banner237
banner238

MALTEPE BELEDİYESİ RİZELİLERİN OLACAK

İSMET KÖSOĞLU

İstanbul’un önemli ilçelerinden ve Rizelilerin çok yaşadığı Maltepe’de Belediye Başkanlığı için Rize İkizdereli iki isim birbirlerine rakip oldu.

Cumhur ittifakının adayı AKP’den İkizdere Bayırköy’den Kadem Ekşi ile CHP adayı İkizdere Rüzgârlı Köyünden Esin Köymen Belediye Başkanlığı için aday gösterildi. CHP tarafından aday gösterilen Mimar Esin Köymen uzun süredir TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanlığı görevini yürüttü ve 31 Mart yerel seçiminde adaylık için istifa etmişti.

Cumhur ittifakı aday Kadem Ekşi

Rize İkizdereli olan ve Maltepe’de uzun yıllardır siyaset yapan Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi 2019 yılında AKP’den aday adayı olmuş ve son anda MHP ile yapılan ittifak sonucu MHP adayı üzerinde karar alınırken seçimde Belediye Başkanlığını CHP adayı kazanmıştı.

İkizdereli Kadem Ekşi 2019 seçiminde AKP’den Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçilmişti. Belediye Meclisinde özellikle olası bir deprem ve afet konularında önerge ve çalışmalarıyla güzel hizmetlerde bulunan Jeofizik Mühendisi Kadem Ekşi bu kez Maltepe Belediye Başkanlığı için cumhur ittifakının ortak adayı olarak AKP listesinden aday gösterilmesi Rizeli hemşerileri arasında da memnunlukla karşılandı.

Esin Köymen kimdir?

"yeni bir yola çıktım"

1974 İkizdere-Rüzgârlı Köyünde doğan Esin Köymen ailesi ile birlikte 1979 yılında Maltepe’ye taşınmış. CHP adayı Esin Köymen, mimarlık yapan ve aynı zamanda TMMOB Mimarlar Odası İstanbul’da şube başkanı olarak görev alan bir isim. Esin Köymen’in ağabeyi Ercan Köymen 2022 yılında vefat edene kadar CHP’nin Maltepe Belediyesinde Başkan Yardımcılığı ve Belediye Meclis Üyeliğinde bulunmuştu.

Adaylık sürecinde Esin Köymen ülkede otoriter bir rejimin inşa edildiğine, yapılaşmanın ve doğal alanların rant amaçlı kullanıldığına dikkat çekmişti. Mesleğini etik ilkeler doğrultusunda icra etmeye çalışan bireylerin hukuksuz bir şekilde yargılandığını toplumun adalet, özgürlük ve eşitlik taleplerinin tekrar yeşermesi umudunu dile getirmiş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber