İKİZDERE-ESKİCE KÖYÜNDE ÇIĞ 1 EV YIKTI

İKİZDERE-İkizdere’nin Eskice Köyünde meydana gelen Çığ olayında Adil Bayraktar’a ait ev çığ altında kalarak yıkıldı. Adil Bayraktar 27 yıl önceki çığ olayında da bir çocuğunu kaybetmişti.

27 yıl önce 1993 yılının Ocak ayında aynı köye çığ gelmiş ve 4 kişi hayatını kaybetmişti. Köy yolunun kar mücadelesi kapsamında açılmasıyla geçen hafta köye çıkan köylüler çığ ile yıkılan evi gördü. Eskice Köylüleri 27 yıldır kış mevsiminde köyde kimsenin yaşamadığını söyleyerek’ köyde 1993 yılında büyük bir çığ olayı meydana gelmişti. İyi hatırlıyoruz 4 çocuğumuz çığ altında kalmıştı o zaman 7 ev yıkılmış 150 ye yakın hayvanımız telef olmuştu. Bu evlerde bulunan 4 çocuğumuzu kaybetmiştik. Burada şimdi evi yıkılan Adil Bayraktar’ın evi o zamanda yıkılmış ve çığ sonucu kar altında kalan kızı Ayşe Bayraktar bütün aramalara rağmen bulunamamıştı. Bahar gelmesiyle karlar eridikten sonra cesedi bulunmuştu. Köyümüz sürekli çığ tehdidi altında buraya çığ önleyici tedbirler alınmasını istiyoruz’ dedi.

Eskice köyünden Gazeteci İbrahim Şahin’de ’27 yıl önce gelen çığ felaketinde Adil Bayraktar’ın kızı çığ altına kalmıştı. Günlerce devam eden aramalarda bulunmadı. Yazın karların erimesiyle cesedine ulaşılmıştı. O çığ olayından sonra Adil Bayraktar bu kez evini yaklaşık 600-700 metre köyün aşağısında yapmış yanında da bakkal dükkânı olarak işlettiği bir başka yer vardı. Bu dükkânı da ev olarak kullanıyordu ’dedi.

27 yıldır kışın köyde kimse yaşamıyor

1993 yılının 17 Ocak günü meydana gelen çığ olayından sonra Rize Valiliğinin aldığı kararla İkizdere’nin yüksek kesimlerinde bulunan 5 köyde çığ tehlikesine karşı tedbir olarak insan bulunmaması istenmişti. Alınan kararla Eskice, Çataltepe, Ballıköy, Çataltepe ve Diktaş köylerinde yaşayanlar kış mevsiminde sahildeki yerleşim yerlerine gidiyordu.

27 Yıl önceki çığ ile 7 ev yıkılmış 150 ye yakın küçük ve büyükbaş hayvan telef olmuştu. O Çığ olayı 4 gün sonra haber alınmış ve yol kar ile kapalı olduğu için bir süre 3.Ordu Komutanlığının gönderdiği askeri Helikopter ile köylülere yardım malzemesi götürülmüştü.

İSMET KÖSOĞLU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133

banner220