banner128

Çay Sektörü Nereye Gidiyor?

Her şeye gelen zammı çaya da bekliyoruz.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Komisyonu Üyesi Yavuz Selim Çakıroğlu sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın özellikle ticaretteki sorunlarına acilen çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Pandemi sürecinde yaklaşık 2 yılı geride bıraktıklarına dikkat çekip, bu zaman diliminin çay sektörü için pek de parlak geçmediğine dikkat çeken Çakıroğlu, sektördeki olumsuzlukların her geçen gün daha da arttığını ifade etti.

Çakıroğlu borsanın aylık yayın organı olan e-bülten dergisinde yer alan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“2021, sadece sanayici açısından değil vatandaş açısında da oldukça kötü geçti. Çay sektöründeki eksikler ve yanlışlar sıkıntı yaratarak, vatandaş ile özel sektörü karşı karşıya getirdi. Ne yazık ki; 2021 de zirve yapan bu yanlışlar hala devam ediyor. Dileğimiz sektördeki lokomotif kuruluşun 2022 yılında şapkasını önüne koyarak iyi bir hesap-kitap yapmasıdır. Eğer bu yıl da aynı yanlışlara devam edilir ise çay sektörü daha da kötüye gider. Hatta birçok sanayi kuruluşu batma durumu ile karşı karşıya da kalır.”

Yavuz Selim Çakıroğlu geçen yılın sonlarına doğru yaşanan ekonomik çalkantıların çay sektöründe de büyük olumsuzluklara sebep olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Sektörde giderler yüzde yüze yakın yükselmiş, ama kuru çay satış fiyatlarında herhangi bir artış olmamıştır. Kısacası girdiler arttı ama çay fiyatı aynı kaldı. Bu da sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın halen enflasyon kaleminde yer alması ve lüks gıda görülerek KDV oranının yüzde 8 olması sektörü son yıllarda zora sokmaktadır. Duruma sadece çay sektörü olarak bakmamak gerekir. Unutulmamalıdır ki çay; Doğu Karadeniz’in en önemli geçim kaynaklarından biridir. Ülkemizin kalkınması için gerekli olan üretimi biz çay sanayicileri olarak yapmak istiyoruz. Özel sektör sanayicileri olarak da karşımızda devleti rakip görmek istemiyoruz.”

Çaya da zam bekliyoruz…

Çakıroğlu bu yılın Mayıs ayında yaş çay yaprağında %35’lik artışın gerçekleşmesi durumunda, 5 lira 25 kuruş civarında olabilecek taban fiyattan alım yapacak firmaların maliyetlerinin 36-41 TL arasında olacağının altını çizerek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Ocak ayı itibari ile 24-32 TL aralığında çay satan işletmelerin durumunu düşünmek bile istemiyorum. Kuru çaya %25’lik bir artış gelmezse; 2022 yılında özel sektör çayı 3.5-3.85 TL aralığındaki bir fiyattan, hem de vadeli almak zorunda kalabilir.

Faiz oranlarının yıllık %30 lar seviyesinde olması nedeni ile peşin alımların 3.25 TL olması bekleniyor. Bilinen ve hesaplanan bir gerçeği ben ifade ettim. Sorun büyük, tedbir şart.

Yeni yıla zamlarla girdik. Her şeye üst üste zam geliyor. Mazot, işçilik, ambalaj, nakliye, kömür, çuval, kırtasiye, sigorta ücretleri, bakım onarım malzemelerine yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Sanayici 50 kuruştan tükettiği elektriğe artık 2.5 TL ödeyecek. Uzun lafın kısası her şeye zam gelirken, çaya da zam bekliyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220