ERDOĞAN FRANSA'YA TEPKİ GÖSTERDİ

Ama sen Macron olarak bunu geçirmeye çalışıyorsun" sözleriyle tepki gösterdi. Erdoğan'ın tepkisi sonrası Aliyev kendini gülmekten alamadı.

Resmi ziyaret için Azerbaycan'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevkidaşı İlham Aliyev ile bir araya geldi. İki lider baş başa görüşme ve anlaşmaların imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.Basın toplantısında iki liderin de Karabağ üzerinden Ermenistan'a yönelik mesajları oldu. Aliyev, "Ermenistan asılsız iddialarından vazgeçerse iş birliği platformlarında yer alabilir" dedi. Erdoğan ise olumlu adımların atılması durumunda Türkiye'nin Ermenistan'a kapılarını açabileceğini söyledi. Erdoğan ayrıca Karabağ'ı devlet olarak tanıyan tasarıyı kabul eden Fransa'ya tepki göstererek, "Paşinyan bile bunu kabul etmiyor. Ama sen Macron olarak bunu geçirmeye çalışıyorsun" dedi. Erdoğan'ın bu tepkisi Aliyev'i güldürdü.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Bu zaferin başta bu işin liderliğini yapan, kardeşime onun şahsında Azerbaycan Türkü kardeşlerime mübarek olmasını diliyorum. Gerçekten 44 günlük bir savaş sonrasında ortaya çıkan netice Azerbaycan'daki kardeşlerimizi nasıl sevindirdiyse Türkiye'deki kardeşlerini de sevindirmiştir. Gerek hükümetimiz olarak gerekse bu noktada parlamentonun büyük bir kısmı olarak bu sevinci beraber yaşadık. Buna medyanın da büyük bir kısmı katıldı."

"30 YILDIR KARABAĞ'A BU ÇİLE ÇEKTİRİLDİ"

Rabbim bundan sonraki süreci inşallah başarılarla dolu olarak devam ettirmeyi de nasip eylesin. Karabağ niçin bugüne kadar sürüncemede kaldı. 30 sene ne için Karabağ'da bu çile çektirildi? Bu MİNSK üçlüsü denilen bu üçlünün görevi neydi. Neden bu kadar oyalandılar? Bunu neticeye kavuştururlardı. Daha sonra çok daha olumlu mesajlar gelmeye başladı. Tabi bunların başında da Fransa. Devamlı gardaşımı arıyordu. Ondan neticeler elde etmeye çalışıyordu. Zaman zaman bize de ulaşmak istiyorlardı ama doğrusu biz dönmedik. Çünkü biliyorduk ki dert başkaydı. Bunu da özellikle kardeşlerimiz artık göbeğimizi keseceğiz dediler, adımı attılar. Adımı attıktan sonra iş yürümeye başladı. Ondan sonra biz burada Sayın Putin ile görüşmeler yaptık. Özellikle istihbarat, savunma boyutu yürütüldü. Ben burada sayın Putin'in yaklaşımlarını bir kenara koyamam. Onun olumlu yaklaşımları da bu süreçte etkili oldu. Bu arada yine kardeşimin ifade ettiği platform konusunu ben de önemsiyorum. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Gürcistan, eğer kabul ederse Ermenistan da bu platformun içinde yer alabilir.

"ERMENİSTAN MESAJI"

Biz barışın güvercinleri olmak istiyoruz. Bizim Ermenistan halkıyla bir sıkıntımız yok. Bizim insanlara bir kinimiz yok. Olumlu adım atıldığı takdirde kapalı olan kapılarımızı açarız. 'Kapılarımızı Ermenistan'a kapatalım' diye bir derdimiz yok. Azerbaycan yönetimi inanıyorum ki orayı da hiç gecikmeden, 3-5 yıl içerisinde çok daha farklı bir hale getirecektir. Burada liderlikler çok önemli.

"MACRON'A KARABAĞ TEPKİSİ: PAŞİNYAN BİLE BUNU KABUL ETMİYOR

"Kalkıp da sen Karabağ'ı kendi meclisinden geçirdiği bir kararla burası artık devlettir deme hakkına sahip değildir. Bunu Paşinyan bile kabul etmiyor ama sen Macron olarak bunu geçirmeye çalışıyorsun. Macron siyaseti öğrenememiş. Belki bu akşam bana kızacak ama biz hakkı söylemek durumundayız.

ALİYEV KENDİNİ GÜLMEKTEN ALAMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik sözleri sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kendini gülmekten alamadı.Erdoğan ve Aliyev önderliğinde anlaşmalar için imza töreni düzenleniyorAliyev'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:"Dünyanın birçok noktasında Türkiye ezilmiş halkların haklarını müdafaa ediyor. Bizim gibi birbirimize bağlı olan iki ülke daha yoktur. Türkiye'nin gücü bizim de gücümüzü artırır. Vatan muharebesinde Türk savunma sanayisinin ürünü meşhur Bayraktar, büyük değişikliğe sebep oldu. Zaferimizde müstesna rol oynadı. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'si, dünyaya bağımsızlık, mertlik ve cesaret örneğidir.

ALİYEV'DEN SİHALARA ÖVGÜ

Vatan muharebesinde Türk savunma sanayisinin ürünü meşhur Bayraktar, büyük değişikliğe sebep oldu. Zaferimizde müstesna rol oynadı. Ermenistan yönetimi asılsız iddialarından vazgeçerse, onlar da bölgede kurulacak çeşitli iş birliği platformlarında yer alabilir.

"ŞUSA'YA BİRLİKTE GİDECEĞİZ"

Azerbaycan halkı size bugün öz sevgisini sokaklarda gösteriyor. Türkiye şirketlerinin inşa edeceği yolla hep beraber Şuşa'ya da gideceğiz inşallah."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber