banner237
banner238

RİZEDE 2011 YILINDAN BUYANA YAPILMAYAN YOL MECLİSE GİTTİ

İSMET KÖSOĞLU

RİZE-Cumhurbaşkanının memleketinde 2011 yılında başlanan Derepazarı-Kendirli yolunun tamamlanmaması tepkilere sebep oldu. CHP ‘nin Rizeli İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Mehmet Bekaroğlu yolun niye yapılmadığı konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması için TBMM’de 17.1.2023 tarihinde soru önergesi verdi.

Yapımına 2011 yılında törenle başlanan 11.3 km lik Derepazarı-Kendirli karayolunda 11 yılda 2.3 km lik yer yapıldı. Yolun bugüne kadar gecikmesini ve niye yapılmadığını sorgulamak için CHP İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Mehmnet Bekaroğlu tarafından Bakan Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması için soru önergesi verildi. İstanbul Milletvekili Bekaroğlu önergesinde’’ Rize-Kendirli arasındaki28 km lik mesafeyi 14 km ye düşürecek ve Ovit yoluna bağlantılı Derepazarı-Kendirli yolu için 1 Nisan 2021 tarihinde AKP Rize İl Başkanı İshak Alim yolun ihalesinin 2016 yılında yapıldığını 1.4.2021 tarihi itibariyle yolun %35 lik kısmının açıldığını söylemişti. Bu açıklamadan iki ay sonra 9 Haziran 2021 de aynı il başkanı yolun 2.5 km lik kısmının yapıldığını açıkladı. Derepazarı kısmında kalan bölümde bulunan ÇAYKUR Çay Fabrikasının kalkması gerektiğini çalışmalara en yakın zamanda başlanacağını açıklamış. Başkandan 6 ay sonra Rize Milletvekili Muhammed Avcı konu ile ilgili yaptığı açıklamada’’ yolun 2.3 km lik bölümünü bir an evvel vatandaşların hizmetine sunmak için çalışmalara hız verdik. DSİ ile görüşüp dere üzerindeki geçişi sağlarsak ÇAYKUR Fabrikasına dokunmadan oradaki geçişi sağlamayı düşünüyoruz’’ dedi.

İl başkanı ve Rize Milletvekilinin açıklamalarından anlaşılacağı üzere 2011 yılında ortada ciddi bir etüt-proje yokken birkaç iş makinesi ile kandırmaca yapılmıştır.’’ dediği önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber