Gazetecilerde risk altında

Türkiye’de toplam 15 medya mensubunun koronavirüs kurbanı olduğunu açıkladı.

KGK, dünya ile ilgili bilgiyi İsviçre’nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC)’e dayandırdı. Mart başından bu yana 56 ülkede 489 gazetecinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten PEC’ten yapılan yazılı açıklamada, mart ayı başından bu yana bazı ülkelerin gazetecilerin ölümlerini raporlamadığı veya hayatını kaybeden gazetecilere test yapılmadığı için gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu vurgulandı.

Gazetecilerin ölümlerine dair istatistiklerin yanıltıcı olabileceği belirtildi. Türkiye’de ise şu ana kadar 15 gazeteci koronavirüsten yaşamını yitirdi. Açıklamaya göre, Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybeden gazetecilerin isimleri, şehirleri ve çalıştığı kurumlar şöyle:

Hacı Bozkurt/Adıyaman – DHA, Ferhat Koç/Ankara – Milli Gazete, Hikmet Bakan/Van – ATV, Show TV, Yılmaz Tarancı/Diyarbakır – dokuzhaber, Cengiz Koncuk/Gaziantep – Amatörce Gazetesi, Ahmet Kekeç/İstanbul – Star, Hasan Can/TRT – Konya Ereğli, Süleyman Usta/Rize – Sarıyer Gazetesi, Çay TV, İbrahim Toru/Şanlıurfa – Kanal Urfa TV, İlhan Erk/Adana – Spor Yazarı

Tevfik Fazlı Doğan/Hatay – Zafer Gazetesi, Akif Çelik/Malatya – ASYMD, Yakup Kocabaş

Gazipaşa – Antalya – Gündem Gazetesi, Süleyman Şah Gökcan /Muğla – Şah Medya ve Hıdır Keleş/ Kars – Halk Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber