banner238

KGK Batum’da dostluk köprüsü kurdu…

Batum’da Gürcistanlı yerel gazetecilerle de bir araya gelen KGK heyeti, Acara Özerk Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze ile Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ve DEİK Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan’ın katıldığı yemekli resepsiyonda iki ülkenin dostluk ve işbirliği temelinde temaslarda bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin gelişmesinde gazetecilerin büyük rolü olduğuna değinerek, KGK olarak bu bağlamda Gürcistanlı gazetecilerle iş birliklerini artırarak sürdüreceklerini dile getirdi. Dim, Gürcistan ile Türkiye arasında uzun yıllar süren olumlu komşuluk ilişkisine rağmen medya anlamında köprünün eksik kaldığını, ancak kısa zamanda karşılıklı ziyaretlerle bu eksikliğin giderilmesi için KGK olarak üzerinde çalışıldığını vurguladı.

YATIRIM FIRSATLARI VAR

DEİK Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan ise Türkiye’nin Gürcistan’da çok fazla yatırımı bulunduğu ve Batum’da Türk iş insanları için fırsatların artarak devam ettiğini vurguladı. Son zamanlarda tarım alanında ciddi teşviklerin bulunduğunu dile getiren Çalışkan, Batum başta olmak Gürcistan’ın genelinde turizmin en önemli alan olduğunun altını çizerek Türk iş insanları için ciddi yatırım fırsatlarının dikkate değer olduğunu kaydetti.

BATUM EXPO’DA

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ise Türkiye’nin Gürcistan ile kadim iş birliği olduğunu ve komşu iki devletin komşu şehir Batum’da iyi ilişkilerini artırarak devam ettireceğini dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde Abhazya’daki savaştan göçenlere Türkiye olarak, TİKA eliyle yardımda bulunup 370 arı kovanı dağıttıklarını ifade eden Başkonsolos Yılmaz, Batum’da bir asır önce kurulan botanik bahçesinin düzenlenerek Kahramanmaraş EXPO 2023'te de temsil edileceğini açıkladı.

Acara Özerk Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze ise Türkiye’nin Gürcistan için önemli ekonomik ortaklardan biri olduğunun altını çizerek devam eden birçok projenin olduğunu vurguladı. KGK'nın düzenlediği program için teşekkür eden Bakan Putkaradze, KGK'nin Batum'un tanıtımına ve Türkiye ile ilişkilerine çok önemli katkı sunduğunu ifade etti.

MÜSİAD Batum yöneticilerinin de katıldığı yemekli programa, iş insanları ile diplomasi ve bürokrasiden de birçok katılım gerçekleşti.

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve Ekonomi ve Maliye Bakanı Jaba Putkaradze, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz ile DEİK Gürcistan – Türkiye İş Konseyi Başkanı Osman Çalışkan’a günün anlam ve önemine istinaden plaket takdiminde bulundular. KGK Heyeti daha sonra Acara Turizm Dairesi’nin organizasyonu ile rehberler eşliğinde; dünya çapında üne sahip Batum Botanik Bahçesi, Batum şehir merkezindeki tarihi ve turistik meydanlar ile Batum'daki önemli Türk eseri Orta Cami'yi gezerek yerinde incelemelerde bulunduktan sonra Türkiye’ye döndü.

KGK ekonomik olarak bağımsızdır…

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Artvin-Batum Medya Buluşmasına katılan 70 gazeteci hem basın dayanışması ve eğitim faaliyeti noktasında önemli bir etkinliğe imza attı hem de Artvin’in eşsiz doğal güzelliklerini gezme fırsatı yakaladı.

Artvin-Batum Medya Etkinliği kapsamında düzenlenen medya buluşmasında ise KGK’nın son 1 yıllık faaliyetleri de ele alındı. KGK’nın başarında önemli bir ekip çalışması ruhu yattığını belirten Genel Başkan Mehmet Ali Dim, KGK’nın yürüttüğü faaliyetlerde finansal anlamda da büyük bir titizlikle hareket edildiğini vurgulayarak, “Bizim hükümetten destek aldığımızı zannediyorlar. Küçük bazı sponsorluk gelirlerimiz dışında esas gelir kalemimizi yılda iki kez çıkan dergilerimiz oluşturuyor" şeklinde konuştu.

KGK'nın yurt dışı ve yurt içi ziyaretlerine devam edeceğini söyleyen Dim, "Eylül ayında Balkanlara bir ziyaret düzenleyeceğiz. Kıbrıs, Azerbaycan ve Gürcistan ziyaretlerini planlıyoruz. Ayrıca Ekim ayında Alanya'da genel bir toplantı yapacağız. Ankara’da KGK Genel Merkezi’nde başlayan Ankara Buluşmaları programı da iki haftada bir siyasetin ve bürokrasinin önde gelen isimleriyle üyelerimizi bir araya getiriyor. Türkiye’nin her yerinden tüm üyelerimiz bu toplantılara katılabilir" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol