ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: ZİGANA TÜNELİ’Nİ 100 BİNİN ÜZERİNDE ARAÇ KULLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde açıklamalarda bulundu; “Vatan sevgisi, vatandaşlık bilinci son derece yüksek olan milletimiz, bir kez daha Cumhurbaşkanımızın ve Cumhur İttifakı’nın yanında olduğunu gösterdi. Sandıkta açık ara farkla ‘bağımsız, bölünmez ve müreffeh Türkiye’ dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de çoğunluğu Cumhur İttifakı’na vererek bize ve ittifakımıza güvendiğini, inandığını, geleceğini burada gördüğünü teyit etti. Sırada 28 Mayıs’ta yazacağımız destan var” dedi.

AK PARTİ HÜKÜMETLERİ VAKİT KAYBETMEYİ SEVMİYOR

AK Parti hükümetlerinin vakit kaybetmeyi sevmediğini, milletine, ülkesine hizmet için bir dakikayı bile boşa harcamayacağını dile getiren Karaismailoğlu, seçim sonrasında hiç hız kaybetmeden Trabzon’un geleceğinin, projelerinin ve işlerinin başında olduklarını söyledi. 
Karaismailoğlu, “Mademki milletimiz yola doğru adam ile devam diyor; bizde elbette durmayacağız. Trabzon, coğrafi konumu sayesinde ilk çağlardan beri bölgesinin en önemli ticari merkezlerinden biridir. Eski dönemlerde Asya’dan gelen ürünler, İran ve Erzurum üzerinden uzun bir yolculuk sonrası Trabzon’a varır ve buradan deniz yoluyla Anadolu’nun batısına, İstanbul’a ve Avrupa’ya gönderilirdi. Bu nedenle Zigana Tüneli’ni sadece Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum’u ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Başta İran olmak üzere tüm Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz Sahil Yolu’nu, sahil kesimindeki yerleşim yerlerini yüksek standartlı bir ulaşım ağı ile birbirine bağladıklarını anlatan Karaismailoğlu, sahil kesiminden iç bölgelere ulaşımın yakın zamana kadar Karadeniz coğrafyasının izin verdiği şartlarda sağlandığını, bu nedenle başlattıkları kuzey-güney akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede pek çok yol ve tünel yapımını da projelendirdiklerini belirtti. 

GÜZERGAHA ADETA BİR MÜHÜR VURDUK

Ovit, Cankurtaran, Salmankaş, Salarha, İkizdere ve Eğribel tünelleri gibi nicesini tamamlayarak hizmete verdiklerini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:
“İşte Zigana Tüneli de kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçen projelerin en önemlilerinden biridir. Zigana Tüneli ile iki asra yakın bir süredir yapım, iyileştirme gibi pek çok çalışmanın yürütüldüğü güzergaha adeta bir mühür vurduk. Koalisyonlar döneminde 3 bin 140 metre uzunluğundaki Bolu Tüneli 17 yılda tamamlanamamıştı. Cumhurbaşkanımız liderliğindeki AK Parti döneminde bitti. Şimdi ise 14 bin 500 metre uzunluğu ile Bolu'nun 5 katı uzunluğundaki Zigana Tüneli’ni 5 yılda bitirip hizmete açtık. İşte iki irade ve siyaset arasındaki fark burada. Ayrıca yine 3 Mayıs’ta, Maçka’dan başlayıp Zigana Tüneli girişine kadar uzanan ve mevcutta tek yol olarak hizmet veren 17 kilometre uzunluğundaki Maçka-Karahava Yolu’nu da bölünmüş yol standardına yükselttik. Zigana Tüneli, Türk mühendisliğinin gurur ve yüz akı projelerinden biridir. Tünel ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar kullandık. Projemiz Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edildi. Zigana Tüneli’ni, Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan ve yüksek yoğunlukta trafik yükü taşıyan güzergahta, 14,5 kilometre uzunluğunda çift tüplü olarak inşa ettik. Zigana Tüneli trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki merkezlere ve limanlara sorunsuz akışını sağlayacak, uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunacak.”

Zigana Tüneli’ni açıldığı 3 Mayıs’tan bu yana 100 binin üzerinde aracın kullandığını bildiren Karaismailoğlu, özellikle Bayburtlu, Gümüşhaneli ve Trabzonluların yoğun bir şekilde Zigana Tüneli’nden geçtiğine işaret etti. 

“MİLLETİMİZ BAŞLADIĞI İŞİ 28 MAYIS’TA ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR DESTEK İLE BİTİRECEK”

Konuşmasında seçim sonuçlarını değerlendiren Bakan Karaismailoğlu, “14 Mayıs’ta açık ara farkla, Cumhurbaşkanımızın yanında olan Trabzonlular, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu Cumhur İttifakı’na vererek bize ve ittifakımıza güvendiğini, inandığını, geleceğini Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gördüğünü teyit etti. ‘Durmak yok yola doğru adamla devam ediyoruz’ dedi. Aziz milletimiz başladığı işi 28 Mayıs’ta çok daha güçlü bir destek ile bitirecek. Milletimiz, 14 Mayıs’ta ‘istikrara, gelişmeye, kalkınmaya devam’ dedi. Eserlerimizi, hizmetlerimizi bir bir milletimize sunacağız. Hem bölgemiz hem de ülkemiz için çok büyük planlamalarımız var. Yıllar içerisinde durmadan çalıştık, proje ürettik ve bu projeleri hayata geçirdik. Ülkemizin dört bir yanında hizmet fırtınası estirdik. Hem bölgemizde hem de yurdumuzun dört bir yanında hizmet ve projelerle dolu yoğun bir mesai harcıyoruz. Bölgemizi çok daha ilerilere taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni İpek Yolu olacak Kalkınma Yolu için de çalışmalara başladıklarını aktaran Karaismailoğlu, Habur ile Basra körfezi arası 1200 kilometrelik demiryolunu ve otoyolu kapsayan Kalkınma Yolu Projesi’nin, Türkiye’yi Trabzon’dan Basra Körfezi’ndeki Faw Limanı’na bağlayacağını söyledi. Karaismailoğlu, Hint Okyanusu Basra Körfezi’nden Habur’a ulaşan Kalkınma Yolu sayesinde Türkiye üzerinden Akdeniz’e, Karadeniz’e, Avrupa’ya ve Kafkaslara bağlantı kurduklarını kaydederek, Orta Koridoru da buna entegre edeceklerini dile getirdi. 

SANDIKTAN HEZİMETLE AYRILINCA NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRDILAR
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
“Peki, biz bu proje ve inşa çalışmaları ile meşgulken masada oturanlar ve maskesi düşüp masalara vuranlar ne yapıyor? Sandıktan hezimetle ayrılınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Deprem bölgesindeki illerde atılan tokattan da anlamamışlar. Milletimiz bu oyunlara gelmez. Milletimiz bu zihniyeti yakından tanıyor. İstanbul’da göreve geldikten sonra durdurdukları metro yatırımları, yarım bıraktıkları Dolmabahçe Levazım Tüneli’nden üzerine hafriyat döktükleri Yenidoğan metrosundan tanıyor. Yapmadıkları hastane yollarından, bedava yapacakları toplu taşımaya; yaptıkları yüzde 300 zamdan tanıyor. Adana’da göreve gelir gelmez yapımını durdurdukları 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden, Aydın’da yapmadıkları şehir hastanesi yolundan tanıyor. Milletimiz suyu getirenle testiyi kıranı gayet iyi bilmektedir. 
Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Ak Parti’nin hizmet ve eser siyaseti anlayışıyla hiç kimse ama hiç kimse başa çıkamaz. Şimdi diyoruz ki; Bu yüzyıl Türkiye Yüzyılı olacak. Biz bugüne kadar verdiğimiz her sözün arkasında durduk. Milletimiz de bunu gördü ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti; yapılan bütün genel ve yerel seçimler ile referandumlarda milletimizin teveccühüne mazhar oldu. Seçimlerin hepsinden de milletimizin güvenini alarak alnının akıyla birinci parti olarak çıktı. Bu dengesi bozulmuş, gözü koltuktan başka bir şeyi görmeyenlerin hâlini 14 Mayıs gecesi gördük. Televizyon ekranlarında oynadıkları ‘kazandık’ tiyatrosunu hep birlikte takip ettik. Sandığın rengi belli oldukça yalanları ortaya çıktı. Manipülasyon yapmak istedikleri belli oldu. Buna rağmen, seçmenlerinden de kamuoyundan da özür dilemediler. Bunlar kendi oyunlarının içine batmışken 14 Mayıs’ta milletimiz biz kez daha dualarımız, rüyalarımız, umutlarımız Recep Tayyip Erdoğan’la dedi.” 

İKİNCİ TURDA SESİMİZ DAHA DA GÜR ÇIKACAK

İkinci turda seslerinin daha da gür çıkacağını vurgulayan Karaismailoğlu, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verilen desteğin daha da çok artacağını belirtti. “Milletimiz, bağımsız, bölünmez ve müreffeh Türkiye için; Türkiye Yüzyılı için bir kez daha gür bir sesle liderimiz Recep Tayyip Erdoğan diyecek” ifadelerini kullanan Bakan Karaismailoğlu, kazandıklarını koruyacaklarını ve daha da yükselteceklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, “Ülkemizi terör örgütlerinin oyuncağı haline getirmeye çalışanların yüzüne sandık sonuçlarını çarpacağız. Cumhurbaşkanımız liderliğinde halkımızdan aldığımız destek ve irade ile Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber