Trabzon Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet KURT’ un 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü Mesajı:

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada:

“2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB); çocukluk çağı nörogelişimsel bozukluklar içinde yer alan, belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.

Otizm spektrum bozukluğu olan bireyler için ilimizde gündüzlü ve kısa süreli bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilip ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Bu amaçla Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Trabzon Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi bünyesinde Otizm Spektrum Bozukluğu Gündüzlü Bakım ve Rehabilitasyon Birimini kurduk; 3 – 60 yaş arası bakım ihtiyacı bulunan engelli bireylere gündüzlü bakım ve rehabilitasyon ile ailelere danışmanlık hizmeti verilen merkezde, otizm tanılı bakım ihtiyacı olan engelli bireylere Otizm Eylem Planı’na uygun olarak kontenjan ayırdık Halen otizm spektrum bozukluğu olan engelli bireylere hizmet verilen merkezin bu biriminde ailelere yönelik uzmanlar tarafından bakım ve sosyal hizmet konularında bilgilendirme yapılmakta, eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Trabzon Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bugün “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” etkinlikleri kapsamında otizmli bireylerimiz ile Trabzonspor’umuzu ziyaret edip Bordo Mavi rengimizin mavi kısmını ön plana çıkarmak suretiyle otizme dikkat çekmek istedik. Güzel de oldu. Buradan Trabzonspor’umuza misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. Yine bu gün saat 15.30 da uzun sokaktaki yürüyüşümüz ile “Otizmi Farket Kabul Et Bizimle Yürü” ve “Otizmin Farkındayız Çözüm İçin Bir aradayız .” diyeceğiz. Vesile ile buradan herkesi yürüyüşe davet ediyorum.” Dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber