TRABZON'DA İYİ GENÇLİK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Son dönemde MHP ve Sayın Devlet Bahçeli’nin iktidara ve dolayısı ile ittifaka destek verir duruşu ve açıklamaları erken seçim talebinin, MHP’nin talebi üzerine değil,aldığı talimat üzerine ortaya atıldığı  apaçıktır.

Daha düne kadar ‘’Erken Seçim vatana ihanettir’’ açıklaması yapan iktidarın ve dolayısı ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın bu talebi yerinde görmüş ve uyum yasaları TBMM’de görüşülmeden ,seçim ve seçim güvenliği için gerekli düzenlemeler/ tedbirler alınmadan 24 Haziran 2018 tarihinin belirlenerek ilan edilmiş olması,erken seçimin ,danışıklı baskın seçim olduğunun en büyük kanıtıdır.

Hepimiz biliyoruz ki,seçim bir toplumda yönetilenlerin,yönetenlerini belirlemesi için sonuçlanan usuller,hukuki ve maddi işlemler bütünüdür.Tarihsel gelişim içerisinde Seçimler,kralların egemenliklerine son vermek ve aristokrasiden kurtulmak amacı ile ortaya çıkmıştır.Ancak alınan erken ve baskın seçim kararları,seçim mekanizmasını amacından, usul ve yasal bağlarından kopartmakta,en önemlisi de tek adam rejimini muhafaza edebilmek adına kötüniyetle kullanılmaktadır.

Demokratik ve meşru iktidarlar,halkın tercihlerine göre kurulmalıdır.Meşru iktarların kaynağı,halkın rızası ve onayıdır.Demokrasinin egemen olduğu toplumlarda bu rıza ve onay,yönetilenler  tarafından belli aralıklarla yapılan seçimler ile ortaya koyulabilir.

BİZ İYİ PARTİLİ’LER İKTİDARI GASPETMEYE ÇALIŞAN ve ONU ZORLA ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞANLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ.ZORBALIKLA KURULMUŞ BİR İKTİDAR,HALKIN ONAY ve RIZASINDAN YOKSUN BİR İKTİDARDIR.

Bunun yanı sıra , İYİ Parti’nin seçimlere katılmasıyla ilgili bazı basın yayın organlarında yapılan değerlendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Siyasi Partiler Kanunu’nun 37. Maddesi gereğince siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için, illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerekmektedir.İYİ Parti, seçimlere katılmak için 10 Aralık 2017 tarihinde de 1. Büyük kurultayını yapmış olup, ülke genelinde teşkilatlanmasını tamamlayarak kanunun öngördüğü 6 aylık bekleme süresinin ardından Haziran ayı itibari ile  yapılacak bütün seçimlere katılma hakkını elde etmiş durumdadır.

Seçimlere katılmayla ilgili tartışılan bu kural sadece yerel seçimler ve Milletvekili seçimleri için geçerlidir. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için mevzuatta öngörülen şekilde ve zaten daha önce de açıklandığı üzere Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 100 bin imza ile aday gösterilecektir.

HİÇ BİR GÜÇ,İYİ PARTİ’NİN SEÇİMLERE GİRMESİNİ ENGELLEYEMEYECEKTİR!
 Günebakış Trabzon Haber