Vali Yücel Yavuz’un “23 Nisan Mesajı


“Milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920, binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatın şiârı, ilk önceliği kabul etmiş olan Aziz Milletimizin milli hâkimiyetinin tescillendiği gündür.
 
Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.’ öngörüsüyle tutuşturdukları istiklal meşalesi 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatarak ülkemizin kışını bahara, baharını yaza dönüştürecek bir dirilişin müjdecisi olmuştur.
 
İstiklal Savaşı’nı sevk ve idare eden, İstiklâl Marşı’nı milli marş olarak kabul eden ve Ankara’yı başkent ilan eden Meclisimiz, hem millet iradesi dışında hiçbir gücün tanınmayacağını izhar etmiş hem de geleceğin güçlü ve aydınlık Türkiye’sinin temellerini atmıştır.
 
TBMM necip milletimizin vatan ve bayrak sevgisinin, bağımsızlığa olan aşkının yanında başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de örnek olmuş, milli iradenin gerçekleştirilmesi yolunda emsal teşkil etmiştir.
 
Dünyadaki tek evrensel çocuk bayramı olan bu günün, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilmesi Türkiye’nin geleceği olan çocuklarına, gençlerine olan itimadını ve umudunu göstermektedir. Bu meyanda Türkiye’nin, gençlerimiz üzerinden yükseleceğine, onların dinamizmi, parlak fikir ve hayalleri, duru zihin ve gönül dünyalarıyla tüm ideallerine ulaşacağına olan inancımız tamdır.
 
23 Nisan 1920 ruhunu barış, kardeşlik ve beraberlikle yoğrulan mücadele azmini, çocuklarımız ve gençlerimiz çağın gerektirdiği bilgiyle sentezleyecek, dünyanın özlemle beklediği büyük Türkiye’yi inşa edecektir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum.
 
Milletimizin ve özellikle çocuklarımızın tüm dünya çocukları ile birlikte kutladıkları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum.”
                     
  Yücel Yavuz
Trabzon Valisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220