HÜKÜMET FINDIĞI YETİM, ÜRETİCİYİ SAHİPSİZ BIRAKMIŞTIR!

Bu yılın rekoltesi geçen yıla göre düşük gerçekleşirken, fındık üretim maliyetleri çok daha yüksek olmuştur.

Şu anda “serbest piyasa” olarak adlandırılan ve Türkiye’deki en büyük fındık alıcısı Ferrero ile bir grup tüccarın oluşturduğu sözde piyasada belirlenen fiyatlar, üreticinin beklentilerinin çok altındadır.

Fındık üreticisine dayatılan bu düşük fiyatların yükselmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin mutlaka ve bir an önce devreye girmesi gerekmektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girerek kendi fındık fiyatını açıklamak için daha neyi bekliyor?

Ne yazık ki hükümet, TMO’nun piyasaya girmesini geciktirerek, fındık fiyatlarının, hak ettiğinin çok altında oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Böylece özellikle büyük alıcıların lehine çalışan hükümet üreticiyi sahipsiz, fındığı da yetim bırakmıştır!

Hükümet, ya TMO aracılığıyla derhal piyasaya müdahale etmelidir, ya da Fiskobirlik’i ayağa kaldırarak gerçekçi düzeyde bir fiyatla ürünün alınmasına destek vermeli; üreticinin ezilmesine, soyulmasına ve mağdur edilmesine engel olmalıdır.

Üretici, TMO’nun bir an önce piyasaya girmesini ve üreticinin hakkını koruyarak makul bir fındık alım fiyatı açıklamasını beklemektedir.

Peki fındık fiyatı ne olmalıdır?

Cumhuriyet Halk Partisi, seçim bildirgesinde fındığın en az 15 TL olması gerektiğini açıklamıştı. Bugün birçok kesim bu fiyatı konuşmaktadır.

Ancak artık durum çok farklıdır. O gün 1 dolar 4,5 TL civarındaydı. Bugünlerde ise 1 dolar 6,5 TL’nin üzerindedir. Ve dolarda dalgalanma devam etmektedir. Yani CHP’nin fındık fiyatlarını 15 TL açıkladığı günden bugüne Türk Lirası ne yazık ki yüzde 40’ın üzerinde değer kaybetmiştir.

Dünya borsalarında fındık TL değil dolar üzerinden işlem görmektedir.

Dolar kurundaki bu değişim dikkate alındığında, 15 TL açıkladığımız fındık fiyatının bugünkü karşılığı 21 TL’dir. Dolayısıyla fındık fiyatı en az 21 TL civarında belirlenmelidir. Yani hükümet fındık üreticisini ezdirmek istemiyorsa, 21 TL civarında bir değerle TMO’ya alım yaptırmalıdır.

Bunun altındaki her fiyatta üreticinin ahı olacaktır, zararı olacaktır, mağduriyeti olacaktır.

Hükümete sesleniyorum!

Üreticinin gözü kulağı açıklayacağınız fındık fiyatında.

Daha neyi bekliyorsunuz?

Dolar artıyor, her şeye zam geliyor, fındığın fiyatı düşüyor.

Bu zulümdür!

Her türlü yetki elinizde, elinizi vicdanınıza koyun, bu düşük fiyatlara acilen müdahale edin.

Üreticinin sırtından para kazanmaya çalışan fırsatçılara daha ne kadar seyirci kalacaksınız? Bu zulme son verin.

Fındık üreticisini yabancı firmalara ezdirmeyin!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber