27 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığından, 21-28 Aralık'taki faaliyetlere ilişkin  yapılan bilgilendirmede, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yurt içi ve yurt  dışındaki temasları ile makamında gerçekleştirdiği kabullere ilişkin  değerlendirmelerde bulunuldu.

Açıklamaya göre, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin  99'uncu yıl dönümü kutlamaları kapsamında Anıtkabir'de çelenk koyma töreni ve  ardından Atatürk Garnizon Koşusu yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına  katıldı.

Bilgilendirmede, yurt içi ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ  başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadeleye ilişkin son durum aktarıldı. Buna  göre, 21-28 Aralık'ta yurt içinde ve dışında 27 terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyonlarda, 2 piyade tüfeği, bir adet 60 milimetrelik havan, bir  av tüfeği, bir adet AT-4 tanksavar füze, 324 adet muhtelif hafif silah mühimmatı,  75 adet av tüfeği fişeği, 4 adet muhtelif telsiz, bir gece görüş gözlüğü, 3 el  dürbünü ile el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış bir  adet antipersonel mayını, 192 kilo amonyum nitrat, bir kilo C-4 patlayıcı madde,  

Teröristler tarafından kullanılan 12 silah mevzii, sığınak ve depo  kullanılamaz hale getirildi, operasyonlarda bir asker yaralandı.

PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve  uyuşturucuyla mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve yapılan  operasyonlar sonucu, 690 paket kaçak sigara, 43 kilo 500 gram uyuşturucu madde,  660 muhtelif silah ve 25 cep telefonu ele geçirildi.

Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK terör  örgütünün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlandı.

SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ OPERASYONLAR

Bilgilendirmede, hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün  tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kişilerin yurtlarına dönüşüne  katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, Türk Silahlı  Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusunun yoğun ve kararlı  mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2  bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındığı hatırlatıldı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama ve temizleme çalışmalarının  sürdürüldüğü belirtilen bilgilendirmede, PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının  Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan  tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildiği ifade edildi.

Bilgilendirmede, İdlib bölgesinde, Astana Mutabakatı kapsamında  ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani  yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine  dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi  için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak için Türk Silahlı  Kuvvetleri birliklerinin Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yaptığı  anımsatıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarda ve bölgede güvenlik ve  istikrarı sağlamak için Afrin bölgesinde 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı  Harekatı kapsamında, bugüne kadar 4 bin 608 teröristin etkisiz hale getirildiği,  299 adet mayın ve bin 673 adet el yapımı patlayıcının imha edildiği belirtilen  bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD silahlı kuvvetleri unsurları  tarafından Münbiç'te şu ana kadar 6 müşterek birleşik devriye faaliyetinin icra  edildiği hatırlatıldı.

Münbiç'teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine  yönelik faaliyetlere devam edileceği ifade edilen bilgilendirmede, bölgedeki  gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulandı.

Bilgilendirmede, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti  Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini  sağlamak maksadıyla, milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta  FETÖ/PDY, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle  mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz  hale getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır." ifadelerine yer  verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner133