banner238

KGK’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Etkinlikleri

Anıtkabir ziyareti, yönetim kurulu toplantısı ve yeni genel merkez açılışı da aynı gün gerçekleşti.

KGK Yönetim Kurulu yeni yılda ve Ankara Balgat’taki yeni genel merkezde ilk toplantısını yaptı. Genel Başkan Mehmet Ali Dim’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya Yaygın Medya Meclis Başkanı Buse Biçer Akbaş, Yerel Medya Meclis Başkanı İsrafil Avcı ve Dış Medya Meclis Başkanı Elşad Eyvazlı ile Genel Başkan Yardımcıları Bülent Aydemir ve Kahraman Halisçelik, Genel Sekreter Lütfü Karakaş, Yönetim Kurulu üyeleri Sertaç Virancık, Mehmet Duran Özkan, Banu Şen ve Ercan Arslan katıldı.

Genel Başkan Mehmet Ali Dim açılış konuşmasında günün anlam ve önemine vurgu yaptı. Dim, tüm meslektaşlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı ve konsey olarak gerek yurt içi, gerek yurt dışında görev yapan gazetecilerin haklarını her zaman savunacaklarının altını çizdi.

Toplantı, üyelik talepleri ile Basın İlan Kurumu seçimi çalışmalarının değerlendirilmesi, KGK il ve dış temsilcilerinin durumunun görüşülmesi, KGK mali durumu hakkında bilgilendirme, Yurt içi ve yurt dışı buluşma önerilerinin görüşülmesinden sonra yönetim kurulu üyelerinin önerilerinin ardından son buldu. Alınan kararlar doğrultusunda bazı il temsilcilerinde değişikliğe gidildi. Murat Çiçek Antalya, Bilal Güley Amasya, Serkan Tatlı Manisa, Salih Şahin Kars ve Halil Coşkun Şırnak il temsilcisi olarak atandı.

Anıtkabir ziyaret edildi…

KGK yönetim kurulu daha sonra Ankara’da bulunan KGK üyeleriyle birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Genel Başkan Dim önderliğindeki yaklaşık 30 gazeteci, önce Ata’nın mozolesine çelenk koydu, ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Dim daha sonra anı defterine şunları yazdı:

“Ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Büyük Atatürk. Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Küresel Gazeteciler Konseyi’nin üyeleri ile manevi huzurunda bulunuyoruz. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken bize bıraktığın emaneti daha güçlü bir şekilde koruyup kollayacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Basının halkın sesi olduğu ve susturulmaması gerektiği yönündeki direktifiniz doğrultusunda çalışmalarımızı ve mücadelemizi sürdürüyoruz. Cumhuriyetimize yönelik her türlü tehdit ve saldırıya karşı, uluslararası platformlarda ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkeniz doğrultusunda kamu diplomasisi çalışmalarımıza ve çabalarımıza hız verdik. Bu duygu ve düşüncelerle Küresel Gazeteciler Konseyi olarak miras bıraktığın Cumhuriyeti ve ilkelerini savunmaya devam edeceğimizi ifade etmek isteriz. Huzurunda saygıyla ve minnetle eğiliyoruz. Ruhun şad olsun ATAM.”

Çalışan Gazeteciler Günü Resepsiyonu…

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)‘nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği resepsiyonda ise Ankara’nın önde gazetecileri ve siyasileri bir araya geldi. Balgat’taki yeni Genel Merkez binasının açılışının da yapıldığı resepsiyona TBMM Eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç ile Diyarbakır Milletvekili Tarım ve Eski Bakanı Mehdi Eker, Gelecek Partisi Genel Başkan Yrd.Selçuk Özdağ, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Uçak ve Mehmet Emin Ekmen, Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı Hayri Çavuşoğlu, Milletvekilleri, akademisyenler, iş insanları ve çok sayıda KGK üyesi gazeteci katıldı.

KGK yeni Genel Merkezi’nin hizmete girmesi ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Genel Başkan Mehmet Ali Dim, Türkiye’nin tüm illeri dışında 60 ülkede temsilci atandığını söyleyerek, “2023 yılsonuna kadar hedefimiz 100 ülkede temsilcilik açmak. Mesleki sorunların tespiti ve çözüm önerileri sunmanın yanında en önemli misyonlarımızdan birisi de kamu diplomasisi yürütmek. Bu kapsamda ortaya koyduğumuz tüm çalışmalarda ülkemizin uluslararası platformlarda haklı davasına destek verebilmek adına meslektaşlarımız aracılığıyla faaliyetler yürütüyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber