AKES-DER Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu: “Çayın üzerinde elinizi çekin…”

Kansızoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi. 
“Çayın üzerinde elinizi çekin…”
“Öncelikli olarak Kıymetli Basın Mensubu arkadaşlara çayla ilgili tarafsızca, menfaatsiz yapmış oldukları haberler için teşekkür ederim. Bu haberler çayımızın istenilen yere gelmesinde büyük oranda vesile olmuştur. Emeklerinden dolayı Her bir basın camiası mensubuna tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
Çayla ilgili olarak Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından hazırlanan yasa tasarısı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre sonradan değişime uğramış. 
Peki Rizeliye bu hainliği yapan kim? Hemşerimiz Sn. Cumhurbaşkanımız memleketine her gelişinde büyük projelerin müjdesini verip, vermiş oldukları bu projelerin birçoğunun bittiğini, diğerlerinin de yapım aşamasında olduğunu gururla görmekteyiz. Peki Rize’ye Cumhurbaşkanımıza rağmen bu hainliği yapan kim ya da kimler?   
Rizelinin tek geçim kaynağı olan çayı bu şekilde basitleştirmeye kim yol açtı? Rize’deki diğer   muhalif partileri ve iktidar ortağını saymazsak geriye bir tek     Ak Parti kalıyor.  Güç emir komuta burada. Peki buradaki yetkililer Hayati Yazıcı, Osman Aşkın Bak, Muhammet Avcı, İshak Alim ve ÇAYKUR Genel Müdürü.  Şimdi herkes açıklama yaparak kendini temize çıkartmaya çalıştı. Görünen o ki çıkartıda.
Siyasi olarak bakılınca çayın bu şekilde basitleştirilmiş olması, çay üretimi yapan illerde Ak Parti’nin büyük oranda oy kaybına neden olur. Diğer yandan bakılınca bu kararı alırken bu 4 siyasi, biri genel müdür taslak oluştururken neye istinaden, hangi kurum, STK veya üreticilerin düşüncelerine yer verip TBMM’ne taslağı sundu. Sonra baskıların gelmesi üzerine tekrardan düzenleme yapılacak diye basit açıklamalarda bulunuyor.  
Bakıldığı zaman bağlı oldukları siyasi parti yarın seçim varmış gibi sürekli toplantı, konferans, ev ziyaretleri yapıyor.  Bir oyun bile kıymetli olduğu, bir oyun bile hesabının yapıldığı bir seçim öncesi tek geçim kaynağı olan çay olan Rizelinin, çayını bu hale getirmek yapılacak olan ilk seçimde büyük bir oy kaybına neden olacaktır. 
Şimdi burada suçlu kim Rizeli mi?  Sn. Cumhurbaşkanımızdan, çayın üzerinden Rizeli Siyasetçilerin ellerini çektirmesini arz ederiz. 
Milliyetçi olarak bakıldığında her zaman reise sahip çıkan Rizeliler son yıllardaki siyasetçilerin yapmış olduğu kişisel diyaloglar ve bağlar neticesinde Rize'de 4 ilçe belediyesi farklı partilere geçmiş oldu. Ama buradan anlaşılan o ki hiç mesaj alınmadı. Hatta bu hataları yapanlardan onore edilip farklı makamlara gelenler oldu.  Bu gidişata devam edilirse Rize vekil sayısını düşürür. Sn. Cumhurbaşkanımızın memleketi olan Rize’de bizler 3 vekili her zaman Reise hediye ettik. 
Rize'de kişiler önemli değil, Reisin çatısı altında listeye girenler hep kazandı. Anlaşılan o ki vatandaş iyice uyandı. Ta ki ekmeğine dokunana kadar. Sizlerden tek istenen ekmeğimize dokunmayın, çayın üzerinden elinizi çekin. Rize kimsenin tapulu malı değil. Hiç kimse siyasi bir partinin gölgesine girip te yükseklerden uçmasın. Güç yalnızca halkın elindedir. Yarın sizler olmayacaksınız ama yaptıklarınız hep arkanızdan gelecek. 
İlgili konunun muhatabının nerede olduğu belli değil.  Açıklama yapacak kişi, taslağın son halini üreticiye sunup, üreticiye bilgi vermesi gerekirken nerde?  Çaylıkta çay mı topluyor, yoksa ziraat de devasa yapmış oldukları projeler üzerinde mi çalışıyor. 
Halk ihale bilmez atama bilmez doğru bildiğine inanır ve onun yanındakilere saygı gösterir. Ta ki ekmeğine dokununca ya kadar. Reisin memleketinde tüm gücün aynı kişilere olmasına rağmen çayı bu hale getirip gündem yapmanın ne gereği vardı. 
Sn. Cumhurbaşkanımıza mesajımızdır. Bizim Rize'de görünenler göründüğü gibi değildir. Siyasette onun adamı bunun adamı olmaz.
Sn. Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan üniversitenin, çayla ilgili hazırladığı taslağı bu hale getirenler kimler?  Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ilimizin gelişine büyük katkılar sağlamaktadır. Çay üzerinden bu kurumun yıpratılmasındaki amaç nedir?  Bu yapılanların bedelini Rizeli ödemez, ödetir. Rizeli inattır yapmak isteğini yapar. Mecliste hiç koltuğu olmayan partiye gelir Rize’den belediye kazandırır.  Geçmişteki yapılanlardan, olanlardan iyi ders almak lazım. Örnek: belediyeler kimler yüzünden başka partilere gitti, kimler de havasını attı.  Bunları iyi bilip iyi ders çıkarmak lazım…”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220