banner238

Türk Kadınının Başarısı

Ülke çapında birçok turneye çıkan kadınlar bu başarılarıyla göz dolduruyor.

15 yıl önce Eskişehir’de kadınlardan kurulu Anadolu Bacıları Tiyatro Topluluğu Türkiye’nin tanınan gruplarından birisi olmayı başardı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla yine çeşitli illerden davet alan Anadolu Bacıları Topluluğu “Zafere Götüren Analar” tiyatro oyununu Denizli Büyükşehir Belediyesi destekleri ve Denizli Yörükleri Derneği’nin davetlisi olarak bu kez Denizli’de sahneledi.

Türk kadınlarına ilham veren ve kadının gücünü gösteren destansı öykülerin sahnelendiği oyunda, Kurtuluş Savaşı’nda verdikleri mücadeleyle tarihe adını altın harflerle yazdıran Nene Hatun’dan, Kara Fatma’ya, Gördesli Makbule’den, Halide Onbaşı’ya, Halime Çavuş’tan Şerife Bacı’ya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’dan 2017 yılında hain terör örgütü PKK tarafından Batman’da şehit edilen öğretmen Aybüke Yalçın’a birçok kahraman Türk kadınının hikayesi anlatılıyor.

Tiyatro Grubu Başkanı ve Genel Sanat Yönetmeni Hafize Erdoğan çok zahmetli ve zor bir iş yaptıklarını belirterek, oyunun yazarı, çizeri, dekorcusu ve kostümcüsü tüm ekibin olduğunu söyledi.

Erdoğan ayrıca “Aramızdan birçok eski arkadaşımız ayrıldı ama yeni katılan arkadaşlarımızda oldu. Biz tüm kadınlar burada birer oyuncu değil aynı zamanda emekçiyiz. Bir araya geldiğimizde neler başarabildiğimizi herkese göstermeye çalıştık. Böyle bir grubun tüm Türkiye’de olmasını can-ı gönülden isteriz. Gittiğimiz her şehirde büyük ilgi görüyoruz. Bizi izlemeye gelen ve bu yolculukta yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Davet aldığımız müddetçe biz Türkiye’yi dolaşmaya ve oyunumuzu oynamaya hazırız” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber