DEVA MİLLETVEKİLİ HASAN KARAL’’İŞÇİ MEMUR EMEKLİSİ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI ALTINDA MAAŞ ALIYOR’’

İSMET KÖSOĞLU

DEVA İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretli ve emekli sayısı ile yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi veren memur sayılarını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu. Bakan Mehmet Şimşek’in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi verdi. Milletvekili Karal, verdiği önergede Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) açıkladığı rakamlara göre 1 Temmuz 2024 itibariyle Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının(açlık sınırı) 18.978,77 TL’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının tutarının (yoksulluk sınırı) ise 61.820,10TL’ye yükseldiğini hatırlattı.

“Hükümet, emeklisini işçisini açlığa, memurunu yoksulluğa mahkûm etmiş durumda” Türkiye’de asgari ücretin 17.002 TL, en düşük emekli maaşının 10.000 TL, en düşük memur maaşı ise 32bin lira civarında olduğunu belirten Karal “Açıklanan açlık ve yoksulluk sınırına göre ülkemizde milyonlarca çalışan ve emekli açlık sınırının altında, milyonlarca memur ise yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Hükümet, emeklisini işçisini açlığa, memurunu yoksulluğa mahkûm etmiş durumda. Gerçek enflasyonun yüzde 100’ünüzerinde olduğu bir ortamda, maaş zamları daha çalışanın, emeklinin eline geçmeden erimiş oluyor. Alım gücü çok düştü. Vatandaş bu ekonomik darboğazla mücadele ederken, hayatta kalmaya çalışırken TÜİK’in açıkladığı rakamlarla belirlenen zamlar da gerçeği yansıtmıyor. Çalışan, emekli, işçi, memur her yerden darbe yiyor. Yoksulluk sınırı altında maaş alan memurların meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır?”

Milletvekili Karal, Bakan Şimşek’in cevaplaması için verdiği önergede şu sorulara cevap bekliyor “Türkiye genelinde 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle; 1) Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altında geliri olan ücretli/ asgari ücretli çalışan kişi sayısı kaçtır? 2) Kaç kişi Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altında emekli maaşı almaktadır? 3) Yoksulluk sınırının altında maaş alan memur sayısı kaçtır? 4) Yoksulluk sınırı altında maaş alan memurların meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır? 5) Emekli maaşı ve asgari ücreti açlık sınırının, en düşük memur maaşını da yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmasına ilişkin bir çalışmanız var mıdır?”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber