Umut ve Yaşam Derneği yine anlamlı bir etkinliğe imza attı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve İç Mimarlık Bölümü öğretim elamanları ile birlikte düzenledikleri ” Gücümü Doğadan Alıyorum” workshopu gerçekleştirdiler. Etkinliğe çok sayıda kanser tedavisi gören,tedavisi biten  çocuklar ve aileleri de katıldı.

Umut ve Yaşam Derneği, Trabzon Eyof Parkı’nda lösemili ve kanser savaşçıları çocuklar için moral etkinliği düzenlendi. Umut ve Yaşam Derneği yönetim kurulu başkanı Dr.Nimet BAKİ ve  KTÜ Peyzaj Mimarlığı öğretim elemanı Arş.Gör.Makbulenur BEKAR’ın ortaklaşa düzenledikleri  “Gücümü Doğadan Alıyorum” başlıklı workshop Çocuk Şenliği’ne çok sayıda hasta ve hasta yakını katıldı.

Dernek Başkanı Dr Nimet Baki yaptığı konuşmada;

” Çocuklarımız ve kanser savaşçısı çocuklarımız   hayallerindeki hastane bahçelerini çizdiler ve maketler üzerinde kurguladılar. Gönüllerince eğlendiler ve son derece güzel eserler çıkardılar.” diye konuştu.

Eyof Parkında yapılan etkinlikte hastanelerinde tedavi gören lösemili ve minik savaşçı çocuklarımızı bir araya getirmek, birkaç saatliğine de olsa onları hastane ve tedavi ortamından uzaklaştırmak amacıyla her ay bu tür etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Dr.Nimet BAKİ; ” Hastahanede tedavi gördüklerinde çocukların ruh dünyası ile maalesef ilgilenemiyor.Bizler bu tür etkinlikleri sık sık yaparak onların mutlu olmalarını ve hayal dünyalarını geliştirmek istiyoruz.” dedi.

BAKİ , konuşmasını şöyle sürdürdü;”Çocuklarımızı, sağlıklı ve onları bir arada eğlenirken görmek bizleri sevindiriyor. Çocukların ilacın yanısıra psikolojik tedaviye de ihtiyaçları var ve bu tür etkinlikler psikolojik tedavi olumlu yönde etkiliyor.Bu anlamlı etkinliği düzenleyerek Lösemili çocuklarımıza moral kazandıran, onları mutlu etmek için emeği geçen hocalarımıza , etkinliğimize katılan başta hasta yakınları ve aileleri olmak üzere dernek gönüllerimize ve üyelerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Hep Birlikte Pasta Kestiler

Sabah saatlerinde başlayan etkinliğe yemek molası ile ara verildi. Öğretim elamanlarının ve gönüllerin hazırladığı kurabiye ve pastalar çocuklara ve ailelerine ikram edildi. Umut ve Yaşam Derneği’nin bu güne özel yaptırdığı geleneksel pastasını bütün çocuklar hep birlikte kesti. Yemek sonrası workshopa katılan küçük savaşçılara çeşitli hediyeler ve ayakkabılar dağıtıldı.

Hayallerini Maketlere Döktüler

KTÜ İç Mimarlık ve Peysaj Mimarlığı öğretim elemanlarının alt yapısını hazırladığı maketleri küçük savaşçılar kendi hayal dünyaları ile şekillendirdi. Tedavi süresince uzun zamalar geçirdiği hastane odalarını ve hastane bahçelerini hayallerindeki gibi şekillendirdiler. Öğretim elemanları kontrolünde kendi bakış açılarını ve hayallerini maketlere dökerek rengarenk ve çeşitli maketler yaptılar. Daha sonra her çocuk yaptığı maketlerle fotoğraf çekildi.

Hedefimiz çocuklara daha yaşanabilir ve mutlu olabilecekleri ortamlar oluşturabilmek

Umut ve Yaşam Derneği ile birlikte çalışan KTÜ İç Mimarlık bölümüne çalışan Arş.Gör.Makbulenur Bekar şöyle konuştu; “ Bu verimli etkinlik sayesinde çok güzel geri dönüşler elde ettik. Hedefimiz çocuklara daha yaşanabilir ve mutlu olabilecekleri ortamlar oluşturabilmek.  Bu nedenle onların çokça ziyaret etmek zorunda oldukları hastane bahçelerinden başladık. Bundan sonraki ilk amacımız Sayın Nimet Hocam İle hayallerindeki mobilyayı Trabzon’da bir hastanede uygulamaya geçirmek olacaktır. Ayni zamanda ileride yapacak olduğumuz etkinlikler için bir altlık niteliği taşımaktadır.’

Etkinlikte KTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümünden Doç. Dr. Nilgün Güneroğlu, Arş.Gör. Demet Ülkü Gülpınar Sekban, Arş.Gör.Selver Koç, Doktorant Özgür Demirci, Mimar Büşra Karanis, Eczacı Merve Çiçen, Kuyumcu Hidayet Şakar ve Medya ve Basın Danışmanı Esra Kaya da tüm destekleri ile yer aldı.

UMUT VE YAŞAM DERNEĞİ