Moleküler Biyoloji yüksek lisansı, yeni iş fırsatları sunuyor
Üsküdar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Moleküler Biyoloji Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı öğrenci kabulüne başladı. Programdan mezun olanlar davranış ve bağımlılık genetiği, klinik genetik, bitki genetiği, mikrobiyal genetik gibi alanlarda çalışabileceği gibi bitki ve bakteri biyoteknolojisi, endüstriyel tarım, kişiye özel ilaç tasarımı yapan ilaç şirketlerinden adli tıp laboratuvarlarına kadar pek çok alanda çalışma imkânına sahip olabilecek.
Üsküdar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından uzman moleküler biyolog ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturulan Moleküler Biyoloji Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezli Programı, teorik ve teknolojik donanıma sahip, alanındaki gelişmeleri takip eden bireyler yetiştiriyor. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Muhsin Konuk şu değerlendirmelerde bulundu:
Moloküler Biyoloji ve Genetik, Genetik Biyomühendislik ve Biyoloji mezunları başvurabilir
Üniversitelerin biyoloji, tıp, eczacılık, veterinerlik, genetik ve biyomühendislik bölümlerinden mezun olanların başvuruda bulunabileceği programdan mezun olabilmek için iki yıl içinde (4 dönem) en az 21 kredi toplama zorunluluğu bulunuyor. Programa katılanlar ders dışı zamanlarda laboratuvarda yürütülen çalışmalara da katılabiliyor.
Program yurt içi ve yurt dışında nitelikli akademik eleman ihtiyacının karşılanması ve bunun yanında yapılacak olan çalışmalara da öncülük edebilecek yüksek moleküler biyologların yetiştirilmesine katkıda bulunuyor.
Yüksek lisans programını bitirenler davranış ve bağımlılık genetiği, klinik genetik, bitki genetiği, mikrobiyal genetik gibi alanlarda çalışabileceği gibi bitki ve bakteri biyoteknolojisi, endüstriyel tarım, kişiye özel ilaç tasarımı yapan ilaç şirketleri, adli tıp laboratuvarları, özel tanı laboratuvarları, devlet hastanesi genetik laboratuvarları, özel veya devlet üniversitelerinde araştırmacı veya akademisyen olarak görev yapabiliyor.
Mezunlar laboratuvarlarda çalışabilecek
Moleküler Biyoloji Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı’nda zorunlu derslerin yanı sıra kişinin çalışmak istediği alana uygun olan seçmeli dersler de bulunuyor.
Programdan mezun olanlar teorik bilgilerini uygulayabilecekleri nörobiyoloji laboratuvarları, beyin görüntüleme (nörobilim) laboratuvarları, elektrofizyolojik görüntüleme laboratuvarı, radyodiagnostik görüntüleme laboratuvarı, klinik biyokimya ve toksikoloji laboratuvarı, klinik farmakogenetik laboratuvarı, beyin uyarım laboratuvarlarında çalışma olanağı da bulabilecekler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber