banner237
banner238

KARADENİZ OMURİLİK FELÇLİLERİ DERNEĞİ BAŞKANI ASİYE DİVLİ'NİN BASIN AÇIKLAMASI

Bu sorunların başında engelli maaşlarının çok düşük olduğunu öncelikle kaydetmek istiyoruz.  Bugün engelli vatandaşlarımız sağlık raporlarında belirtilen engel oranlarına göre ayda sadece 1500 TL ile 2800 TL maaş almaktadırlar. Ağır engelli olup da bakımları yakınları tarafından yapılanı kişiler için ise 5100 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler aile içi kişi başı gelir durumlarına bakılarak verilmektedir. Bu rakamlar bırakınız normal bir yaşam sürmeyi, engelli bireylerin engellerine bağlı kişisel harcamalarına; ilaç ve medikal ürün alımlarına bile yetmemektedir. Engelli maaşlarının ülkemizin ekonomik koşullarında kaliteli bir yaşam sürdürecek seviyeye çıkartılmasını istiyoruz.

Engelli vatandaşların kullandığı medikal ürünlerin, protezlerin, araç ve gereçlerin; ortopedik ayakkabı, hasta bezi ve sondaların sadece yüzde 20 sini devlet karşılamaktadır. Bunların tamamının devler tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Hasta karyolası, hasta yatağı, akülü veya manüel sandalyede alımlarının da devlet tarafından yapılmasını istiyoruz.
 Gündelik hayatımızda, şehirlerde en fazla fiziki engellerle karşılaşmaktayız.

Kaldırımların elektrik direği ve benzeri yapılarla engelliye uygun olmayışının yanında bir de dükkân sahipleri tarafından işgal edilmesi sorunu yaşamaktayız.  Kamu binalarına ve her türlü sosyal tesislere erişimde ciddi sorunlar yaşamaktayız.  Bu sorunu özel konutlarda da yaşamaktayız. Bina yapımlarında imar izni verilmesi aşamasında engelli erişimine uygunluğun göz önünde bulundurulmasını ve kaldırım işgallerinin önlenmesini talep ediyoruz.

Engelli bireylerin yaşadığı bir başka sorun ise konut sahibi olamayışlarıdır. İş imkânı sağlanmadığı için çalışamayan, engelli maaşıyla kişisel ihtiyaçlarını bile sağlayamayan engellilerin ev sahibi olmaları neredeyse imkânsızdır. Bunun için Toplu Konut İdaresi TOKİ tarafından her ilçeye hem fiziki koşulları hem de ekonomik koşulları engellilere uygun konutlar yapılmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna ve ilgili kurumlara saygıyla duyurulur""" açıklamalarında bulundu..

Mehmet Kavcı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber