GENÇ, VATANDAŞLARI UYARDI

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, son zamanlarda Trabzon’da koronavirüs salgınıyla ilgili vaka sayısında yaşanan artışlara dikkat çekerek, vatandaşları salgından korunma tedbirlerine uyması gerektiği noktasında uyardı.

“YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI % 75”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Trabzon’u koronavirüs vaka sayısında ciddi artış olan iller arasında gösterdiğini dile getiren Başkan Genç, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Trabzon’da vaka sayılarında yüzde 50 artış yaşandığını, yoğun bakım yatak doluluk oranının ise yüzde 75 olduğunu ifade etti. Vatandaşları maske, temizlik, sosyal mesafe kurallarına ve sokağa çıkma kısıtlamalarına harfiyen uyması gerektiğini kaydeden Genç, “Maalesef, bütün uyarılara, ikazlara rağmen şehrimizde koronavirüs vakalarında ciddi artışlar oldu. Özellikle son birkaç hafta içinde hastanelerimizin yoğun bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluğa ek olarak, tedavileri evde sürdürülen hasta sayılarında oldukça artışlar söz konusu… Şehrimizde hastanelerimizin çokluğuna ve buna bağlı olarak kişi başına düşen yatak sayısı oldukça yeterli olmasına rağmen, yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 75’e çıkması oldukça düşündürücü. Bütün vatandaşlarımızı bir kez daha uyarıyoruz. Bu işin şakası yok… Asla rehavete kapılma dönemi değil. Mevsimin kış olması nedeniyle vatandaşlarımız kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçiriyor. Bu da bulaşı riskini daha artırıyor. Bunun önüne geçmemiz lazım.” dedi.

“KURALLARA UYMAMAK BÜYÜK VEBALDİR”

Başkan Genç, filyasyon çalışmaları sonucunda elde edilen verilerde, Trabzon’da yaşanan vaka sayılarındaki artışta en önemli etkenin evlerde oluşturulan toplanmaların ve aile arasında maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulmaması olduğunun belirtildiğini dile getirdi. Vatandaşların bu hassas dönemde özellikle ev toplantılarından ve buluşmalarından uzak durması gerektiğine dikkat çeken Başkan Genç, “Virüsün aile üyeleri, akrabalar ve komşular arasında gün, ziyaret ve taziye gibi etkinliklerle daha çok yayıldığı tespit edildi. Bütün uyarılara rağmen hâlâ bu tür etkinliklerin yapılıyor olması oldukça düşündürücü ve aynı zamanda da büyük bir vebaldir. Bu şekilde salgının bulaşı hızını artırarak, hem sağlık sistemini zorluyoruz, hem de devletimizin salgınla mücadeleye bu kıt imkânlarda daha fazla finansal kaynak harcamasına neden oluyoruz. Diğer yandan hem kendimizin hem de sevdiklerimizin hayatını riske atmış oluyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımız mutlak surette salgından korunma tedbirlerine ve devletimizin uyguladığı sokağa çıkma kısıtlamalarına eksiksiz uymalı.” ifadelerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber