Hüseyin Baş: “Devlet afet durumlarında ev satmaz, zararı ücretsiz karşılar”

Dolayısıyla bugün yeni yapılacak konutlar size para ile satılamaz. Devlet böyle afet durumlarında insanlardan para alarak onlara ev vermek değil, onların zararlarını üzerine alarak, bu insanlara yardımcı olmak ve sigorta gibi işleyerek size bunları teslim etmek durumundadır, zorundadır” dedi.

Deprem bölgelerini tek tek ziyaret eden BTP lideri Kahramanmaraş’taki konuşmasına, “Kaybettiğimiz canlarımıza kardeşlerimize, abilerimize, ablalarımıza, evlatlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz” diyerek başladı.

Hüseyin Baş, “Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; deprem bir doğa olayıdır. Bu yer bu yerküre belli bölgelerde ve belli zamanlarda her zaman sallanmıştır ve sallanacaktır. Bunu afete çeviren şey bizim bu yer küre üzerine inşa ettiğimiz yapılardır. Bu yapılarda ne yazık ki gerekli önlemleri almadığımız takdirde, gerekli şekilde bu yapıları inşa etmediğimiz takdirde o yapılar bizim başımıza çöküyor. Bina yıkıldıktan sonra o enkazın içinden insanı aramak, insanı kurtarmak gerçekten bir hayli zor bir durum. Yani buradaki esas mesele neydi? Bu binaların yıkılmamasıydı!” dedi.

Konuşmasında sigorta hukukunu hatırlatan BTP lideri, “Nedir sigorta hukuku? Sizin malınız eğer sizin bilinçli olarak zarar vermediğiniz bir yöntemle zarar gördüyse, sizin malınızdaki zararı sigorta hukukunda muhatap olduğunuz firma karşılar. Yani sigorta ettiğiniz malın zararını size verir.  Burada yıkılan binaların, sizin evsiz kalmanızın sebebi olan durumun sorumlusu sizler değilsiniz. Dolayısıyla bugün yeni yapılacak konutlar size para ile satılamaz. Sizin bugün yaşadığınız sorunlu günler bir şekilde sizin zararlarınız giderilerek size geri verilmek durumundadır, bu böyle olmak zorunda. Neden böyle olmak zorunda? Hepimizin anası devlet, babası devlet, büyüğü devlet, koruyucusu devlet. Bizim sigortamız kimdir, devlettir. O zaman devletlerin ve hükümetlerin ne yapmaları gerekir? Böyle afet durumlarında insanlardan para alarak onlara ev vermek değil, onların zararlarını üzerine alarak bu insanlara yardımcı olmak ve sigorta gibi işleyerek size bunları teslim etmek durumundadır zorundadır. Devlet bunu yapar. Neden bunu yapar? Eğer bu binanın yıkılmasında müteahhit sorumlu değilse, yapı denetim firması sorumlu değilse, belediye sorumlu değilse, hükümet sorumlu değilse sizler hiç sorumlu değilsiniz. Bu kadar zincirde sorumluluk kala kala oradaki bir vatandaşımıza kalıyor, bu kabul edilemez. Dolayısıyla yetkililere de buradan sizinle birlikte sesleniyoruz; burada yapılacak olan evler, binalar daireler insanlara parayla satılamaz. Bu bir mecburiyettir, bu bir hukuktur, bu bir haktır” dedi.

Hüseyin Baş oyuncak dağıtımının ardından vatandaşlarla da sohbet etti.

8 kat izni verilen yerlere 12 kat çıkıldığından şikayet eden bir vatandaş, sağlam zeminlerde yıkım olmadığına dikkat çekerek yeni yapılacak konutların tarım arazilerine yapılmaması gerektiğini belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220