Ahmet Metin Genç: Turizm bizim can damarımızdır

Ortahisar Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı  Avukat Ahmet Metin Genç’e yapmış olduğu seçim çalışmalarında vatandaşların merak ettiği Tünel Akvaryum projesi oluyor. Başkan Genç, vatandaşların yoğun ilgisi üzerine proje hakkında bilgi veriyor. 

Karadeniz’de yetişen yeni nesil gençliği deniz canlılarını tanımıyor, bunun önüne geçmek için sıra dışı bir proje hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Genç, Ortahisar ilçesinde oluşturmuş olduğumuz turizm aksının en büyük parçası Tünel Akvaryum. Meydan parkından başlayan ve Kemeraltı, Ortahisar, Atapark’ı içerisine alan turizm aksı tamamlandığında bölgeye gelen turistler için yeni bir cazibe mekanı oluşturacak. Tünel Akvaryum da turistlerin tamamıyla ilgisini çekecekbir nevi deniz müzesi gibi olacak. Burayı ziyarete gelecek olan turistler günün tamamını bu alana harcayacak. Böylelikle bir gün daha fazladan şehirde, bölgede konaklamış olacak. Bunun da Trabzon’a ekstra bir girdisi olacak. Zaten turizm dediğiniz şey de gelen insanları hoşnut edip bir gün daha fazla kalmasını sağlamak değil midir? ”
Trabzon turizmine çok büyük katkı sağlayacak.

Net bir şekilde söylemek isterim ki, Tünel Akvaryum, sadece Trabzon’un değil bölge turizmine çok büyük katkısı olacak. Nasıl mı? Şuan bölge turizmi Ortadoğu halklarının odak noktasında... Bu bölgelerden turistler gelen ziyaretçilerimizin neredeyse % 90'ınını oluşturuyor. Bu bölgelerde de deniz kültürü hiç yoka yakın, işte bu durumu iyi reklamlar ile tanıta bilirsek bölgeye bu insanları çekmeyi başarabiliriz. Mesela örnek verecek olursak, Antalya ilinde bulunan akvaryumda,  turist ilgisi çok yoğun. Antalya, plajları ile tanınmış bir şehir. Biz ise, yaylalarımız ile... Güneyde plaj, kuzeyde dağlar turizmi içine çekiyorsa bunu farklı yollarla zenginleştirmemiz gerekli. Sizlere şöyle bir şey daha aktarmak isterim. Biz, burayı aktif hale getirdiğimizde reklam olarak ulusal düzeyde bir planlama yapacağız. Turizm dönemlerinde, Rize, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun gibi şehirlere reklam çalışmamız olabilir. Uluslararası alanda ise, büyük havalimanlarına ya da Türkiye seferi yapan uçaklara reklam çalışması yapabiliriz. Denizlerimizi korumak gelecek nesillere en büyük mirastır.Dünya da birçok etkenler nedeniyle Trabzon turizmine çok büyük katkı sağlayacak denizlerimiz kirletiliyor. Kentsel atıklar, endüstriyel atıklar, ev atıkları ve zirai ilaçlamalar bir şekilde denizlerimize ulaşıyor ve bunlarda su yaşantısı içerisinde ölümlere ve kayıplara neden oluyor. Bazı türlerin ise; yok olmasına sebep oluyor. Karadeniz’de bu kirlilikten nasibini almış durumda. Deniz bilimcilerinden edindiğimiz bilgilere göre, önceki yıllarda Karadeniz’de 300’e yakın deniz canlısı bulunuyordu ve günümüzde ise bu rakam 15 ile 20 arasına gidip geliyor. Buna diğer canlıları da eklediğimiz zaman, bu sayı 20 ile 25 arasına kadar çıkıyor. Bu kadar büyük gerilemeye neden olan etken Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin yanlış deniz politikalarıdır. Bu politikalar yüzünden hem Karadeniz kirleniyor, hem de yeni nesil denizle alakasını kesiyor.
Bir dönem balıkçılık ile dünyaya nam salmış Karadeniz’in ve başta Trabzon, Giresun, Ordu ve Rize illerinin simgesi haline gelen hamsinin azlığı dikkatlerden kaçmıyor. 


Hamsi özgürlüğün simgesidir
Genç, “ Hamsi, sadece Karadeniz’de yaşayan balık türlerinin zeki canlısı değildir. Dünya denizlerinde yaşayan diğer balık türlerinin de en zeki canlısıdır. (Yaşayacağı bölgeyi kendisi seçer. Günümüzde kendi karasularımızda hamsinin azlığından bahsediliyor. Bunun da çeşitli nedenleri var. Uzmanlar, bu durumu, diğer sorunuzda verdiğim cevaplara bağlıyor. Yanlış politikalar, aşırı kirlenme ve avlanma balık tür ve çeşitlerini yok derecesine getirdi. Bu ülkede deniz canlıları arasında önemi büyük deniz canlısı hamsi olmalıdır. Nedeni ise, asi bir balıktır. Özgür olarak gezmek ister. Bu asiliği de tarihteki figürlere simge olmuştur. Mesela, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcında hamsi figürü vardır. Bunun sebebi de özgürlüğüne düşkün olan bir padişah olmasıdır. Bu nedenle deniz bilimcilerinin özellikle hamsiyi korumak için proje yapması gerekir. Karadeniz dendi mi akla hamsi gelir. 

Gençlik burada balığı tanıyacak

Bizim önceliğimiz tamamen balıkların tanıtılması ve bir sonraki, nesillere aktarılması. Tünel Akvaryum'daki, hedefimiz önce lokalde yani bölgesel olarak kendi halkımıza balık türlerini ve çeşitlerini anlatmak. Ulusal anlamda da turizme katkı sağlamak. Bu nedenle de böyle büyük ölçekli bir proje geliştirdik. Projemiz, 8 metre yüksekliğinde 16 metre genişliğinde ve 196 metre uzunluğunda bir tünelin içinde kurulacak. Bunun içerisine yerleştireceğimiz özel akvaryuma 200’e yakın balık türü koyacağız. Sadece balıkları değil, diğer deniz canlılarını da burada sergileyeceğiz. Milli eğitim müdürlükleri ile görüşerek çocuklarımızı burada ağırlayacağız ve deniz canlılarını onlara tanıtacağız.Böylelikle, benim Karadenizlim denizi ile barışık hale gelecek ve deniz canlılarını tanıyacak.
Açıklamalarınızdan şunu çıkarabilir miyiz? “ Yazın yerli ve yabancı turist, kışın ise öğrencilerin eğitimiyle alakalı Tünel Akvaryum 12 ay bir fiil ilgi görecek. Daha ileri gidecek olursak, burası 7 / 24,aynı zamanda da 13 ay hizmet verecek. 13 aydan kastım gün yetmeyecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber