banner238

NAZLIAKA; “CUMHURİYET RAHAT VE HUZURLU YAŞAMIN ANAHTARIDIR” 

Haber: Dilek ONAY CAN

Cumhuriyetin  çok zor şartlarda kurulduğunu belirten Nazlıaka; Biz bu Cumhuriyeti genci, yaşlısı, kadını, erkeği hep birlikte kurduk. Öylesine büyük bir tarihi zafer gerçekleşti ki çok mazlum ülkelere de örnek olmuştur”dedi
“CUMHURİYET RAHAT VE HUZURLU YAŞAMIN ANAHTARIDIR”
Cumhuriyetin rahat ve huzurlu bir yaşamın olduğunu ifade eden Nazlıka “Ortadoğu’da ve özellikle Filistin’de yaşanan halkın katledilmesi zul altında yaşaması.siyasilerin kendi menfaatleri için halkın zarar görmesi bizlere güçlü cumhuriyetle yönetilmenin ne kadar doğru olduğunu yaşayarak göstermekte.Cumhuriyet ile yönetilmek bizlere yarı başkanlık,krallık gibi,tek kişi tarafından yönetilmenin karşısında ne kadar değerli bir yönetim şekli ile yönetildiğimizi göstermektedir.Komutanımız Mustafa Kemal Atatürk sözünde de belirttiği gibi;  “Türk milletinin karakterine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir”
CUMHURİYETTEN ÖNCE ÜLKEMİZ SEFİL VE PERİŞANDI
CHP PM üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka Cumhuriyetin  çok zor şartlarda kurulduğunu ifade ederek;
 “Bizler bu Cumhuriyet’i genci yaşlısı, kadını erkeği hep birlikte kurduk. Öylesine büyük bir tarihi zafer gerçekleşti ki birçok mazlum ülkelere de örnek oluşturdu. Bütün bu süreçlerden sonra Cumhuriyetimiz kurulduğunda, Cumhuriyet’in ilk yıllarında bile o büyük atılımlar yapılmasa biz bugünlere gelemezdik. Çünkü ilk dönemlerde halen yoksulluk, yokluk, cehaletin de hegemonyası hissediliyordu. Ülkemiz harap halkımız ise sefil ve perişan durumdaydı. Bunun için hızla devrimler gerçekleşti.Osmanlı’ nın son döneminde eğitimin çok yetersidi Okuma yazma oranı çok düşüktü. Erkeklerde yüzde 7, kadınlarda binde 4’ TÜ. Yani halkın yüzde 90 ının üzerindeki kesimi bir büyüğünün mezar taşına ne yazdığını okuyamıyordu. Bu topraklarda o dönemde sadece bir üniversite vardı.”
“CUMHURİYET BİR YANDAN KADIN DEVRİMİDİR. CUMHURİYET VE KADIN BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN BİR BÜTÜNDÜR”
Cumhuriyet kurulmadan önce kadının adının bile olmadığını belirten   CHP PM üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka; “Kadının adı hiç yoktu. Osmanlı döneminde nüfus sayımında kadınlar sayılmıyordu. Ailenin üzerindeki büyükbaş, küçükbaş hayvan sayısı bütün bunlar kayıt altına alınıyordu. Ama kadınlar yoktu. Kadınlar nüfus sayımında görmezden geliniyordu. Okuyan, çalışan kadın sayısı da son derece azdı. Peki ne oldu? Cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kalkınma hamleleri gerçekleşti. Ekonomi millileşti. Hızla yatırımlar yapıldı. 15 yılda ülke demir ağlarla örüldü. Birçok fabrikalar açıldı. İstihdamlar yapıldı. Kadının eşit yurttaşlık hakkı konusunda da birçok devrim gerçekleşti.Atatürk kadınların Kurtuluş savaşı mücadelesinde hem en önde hem de cephe arkasında ne kadar mücadele verdiğini görmüş şu cümleyi kurmuştur, ‘Dünyanın hiçbir milletinde kadınlar ben ülkemi zafere ve bağımsızlığa kavuşturmak için Anadolu kadını kadar çalıştım, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez’ demişti.Egemenlik kayıtsız şartsız halka geçtikten sonra kadınlar hızla eşit yurttaş olmanın toplumsal, sosyal, siyasal, kültürel anlamda eşit yurttaşlığa adım adım gerçekleşti. . İş kanunun da yapılan değişiklikler, 3Mart 2023 teki Üç devrim yasaları, arkasından 1926’daki Medeni Kanun’daki değişikliklerle birlikte kadının boşanma hakkı, miras hakkı, mahkemelerde tanıklık yapma hakkı gibi birçok hakka sahip olması bütün bu süreci ördü. Ardından 3Nisan 1934’ te yerelde, 5 Aralık 1934’ te de parlamentoda kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. O günden bugüne kadınlar haklarına son derce sahip çıkmıştır” dedi
Cumhuriyetin  kadın devrimi olduğunu ifade eden Nazlıaka;” Cumhuriyet ve kadın birbirini tamamlayan bir bütündür. Kadınsız bir Cumhuriyet, Cumhuriyetsiz bir kadın da düşünülemez.Aydın,özgür yaşamın anahtarı olan cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımı sunarak sözlerimi bitirmek isterim.” Benim naciz vücudum elbet birgün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.
cumhuriyetimizin 100.Yılı ve Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.Nice100 yıllara.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber