AKÇAABAT’TA ASIRLIK SERGİ VE FLÜT ORKESTRASI

Cumhuriyet bayramının 98. Yılı kutlama etkinliklerine dolu dolu bir programla hazırlanan Akçaabat Belediyesi yapmış olduğu etkinliklerle ülke genelinde gündemde yer aldı.

 “1921 – 2021 Bir Asrın Sergisi” isimli sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunan Akçaabat Belediyesi günün sonunda Marmara Flüt Orkestrası Konseriyle halkına keyif dolu bir gece yaşattı.

Türkiye büyük Millet Meclisi tarafından 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak ilan edilmesinin ardından harekete geçen Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü geçen aylarda ülke çapında bir resim çalıştayı düzenledi. Çalıştaya katılan ülke genelinden ünlü ressamlar İstiklal Marşının her dörtlüğünden anladıklarını tuvallerine işlediler. Çalıştayda ortaya çıkan 18 tablo ve 2 heykel Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı Etkinlikleri kapsamında Akçaabat Belediyesi Resim Galerisinde görücüye çıktı.

Akçaabat İlçesi Hamamçimeni Çarşısı’nda bulunan Akçaabat Belediyesi Resim ve Fotoğraf müzesinde açılan sergi sanatseverlerden büyük beğeni topladı.

1921-2021 Bir Asrın Sergisini Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açmayı hedeflediklerini ifade eden Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Biliyorsunuz 2021 yılı Türkiye Büyük Millet Meclisinde İstiklal Marşı Yılı olarak ilan edildi. Bu vesileyle Akçaabat Belediyesi olarak geçtiğimiz aylarda İstiklal Marşı konulu Resim Çalıştayı düzenledik. Ülkemiz Genelinden, Ankara, Samsun, Trabzon, Bursa, Antalya, İstanbul illerinden 20 sanatçı çalıştayımıza katılarak eserlerini oluşturdu. Her bir ressam İstiklal Marşımızın bütün mısralarını, bütün kıtalarını yorumlayarak tuvallerine yansıttılar. Ortaya çok değerli 18 tablo ile 2 heykelin yer aldığı muhteşem bir koleksiyon ortaya çıktı ve bunları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı kutlama etkinliklerinde 1921- 2021 Bir Asrın Sergisi adı ile halkımızın beğenisine sunuyoruz. Bu sergimizi talep eden İllerde açacağız ve sergimizi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açmak için Cumhurbaşkanlığına talep yazımızı gönderdik. Oradan da olumlu cevap gelmesi durumunda sergimizi Ankara Beştepe’de açacağız. Bu anlamlı eserleriyle birlikte sergimize katılan ressamlarımıza şahsım ve ilçem adına şükranlarımı sunuyor onları can-ı gönülden tebrik ediyorum. Emeklerine, yüreklerine sağlık. Bu duygularla, Cumhuriyeti bizlere armağan eden Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda canlarını feda eden şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle yad ediyorum.” Dedi.

Bölgede İlk Defa Flüt Orkestrası Akçaabat’ta Konser Verdi.

Akçaabat’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. Yılı kutlama Etkinlikleri Marmara Üniversitesi Flüt Orkestrası Konseri ile sona erdi.

Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizesinde Akçaabat’ta bulunan Trabzon Üniversitesi salonunda konser veren Marmara Üniversitesi Flüt Orkestrası izleyenlerden tam not aldı.

Gecede Konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerimizi muhteşem bir konserle sona erdirdik. Bu akşam Marmara Üniversitesi Marmara Flüt Orkestrası halka açık bir konserle bizlerle oldu. Sanatçılarımıza şehrimize hoş geldiniz diyorum. Çok keyif aldığım bir akşamı burada yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Flüt orkestrasının bölgede İlk defa Akçaabat’ta konser veriyor olması da Akçaabat’ımız açısından son derce önem arz ediyor. Bu ve bunun gibi etkinlik ve faaliyetlerle ilklere imza atan ve farkındalık yaratan bir Belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” Dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220