banner128
banner222

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü;

Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimiz İçin Mücadele Günüdür

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmesinden bu yana 5 Ekim, her yıl tüm ülkelerde “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Eğitim Sen kurulduğu tarihten bu yana Türkiye’den Eğitim Enternasyonal’ine üye tek sendikadır ve bundan dolayı da 5 Ekim’i “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlamaktadır.

Dünya Öğretmenler Günü’nün 5 Ekim tarihinde kutlanmasının nedeni, uluslararası öğretmen örgütlerinin de katkılarıyla, 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ortak olarak önerilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararlarının devletlerarası özel bir oturumda kabul edilmesidir. Dünya genelindeki tüm öğretmenler için önemli olan bu tarihi kararla, öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım atılmıştır.

Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararların yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır.

Yasamın olduğu her yerde eğitim emekçileri vardır. Öğretmenler kimsenin yasamak istemeyeceği en ücra yerlerde, her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Ancak geçtiğimiz yıllar içinde, zaten yoksulluk sınırının altında zorluklar içinde geçimini sürdüren öğretmenlerimiz ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır.

Öğretmenlerimiz, pandemi sürecinde eğitim verebilmek için evlerinde uzaktan eğitim sitemi kurup, evlerini adeta birer dersliğe dönüştürdüler. Okullarında katıldıkları yüz yüze seminerler ve destekleme kurslarında Covit-19 salgınına yakalandılar. Bu süreçte maalesef çok sayıda arkadaşlarımızı kaybettik.

Yine Öğretmenlerimiz bu süreçte Vefa Sosyal Destek Gruplarında, Covid-19 hasta takip ekiplerinde, filyasyon ekiplerinde, otogarlarda… vd. alanlarda da görevlendirildiler. Pandemi sürecinde öğretmenlerimiz hakkında olumsuz algı yaratmaya çalışanlara da en güzel yanıtı verdiler.

ÖĞRETMENLERİN HAKKI ÖDENMİYOR

Verilen tüm görevleri özveriyle yürüten öğretmenlerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Ancak haklarını ödemek için de bir çabanın olmadığını üzülerek görüyoruz. Yıllardır kangren olmuş sorunlar hala çözüm bekliyor.

· Tüm partilerin seçim dönemlerinde söz verdiği 3600 ek gösterge hala verilmedi. (Kanun değişiklik teklifi verdik)

· Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlere kadro verilmedi. Ücretli öğretmenler asgari ücretin de altında, açlık sınırında çalıştırılıyor.

· Eş ve çocuklarından ayrı kalan öğretmenlerin sorunlarına pansuman önlemler dışında köklü bir çözüm getirilmedi.

· Öğretmen maaşlarında iyileştirme yapılmadı.

-Türkiye’de en yüksek öğretmen maaşı 700 doları geçemiyor.

-ABD’de ortalama öğretmen maaşı 3 bin dolar

-Almanya’da 2-3 bin dolar

-Fransa’da 2-3 bin dolar

-İngiltere’de 4-5 bin dolar

· 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nde bir maaş ikramiye talepleri karşılanmadı.

· Öğretmen atamalarında Danıştay’ın, “Adayın mülakat puanı KPSS puanının üç puan aşağı ya da yukarısında verilebilir. “ kararına uyulmadı. Ayrıca “20 Haziran 2019 tarihinde, “TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, KPSS puanının aynısının mülakatlarda da verilmesi mutabakatına da uyulmadı.

· Evlerinden uzaktan eğitim yapan öğretmenlere hiçbir ekonomik destek verilmedi.

· 2002 yılında 72 bin olan atanmayan öğretmen sayısı 600 bine ulaşmasına rağmen, öğretmen açığı kapatılmadı.

· Atama bekleyen 360 engelli öğretmenin ataması hala yapılmadı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILMALI

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 istatistiğine göre örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısı 1 milyon 117 bin 686, bu öğretmenlerin 942 bin 936'sı devlet (resmi) okullarda, 174 bin 750'si özel okullarda görev yapmaktadır.

Pandemi döneminde yüz yüze eğitime geçmek için derslik ve öğretmen açığının kapatılması birinci koşuldur.

· İvedilikle 20 bin köy okulu açılarak, her okula en az 2 öğrenmen, toplamda ise 40 bin öğretmen ataması yapılmalıdır.

· Her okula pandemi koşullarını takip edecek en az bir öğretmen, toplamda 54 bin 715 öğretmen atanmalıdır.

· Uzaktan eğitimin sağlıklı yapılaması için her okula bir teknoloji öğretmeni, toplamda en az 54 bin 715 öğretmen atanmalıdır.

· Yüz yüze eğitim başladığında artacak derslik sayısını ve 4+4+4 eğitim siteminden kaynaklı ortaöğretime başlayan fazladan 600 bin öğrenciyi de göz önüne aldığımızda en az 100 bin öğretmen daha atanmalıdır.

Toplamda ise Milli Eğitim Bakanlığının en az 250 bin öğretmen atamasına daha ihtiyacı vardır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN DERSLİK İHTİYACI KARŞILANMALI

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 verilerine göre devlet okullarındaki dersliklerdeki ortalama öğrenci sayısı 26’dır. Bu sayı Bilim Kurulunun pandemi sürecinde yüz yüze eğitim için açıkladığı 15 öğrenci ortalamasının çok üstündedir. Her derslikte 15 öğrenci olması için 424 bin 659 dersliğe daha ihtiyaç vardır. Pandemi sürecinde ikili eğitim yapılacağını varsaydığımızda ise en az 212 bin 329 dersliğe ihtiyaç duyulmaktadır.

TÜRKİYE PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİMDE SINIFTA KALDI

Dünya ülkelerinde de eğitim sistemi pandemi sürecinden olumsuz etkilendi. Ancak geçen 8 ay içinde çoğu ülke tedbirlerini alarak, ihtiyaçlarını hızlıca tamamlayarak kısmen ya da tamamen yüz yüze eğitime geçti. Rusya, Çin, İsveç, Norveç, Danimarka, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde yüz yüze eğitim başladı. Kanada, Amerika ve Avusturalya gibi ülkelerde ise bölgesel olarak okulların uzaktan ya da yüz yüze eğitimine izin verildi.

Türkiye’de ise “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor” diyen anlayışın temsilcileri, pandemi sürecini fırsata çevirerek, “eğitimde fırsat eşitliğini” tamamen ortadan kaldırıp, bilgisayarı, interneti ve televizyonu olmayan milyonlarca çocuğumuzu eğitimin dışına itti.

Tüm bu olumsuzluklara karşın biz öğretmenler olarak ülkemizde, Bilimsel Laik Parasız Eğitim Mücadelesine, emek özgürlük adalet Barış ve Demokrasi mücadelesine kararlılıkla devam edeceğiz. Ülkemiz üzerine çökmekte olan karanlığı dağıtıp aydınlık geleceğimizi inşa edeceğiz.

TÜM ÖĞRETMENLERİN ÖĞRENCİLERİN VELİLERİN VE HALKIMIZIN ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ

05.10.2020

Engin NUR

Eğitim Sen Şube Başkanı

Yürütme Kurulu Adına

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner130

banner220

banner133