUN
TOKİ Başkanı Bulut’a eşlik eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “TOKİ Başkanlığımız millet bahçesini tamamlarken biz de buz pateni pistini hizmete açmış olacağız. Trabzon’a hayırlı olsun. Çok özel bir dokunuş olarak görüyoruz. 400 metrekare alana sahip buz pateni pistinde yaklaşık 50 çocuk aynı anda buz pateni yapabilecek. Aynı zamanda her kesimden insana birtakım yeni imkanlar ve aktiviteler sunan bir alana sahip olacağız. Burayı norma bir park olarak değerlendirmemeliyiz. Milletimiz, tüm kesimlere hitap edecek dokunuşları olan bir alana sahip olacaklar” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber