Bu kış faturalara ne kadar ödeyeceğiz? 

Eylül ayı itibariyle hem doğalgaza hem de elektriğe yüklü bir zam geldi. EPDK ve BOTAŞ, 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere konutta elektriğe yüzde 20, konutta kullanılan doğalgaza ise yüzde 20.4 zam yapıldığını açıkladı. Peki, geçtiğimiz yıl faturalarının toplamı 1000 lirayı bulmayan bir aile bu yıl ne kadar fatura ödeyecek? Doğalgaz ve elektrik faturaları ne kadar gelecek?
Geçtiğimiz yılbaşında vatandaşlar tüm faturalarının toplamına 1000 liraya yakın bir ücret ödüyordu. 2022 yılı boyunca gelen zamlara 1 Eylül itibariyle yenileri eklendi. PDK ve BOTAŞ, 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere konutta elektriğe yüzde 20, konutta kullanılan doğalgaza ise yüzde 20.4 zam yapıldığını açıkladı. Son zamlarla birlikte 4 kişilik bir ailenin ortalama elektrik faturası 415 lirayı geçecek. Hesaplamalara göre elektrik faturaları geçtiğimiz yıl eylül ayına göre 196.6 lira arttı.
Sözcü'ye konuşan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, kış aylarına gelindiğinde sadece doğalgaz faturasının aylık 1000 liraya çıkacağını açıkladı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın hesaplamasına göre, İstanbul’da yaşayan dört kişilik bir ailenin aylık elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internetten oluşan tüm faturalarının toplamı 2022 Ocak’ta 997,6 TL idi.

Bu tutar Ankara’da yaşayan bir aile için ise 1025 TL’ye ulaşmıştı. Gelinen noktada, 2022 Eylül itibarıyla ise sadece elektrik ve doğalgaz faturaları 850 TL’yi aşacak.
Türkyılmaz’ın yaptığı değerlendirmeye göre, yıl içindeki doğalgaz zamları konutlar için yüzde 119,5’i bulmuş oldu. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eski Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya ise, son bir yılda meskenlerde kullanılan elektrikte birinci kademeye yüzde 89,5, ikinci kademeye ise yüzde 184,2 zam geldiğini aktardı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber