MEMUR VE EMEKLİLERE İLAVE EKONOMİK DESTEK VERİLMELİDİR.

Bilindiği üzere Ağustos ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanmıştır. Buna göre Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE) Enflasyon %2,3 oranında yükselmiştir. Bu yılın ilk sekiz aylık enflasyonu %12,3, 2107-2018 Ağustos ayları itibarı ile yıllık enflasyon %17,9 olmuştur.

2018 yılının tamamı için enflasyon farkı dahil olmak üzere %13 zam alan kamu çalışanlarının maaşları daha şimdiden %4,9 oranında erimiştir.

Yapılan hesaplamalara göre önümüzdeki dört aylık enflasyonun geçen yılla aynı oranda gerçekleşmesi durumunda bile 2018 yılı enflasyonunun %20 dolayında gerçekleşeceği ortaya çıkmaktadır. Gerek döviz kurlarındaki yükseliş gerekse ekonomik gelişmelerin enflasyona etkisi hesaba katıldığında, yılsonu enflasyonunun %25’ler civarında olacağı tahmin edilmektedir. Bu hesaba göre memur ve emekli maaşları yılsonunda en az %10 dolayında ilaveten erimiş olacaktır.

Özellikle son aylarda enflasyon rakamlarında ciddi bir yükseliş görülmektedir. Elbette bu enflasyonun bir kısmı döviz kurlarındaki hareketlilikten kaynaklanmaktadır. Ancak kurlardaki değişimin enflasyona etkisi 2-3 ay sonra ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bugün itibarı ile her şey yoluna girse bile önümüzdeki eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında yüksek oranlı enflasyonla karşılaşacağımız açıktır.

Neresinden bakarsak bakalım, memur ve emeklilerimizin alım gücü büyük boyutta düşmekte, günlük yaşam her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Ülkemizin yüksek enflasyon sarmalına girmesi ihtimaline karşı vatandaşlar harcamalarını kısma durumuna giderse önümüzdeki dönemde ülkemiz ekonomik olarak çok zor duruma düşebilir.

Bunu önlemenin yegâne yolu vatandaşları mevcut hayat standartlarını sürdürme ölçeğinde harcama yapabilir durumda tutmaktan geçmektedir. Enflasyon artışının olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi ve piyasaların canlı tutulması, içinde bulunduğumuz açmazdan çıkışın anahtardır.

Özellikle kamu çalışanları ve emekliler, piyasayı canlandırıcı etkisi nedeniyle ekonominin lokomotifi durumundadır. Kamu çalışanları ve emekliler son gelişmelerin ardından zorunlu giderler dışında harcama yapamaz hale gelmiştir. Bu kesimlere yapılacak bir destek ödemesi, çarpan etkisi yaratarak piyasaları rahatlatacaktır.

Ülkemize döviz kurları üzerinden bir ekonomik saldırı varken, dikkatli olmak ve piyasaları durgunluğa girmekten kurtarmak durumundayız.

Memurlara ve emeklilere hiçbir kazanım sağlamayan toplu sözleşme hükümleri ile 2019 yılının da bir ekonomik zulme dönüşeceği açıktır. Yol yakınken memur ve emekliler için yeni ekonomik destek paketleri açıklanmalı, enflasyona dayalı ücret artışlarına artık bir son verilmelidir. Gelir dağılımında adaletin sağlanması için büyüme ve refah payı uygulamasına geçilmeli, piyasalar bu sıkışıklıktan kurtarılmalıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mustafa SERDAR

Türk Sağlık Sen Trabzon Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber