Türkiye’nin yüzde 60’ı pandemide kilo aldı

Pandemi stresi duygusal yeme alışkanlığı getirdi

Her 5 kişiden 3’ü tembelliğe dayalı bir yaşam tarzını be-nimsedi

Pandemide kaygılanıp soluğu sedanter yaşam tarzında aldık

Pandemide kaygılanıp soluğu tembellikte aldık

Pandemiyle başa çıkmanın çaresi aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerde bulundu

Pandemiyle birlikte aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklere ta-lep arttı

Sedanter yaşam tarzı kilo aldırıyor

Sedanter yaşam tarzı tehlike saçıyor!

Pandemi stresi sedanter yaşam tarzını yaygınlaştırdı. Diyetisyen Gözde Karaca Ka-yan, “Aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimindeki artış, düzensiz uyku, hormonal değişim ve fiziksel aktivitelerdeki azalmayla kendini gösteren sedanter yaşam tarzı ile kıyafetlerimizin içine sığamıyoruz” dedi

Yapılan araştırmalar, tembelliğe dayalı bir yaşamı ifade eden sedanter tarzın, pandemide değişen beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak arttığını gösteriyor. Uzmanlar bu süreçte evde sıklıkla tüketilen atıştırmalıkların yanı sıra, uyku düzenindeki değişiklikler ve fiziksel aktivitelerdeki azalmanın, sedanter yaşam tarzının yay-gınlaşmasını tetiklediğini söylüyor. Ipsos tarafından gerçekleştirilen "Koronavirüs Salgını ve Top-lum Araştırması" da Türkiye’nin %60’ının pandemide yaygınlaşan sedanter yaşam tarzıyla kilo aldığını ortaya koyuyor.Fiziksel aktivitenin yok denecek kadar az olduğu sedanter yaşam tarzının fazla kiloları beraberinde getirdiğini belirten Diyetisyen Gözde Karaca Kayan, “Hastalarımız üze-rinde yaptığımız araştırmada sedanter yaşam ile şarküteri ürünleri, yağlı peynirler, hazır paketli gı-dalar, kızartmalar, tatlılar gibi yiyeceklerin tüketiminde artış yaşandığını gördük. Buna karşın fizik-sel aktiviteyle birlikte tokluk hissine yardımcı olan posalı besinlerin tüketimi en düşük seviyelere ge-riledi” dedi.

Duygusal yeme davranışı sıklık kazandı

Pandeminin yarattığı stres ve kaygının bir sonucu olarak duygusal yeme davranışlarının arttığını söyleyen Gözde Karaca Kayan, “Araştırmamız, olumsuz duygularla başa çıkmak için çareyi aşırı karbonhidratlı, şekerli ve yağlı yiyeceklerde bulduğumuzu gösteriyor. Buna karşın bağışıklık sis-

temimizi destekleyen meyve, sebze ile zencefil, zerdeçal gibi antiinflamatuar baharatların tü-ketiminde gözle görülür bir şekilde artış yaşandığını tespit ettik. Önceden hiç meyve tüketmeyen çocukların bu süreçte meyve yeme alışkanlığı kazandığını gördük” diye ifade etti.

Vücudun virüslerle mücadelesini desteklemek gerekiyor

Düzenli egzersiz, kaliteli uyku, yeterli ve dengeli beslenme ile vücut direncinin korunmasının salgının kontrol altına alınmasındaki fonksiyonuna dikkat çeken Gözde Karaca Kayan, “Pandemi vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin beslenme biçimini benimsememiz gerektiğini gösterdi. Bu süreçte akciğer enfeksiyonuna karşı önerilen D vitamini kullanımını da alışkanlık ha-line getirmeliyiz. Düzenli olarak prebiyotik ve probiyotik alımı, çinko içerikli beslenme ile bağışıklığımızı güçlendirmeliyiz. Turunçgiller, ceviz, badem gibi sert kabuklu yemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, peynir, havuç gibi A, C, E antioksidan vitaminlerinden zengin besinlerle vücudumuzun virüslerle mücadelesini desteklemeliyiz” ifadelerinde bulundu.

Toksinler ve zararlı maddeler için yeterince su tüketimi önemli!

Vitamin ve mineral desteklerinin uzmanların kontrolünde kullanılması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen, “Vitamin ve mineral destekleriyle ortaya çıkan toksinlerin ve zararlı maddelerin vücudu-muzdan arındırılması için yeterli su tüketimi büyük önem taşıyor” diye sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220