banner128
banner222

Salgın sürecinden en fazla olumsuz etkilenen turizm sektörü için Trabzon’da çalışmalar hızlandı…

önceliği

Salgın hastalık sürecinde olumsuz olarak en fazla etkilenen turizm sektörünün sorunları masaya yatırıldı. Karadeniz Bölgesi’nde turizmcilerin yaşadığı sıkıntıların tespiti ve ortadan kaldırılması için sektör temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantıların ilki Trabzon’da yapıldı.

Bu bağlamda KATİD Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, Trabzon'da acenteciler ve otelcilerle bir araya geldi. Trabzon'un turizm alanında yaşadığı sorunlar ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'ndan alabilecekleri desteklerin ve önerilerin görüşüldüğü toplantı yoğun katılımla Grand Zorlu Hotel de gerçekleşti. Toplantıda sonrası Murat Toktaş ve Ali Şahin Vali İsmail Ustaoğlu’nu ziyaret etti. Toktaş ile Şahin, ziyarette Trabzonlu turizmcilerle yapılan toplantıda iletilen konular ve sorunlar hakkında Vali Ustaoğlu’na bilgi verdi.

İNANÇ TURİZMİ ÖNE ÇIKARILMALI

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da Trabzon'da yeni turizm destinasyonları için çalışmalar yaptıklarını, en önemli projenin Trabzon'un inanç turizminde öne çıkması olduğunu söyledi. Ayasofya, Sümela ve Trabzon'da bulunan ibadethane ve kiliselerin bulundukları destinasyonların tanıtımı ve buralara turlar düzenlenmesi ile ilgili proje hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş ile de yeni pazarlar ve destinasyonların tanıtımı için bakanlık ile neler yapılabileceği konularını görüştüler.

TOKTAŞ: ÇALIŞMALAR IŞIK OLACAK

KATİD Başkanı Murat Toktaş da, "Bölgede turizmcilerin yaşadığı sıkıntıların ortadan kaldırılması için sektör temsilcileri ile şehirlerde toplantılara başladıklarını söyledi. Toktaş, “İlk toplantımızı da Trabzon’da gerçekleştirdik. Burada bizlerle paylaşılan sorunları ve çözüm önerilerini rapor haline getirerek Sayın Bakanımıza sunacağız. Artık bölge tek pazar bağımlılığından kurtulmalı. Ayrıca TGA'nın Karadeniz Bölgesi için sağlayacağı katkılarla ilgili olarak da bu toplantı ve çalışmalar ışığında Bakanlık'tan bölgemiz adına taleplerde bulunacağız." dedi.

ŞAHİN: VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

Ziyaret sonrasında bir açıklama yapan KATİD Trabzon Temsilcisi Ali Şahin de, "Trabzon'da KATİD üyeleri, acenteler ve diğer turizm sektörü işletme ve yatırımcıları ile yaklaşık 3 buçuk saat süren bir toplantı yaptık. Ortadoğu'dan gelen turistlerin azalması, pandemi süreci ile ilgili yaşananlar sonrasında durağan hale gelen Trabzon turizmini canlandırmak için fikir alışverişinde bulunduk. Neler yapılabileceğini tartıştık. Özellikle pazarlarla ilgili ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Çok verimli toplantı oldu." dedi.

Şahin, Vali İsmail Ustaoğlu ile yaptıkları görüşmeye de değinerek, “Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede kendisine sorunları ve çözüm önerileri konusundaki fikirlerimizi ilettik. Sayın Valimizin konulara hakim ve çözüm odaklı bakışı ve özellikle inanç

turizminin ön plana çıkarılması konusundaki yaklaşımı çok önemliydi. Sayın Valimiz Sümela Manastırı ve Vazelon Manastırı’nın inanç turizminde birinci rota, Kış Turizminde ise Santa Harabeleri ile Çakılgöl-Kron Vadisinin de ikinci rota olarak belirlenerek proje çalışmalarının sürdüğünü bize iletti. Bu çalışmalarda başlangıç ve bitiş noktası Trabzon olarak görünüyor. Ayrıca Türkiye Tanıtım Ajansı, Trabzon’un tanıtım açısından ihtiyacının ne olduğunu belirlemek için de turizm sektöründe hizmet veren kuruluşları ziyaret ederek bölgede çalışmalar gerçekleştiriyor.

TRABZON TURİZMİ TEK ELDEN YÖNETİLECEK

Şahin bir başka önemli konu da turizmin tekelden yönetilmesi olduğunun altını çizerek, “Bu konuda da çalışmalar sürüyor. Özellikle son dönemde bu çalışmalara hız verildi. Trabzon turizmi tek elden yönetildiği zaman bundan sonraki çalışmalar özellikle de tanıtım çalışmalarında çok daha ve hızlı bir şekilde yürüyebilecek. Turizmin tek elden yönetilmesi ile oluşacak yönetim kurulları proje ofislerinden profesyonel bir yönetim anlayışıyla hareket edebilecek. Bu da turizmin emin ve güvenilir ellerde yönetilmesi ve deyim yerindeyse bu sektörün merdiven altı uygulamalarından kurtarılacağı anlamını taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Şahin pandemi sürecinin turizmcileri ve de hizmet sektörünü oldukça zor bir sürecin içine ittiğinin de altını çizerek, “Yeni yönetim anlayışı ile sorunlara daha hızlı çözüm üretip turizm sektörüne nefes aldırmak için çalışmalar olanca hızıyla sürüyor” dedi.

KATİD Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş ile KATİD Trabzon Temsilcisi Ali Şahin, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’na turizm konusundaki hassasiyetinden ötürü de teşekkür etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner130

banner220

banner133