ATATÜRK KÖŞKÜ ADINA YAKIŞIR HALE GETİRİLİYOR RESTERASYON SÜRESİNCE ZİYARETE KAPALI KALACAK

Atatürk Köşkü’nü adına yakışır hale getirmek istediklerini ve gelecek yıl ekim ayında yeniden hizmete açacaklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Atatürk Köşkü’nü Cumhuriyetimizin 100. yılına tam olarak hazır hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
 
Trabzon’un adeta simge eserleri arasında yer alan Atatürk Köşkü, önemiyle mütenasip hale getirilmek üzere dün itibarıyla ziyarete kapatıldı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, restorasyon çalışmaları başlayan Atatürk Köşkü’nde incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği programda, Başkan Zorluoğlu’na ilgili daire amirleri ve danışmanları da eşlik etti.

TRABZON’UN SİMGE YAPILARI ARASINDA YER ALIYOR 
Köşkün bahçesinde restorasyon süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Zorluoğlu, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Trabzon’u 3 kez ziyaret ederek şereflendirmiştir. Bunlardan ilki 1924, diğeri 1930, son teşrifleri ise 1937 yılında gerçekleşmiştir. İlk iki ziyaretlerinde bu köşkte ağırlanmış ancak konaklamamıştır. Son teşriflerinde ise burada ağırlanmış ve 2 gece konaklamıştır. Ve yine çok bilinen bir gerçek var ki tüm mal varlığını Türk milletine bağışladığı vasiyetini, Atatürk Köşkü’nde kaleme aldı ve dönemin Başbakanına buradan posta yoluyla göndermiştir. Dolayısıyla bu bina hem Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlandığı bir bina olarak hem de yine şehrimizin  önemli bir tarihi binası olarak çok özel bir yapıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün üç kez ziyaret edip ve konakladığı bir yapı olarak da şehrimizin simge yapılarından bir tanesidir” dedi.  
 
CUMHURİYETİN 100. YILINA HAZIRLIYORUZ 
Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak yapısal anlamda çeşitli bozulmaların ve sıkıntıların ortaya çıktığını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Geçmişte bazı dönemlerde bazı restorasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Biz de göreve başladığımızda durumu gözden geçirdik. Uzmanlarımız kullanımına bağlı olarak kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılmasının gerekli olduğunu ortaya koymuştu. Birkaç sene önce uzmanlardan teknik ekip oluşturuldu. Uzun süren çalışma yaptılar ve projelerini hazırladılar. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda proje onaylandı. Nihayetinde ihale yapıldı. Dün itibarıyla da ihalenin sözleşmesi imzalandı. Yaklaşık 10 milyon TL’lik iş burada gerçekleşecek. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk Köşkü’nü tam olarak hazır hale getirmektir. Önümüzdeki yılın ekim ayında burayı hizmete açmak ve olabilirse Cumhuriyet resepsiyonunu Köşk’ün bahçesinde vermeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
EŞYALARDAKİ BOZULMALAR GİDERİLECEK 
Sadece yapısal anlamda bir restorasyon çalışması yapılmayacağını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Bu işin ikinci önemli ayağı ise içerideki mobilya ve tefrişatla ilgilidir. Bugüne kadar irili ufaklı tadilatlar yapılmakla beraber eşyalara ilgili çok fazla müdahalede bulunulmadı. Zaman içerisinde eşyalarda da çok çeşitli bozulmalar ortaya çıktı. Şimdi biz hazır bu işi yaparken, ikinci iş olarak eşyaları bugün itibarıyla boşaltıyoruz. Profesyonel firma bu işi yürütecek. Bu eşyaları buradan alıp götürüp, 6 aylık süre içerisinde eşyalardaki bozulmaları da bütünüyle giderecek çalışmaları gerçekleştirecekler. İnşallah restorasyon tamamlandığında eşyalar da yenilenmiş veya eksikleri tamamlanmış olarak yerlerini alacaklar. Elbette bu bir fırsat, bahçede var olan çeşitli yapıları da bu çerçevede değerlendireceğiz. Köşk bütünüyle 2023’ün ekim ayında binası, yapısı, içerisindeki mobilyaları ve çevre düzenlemesi ile insanların çok daha hoşuna gidecek, eksiklikleri tamamlanmış şekilde hizmete açılmış olacak. Burası  20 Eylül itibarıyla ziyarete kapatılmıştır. İnşallah 1 yıllık sürede çalışmaları yaptıktan sonra önümüzdeki süreçte ziyaretçileri ile buluşacak. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.  


 
BASIN MENSUPLARI İLE KÖŞKÜ GEZDİ 
Başkan Zorluoğlu, açıklamalarının ardından basın mensupları ile Atatürk Köşkü’nü gezerek yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber