banner238

10 Kasım Atatürk’ü Anma Mesajı

Hem liderlik yetenekleri hem de insanlara olan saygısıyla tüm dünyada örnek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıllık yaşamını, vatanına adayan onurlu bir duruş sergiledi. O, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve 20. yüzyılın en önemli liderlerindendi. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin öncüsü olarak, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. 
29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan ederek ulusal egemenlik sistemini getirmiş ve Türk milletine, egemenliklerini kullanma hakkı tanıdı. İnsan hakları, eşitlik ve adaletin sağlanması için mücadele eden Atatürk, diplomatik becerilerini de kullanarak uluslararası arenada Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıttı. 
Türk kültürünü ve toplumunu yeniden şekillendirerek modern değerleri ve normları teşvik etti. Laiklik ilkesini benimseyerek modernleştirdiği toplumun, eğitim sistemi üzerinde önemli değişiklikler yaptı. Tüm toplumu kapsayan bir eğitim sistemi inşa etti.
Biz, Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasını yaşatmak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık geleceğini inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Atatürk'ün öğretileri doğrultusunda bilim ve eğitimi önemsiyoruz. Onun izlediği yolda ilerliyor, laik ve demokratik değerlerine sahip çıkıyoruz. Hayatını milletine adamış bilimin ve eğitimin önemini vurgulayarak ülkeyi aydınlık bir geleceğe taşıyan Ulu Önderimizin mirasını yaşatmak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesine taşımak için çalışmalarımızı azimle sürdürme sözü veriyoruz.
Bu duygu ve düşünceler içinde Milli Mücadelemizin Baş komutanı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk'ü; 85. ölüm yıl dönümünde saygı, minnet ve özlemle anıyoruz Mekânı cennet olsun.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber