İKİZDERE KARAYOLUNDA BU KAMYONLAR TEHLİKE SAÇIYOR,TRAFİKÇİLER BAKIYOR

İSMET KÖSOĞLU

Olası bir kaza değil facianın yaşanacağı karayolunda Jandarma Trafikçilerinin gerekli denetim ve önlemleri almaması da yolda seyreden sürücülerin tepkisini çekiyor.

İyidere’de yapımı devam eden Lojistik liman dolgusuna İkizdere’deki Taş Ocağından taş taşıyan kamyonların aşır yüklenmesi, kasası açık vaziyette taşıma yapması, ağır tonajla trafikte seyahat etmesi sürücüler için tehlikeli oluyor. Her an taş düşecek korkusuyla tehlikeli seyahat eden sürücüler’ ’bu kamyonlara dur diyecek devlet yetkilisi yok mu. Karayollarında üstü açık hafriyat malzemesi taşımak yasak yani suç. Bu kamyonlara niye serbest.

Kamyona düşecek şekilde yük yüklemek yasak

Trafik güvenliği ile ilgili Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun yayınladığı kitabının 110.sahifesinde Trafiği ihlal edici sebepler sıralanmış. Buna göre 65/1-h sayılı trafik kanunu maddesinde ‘’YÜKÜ KARAYOLUNA DEĞECEK, DÜŞECEK, DÖKÜLECEK, SAÇILACAK, SIZACAK, AKACAK, KAYACAK, GÜRÜLTÜ ÇIKARACAK ŞEKİLDE YÜKLEMEK’ ’Yasaktır, uymayanlara önce para cezası ve ceza puanı uygulanır. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar TRAFİKTEN MEN edilir denilmesine rağmen aşırı yük ve tehlike gösteren bu kamyonlar niye trafikten men edilmez.

Tehlike altında seyahat ettiklerini söyleyen sürücüler’’ bizlere en küçük hatamızda ceza yazarlar, bu trafik canavarlarını niye görmezler. Adamlar para kazanacak diye biz canımızdan mı olalım’’ diyerek haklı şikayetlerini dile getirdiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber