banner238

Hekimsen Trabzon Şubesi 14 Mart Tıp Bayramı Kutlaması

1919 yılında ilk modern tıp eğitiminin başladığı bugün Tıbbiyeli Hikmet (Dr. Hikmet Boran) önderliğinde tıp öğrencileri tarafından hem Tıp Bayramı olarak hem de işgal kuvvetlerine karşı bir direnç maksadıyla kutlamıştır. Hatta işgal kuvvetlerine karşı bu vatanın Türk toprağı olduğu Türk Bayrağı asılarak ifade edilmiştir. 1919 yılından itibaren 14 Mart ülkemizde Tıp öğrencileri ve hekimler tarafından Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır

Tıp tarihinin ilk zamanlarından itibaren insanlığın sağlığı için çalışıyoruz. Geçmişte hastalıkların önlenmesinde, tedavisinde salgınlarda , afetlerde mücadele ettiğimiz gibi bugün de , yarın da çalışmaya devam edeceğiz.

06.02.2023 tarihinde olan ve 11 ili ilgilendiren depremin ilk gününden itibaren, depremzede olan hekimlerimiz  dahil hekimlerimiz, vatandaşlarımızı kurtarma ve tedavi çalışmalarına başlamıştır. Ülkenin dört bir yanından meslektaşlarımız gönüllü olarak deprem bölgelerine çalışmaya gitmiştir. Bölgede barınma , güvenlik , duş , dinlenme , gıdaya ulaşım  gibi temel ihtiyaçların giderilmesi hususunda aksaklıklar yaşandığı , mevcut hastanelerin yıkılan ameliyathaneleri , poliklinikleri gibi fiziki koşullar düzeltilmediği için bu bölgelere görevli giden hekimlerimiz görevlerini yapmakta ciddi manada zorluk çekmektedir. Bölgedeki yöneticiler çürük ya da sağlamlığı tespit edilmemiş binalarda hekimleri çalışmaya zorlamaktadır .Gönüllü giden hekimlerin zorlandığı sorunlar düzeltilmeden, DHY (Devlet Hizmet Yükümlülüğü)zorunlu hizmet münhal kadroların çoğunluğu afet bölgelerine ayrılmış uzman olan yüzlerce hekim bu bölgelere zorunlu olarak, görev süresi  en az 300 gün olacak şekilde zorunlu olarak görevlendirilmiştir. Bölgenin mevcut koşulları bu hekimlerimizin aileleri ile barınmasına , çocuklarının öğrenimlerinin devam etmesine uygun değildir. Hekimsen sendikası olarak , Sağlık Bakanlığına, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının çalıştığı binaların hasar durumu, depreme dayanıklılık tespitlerinin ivedilikle yapılmasını, sağlık hizmetini 1-2 haftalık kısa süreli, öncelikle gönüllülük esasına göre, yeterli olmadığı taktirde ressen görevlendirme yapılmasını, mecburi hizmet sürelerinin kısaltılması vb. taleplerinde bulunduk.

Hekimlerin seslerini  duyurmaya çalışan sendikaların dinlenilmesini,hekimlerin haklarının verildiği  gelecek günleri umut ederek emektar hekimlerimizin tıp bayramını kutluyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber