banner238

2023 UIAA Genel Kurulu Trabzon’da düzenlendi.

Uluslararası Tırmanış ve Dağcılık Federasyonu (UIAA) 2023 Yılı Genel Kurul Toplantısı, 42 farklı ülkeden 120’nin üzerinde katılımcıyla birlikte Türkiye Dağcılık Federasyonu ev sahipliğinde 18-21 Ekim’de Trabzon’da gerçekleştirildi.
İlk iki gün, yönetim, tıp ve dağ koruma komisyonları ayrı ayrı başlıklar altında toplantı yaparak geçmiş yıllarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak önümüzdeki yıllar için vizyon belirleme çalışmaları yapıldı. Yapılan Genel Kurulda ise ülkelerden gelen dağcılık ve tırmanışla ilgili federasyonların başkanları, federasyon temsilcileri ve diğer kurum temsilcileri, UIAA’nın tırmanış ve dağcılık camiası açısından rolüne, geçmiş, mevcut ve yeni faaliyetlerine ve bütçesine ilişkin önemli kararları tartışarak karar bağladılar.
Özellikle son dönemlerde önemli başlıklardan olan dağlarda sürdürülebilirlik ve dağların korunması konuları başta olmak üzere temiz dağcılık-temiz tırmanış, güvenlik, dağcılık tıbbı, anti-doping ve gençlik ana temaları Genel Kurulda farklı ülke temsilcileriyle tartışıldı.
Genel Kurulda yapılan tartışmalar ve nihai çıktılar da ilerleyen günlerde tüm Dünya dağcılık ve tırmanış camiasıyla paylaşılacak olup aynı zamanda bu kararlar tüm Federasyonlarca da uygulanacaktır.
Dünyada çapında yapılan tırmanış ve dağcılığa yön verecek öneme sahip konuların konuşulduğu ve kararların alındığı böylesine önemli bir toplantının Ülkemizde yapılması; üstelik Cumhuriyetimizin 100. yılında böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olmak Federasyon olarak bizler için ayrı bir gurur kaynağı da olmuştur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber