Mesleki Yeterlilik Belge süreci başlıyor

TTSO – Mesleki Yeterlilik Belgesi alması zorunlu hale gelen Emlak Danışmanları, Servis Aracı Şoförleri ve Köprülü Vinç Operatörlerinin Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde hizmet veren ABİGEM’e ön başvuruda bulunabileceği ve bilgi alabileceği belirtildi.

        

TTSO ABİGEM’E BAŞVURUDA BULUNULABİLİR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri’nin, Türkiye'nin 81 il ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti verilmesi amacıyla kurulduğunu hatırlatarak, “Kurulduğu günden bugüne Oda ve Borsalarımızın işbirliğiyle şu ana kadar 76 ilde 37 binden fazla adayın sınav ve belgelendirme süreci yürütüldü. TOBB MEYBEM, oda ve borsalardan gelen talepler doğrultusunda da kapsamını her geçen gün genişletiyor. Son olarak Emlak Danışmanları, Servis Aracı Şoförleri ve Köprülü Vinç Operatörlerine belirli süreler içinde Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi.  Bu 3 meslekte TOBB MEYBEM' in akreditasyon denetimi başarıyla tamamlanmış olup, Ocak 2019 itibariyle emlak bürosu sahipleri ve emlak danışmanları, servis aracı hizmeti veren üyelerimizin çalışanları ve vinç operatörleri için sınav ve belgelendirme hizmetine en kısa sürede başlanacaktır. TTSO bünyesinde hizmet veren Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nden (ABİGEM) konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir ve ön kayıt yaptırılabilir” dedi.

3 YENİ MESLEK

1. Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye 4: Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan "Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği" ile MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi alınmadığı takdirde, Ticaret Bakanlığı'ndan yetki belgesi verilmeyecektir. Aralık 2019'a kadar MYK mesleki 
yeterlilik belgesi alınmalıdır. 


2. Servis Aracı Şoförleri için Servis Aracı Şoförü Seviye 3: İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Okul Servis Araçları Yönetmeliği" ile okul öğrencilerini taşıyan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Uygulama 2020 yılında başlayacaktır. 


3. Köprülü Vinç Operatörleri: MYK tarafından yayımlanan 11 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan "Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ" ile "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" mesleği zorunluluk kapsamına alınmıştır. Üyelerimizin cezai yaptırımla karşılaşmaması adına 11 Kasım 2018 tarihine kadar çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesini aldırması gerekmektedir.


ÖN BAŞVURU İÇİN:

Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM)

Tel: +90 462 323 2991 Adres:Pazarkapı Mah. Sahil Cad. No:103 TTSO binası Kat: 6 Ortahisar/TRABZON

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133