TİSKİ’DEN İSKANSIZ KONUTLAR İÇİN ABONELİK DUYURUSU

05 Temmuz 2022 tarihli ve 31887 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren; 3194 Sayılı İmar Kanunu; Geçici Madde 11’e göre, ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olan ya da hiç ruhsat alınmamış yapılara, yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde elektrik ve su aboneliği yapılabilmesine imkân tanındı.

1 TEMMUZ 2022 TARİHİ BAZ ALINACAK

Bu kanuna göre “01.07.2022 tarihine kadar yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olup, kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara; yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde, ilgili yönetmelikler doğrultusunda fenni gereklerin yerine getirilmiş olması ve bu maddenin yayımı tarihinden itibaren başvurulması üzerine, kullanma izni alınıncaya kadar ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su ve/veya elektrik bağlanabilir. Bu kapsamda, ilgili belediyeden dağıtım şirketlerine elektriğin kesilmesi talebinin söz konusu olması halinde aboneliği iptal edileceğinden, su ve/veya elektrik bağlanması herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmez. Ancak, yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 31/12/2021 tarihinden önce yapılmış olan yapılarla ilgili olarak uygulanmaz” denildi.

MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN…

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “İlgili Geçici Madde kapsamında su aboneliği yaptıracak vatandaşların bağlı bulundukları ilçe belediyelerinden Ek’te sunulan dilekçe örneğine uygun bir yazı ile TİSKİ Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları halinde su abonelikleri yapılacaktır. Abonesiz su kullanan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması adına uygulamadan yararlanmalarını; mahalle muhtarlarımızın mahallelerimizde uygulama ile ilgili her türlü bilgilendirici faaliyetlerde bulunmalarını önemle rica ederiz” denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber