TEB, 'Minik Maker'lar İş Başında' Projesi ile Trabzonlu çocuklarla buluştu
Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesiyle maker hareketini Anadolu’ya yayıyor. İki hafta boyunca dokuz ilde 500’den fazla çocuğa maker eğitimi verilmesi hedeflenen proje kapsamında TEB, Trabzonlu çocuklarla bir araya geldi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, TEB Karadeniz Bölge Direktörü Sameddin Yılmaz, TEB Karadeniz Bölgesi Satış Müdürü Seval Zıhar ve Berna Banu Büyük, TEB Değirmendere Şube Müdürü Gülen Yurduseven, TEB Trabzon Şube Müdürü Mahmut Turan ve TEB Akçabat Şube Müdürü Tolga Öksüz’ün katılımıyla Trabzon’da gerçekleşen maker eğitimlerine 8 okuldan 55 öğrenci katıldı.
Türk Ekonomi Bankası (TEB), geçen yıl İstanbul Haşim İşcan İlkokulu’nda kurduğu TEB İnovasyon Maker Atölyesi’nde çocukların inovasyon merakından ve potansiyelinden aldığı ilhamla, maker eğitimlerini Anadolu’ya yaymak üzere “Minik Maker’lar İş Başında” projesini hayata geçirdi. Trabzon’da gerçekleşen maker eğitimlerine, 8 okuldan 55 öğrenci katıldı.
Bugüne kadar Edirne, Bursa, İzmir, Denizli, Konya, Mersin, Gaziantep ve Trabzon’un ziyaret edildiği proje kapsamında önümüzdeki günlerde İstanbul’a gidilerek Ataşehir’deki TİM-TEB Girişim Evi’nin kapısı çocuklara açılacak. Proje ile Türkiye genelinde devlet okullarında okuyan 500’ün üzerinde 3. ve 4. sınıf öğrencisinin maker eğitimi alması hedefleniyor. ‘3 boyutlu yazıcılar’, ‘Arduino’, ‘Kodlama’ ve ‘Makey Makey’ olmak üzere dört ana başlıkta içi dolu ve geniş kapsamlı maker eğitimleri proje paydaşı Makers Türkiye eğitmenleri tarafından anlatılıyor.
“Trabzonlu öğrencilerimizi maker hareketiyle tanıştırdık”
“Bugünün Maker Çocukları, Yarının Büyük Girişimcileri!” sloganıyla hayata geçirdikleri proje kapsamında Trabzon TİM-TEB Girişim Evi'nde çocuklarla biraraya gelmekten mutluluk duyduklarını ifade eden TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Trabzon’da 8 okuldan 55 çocuğumuzu Girişim Evi’mizde ağırlayarak onlara maker eğitimleri verdik. Bu eğitimlerle çocuklarımızı teknolojiyle ‘kendin yap’ kültürünü buluşturan maker hareketiyle tanıştırıyoruz. Bugün maker atölyelerinde tanıştıkları yeniliklerin gelecekte başarılı girişim hikayelerinin ilk adımı olacağına inanıyor çocuklarımızı inovasyon yolculuklarında her zaman destekliyoruz” dedi.
Proje ile çocuklara fırsat eşitliği sunulacak
Boz proje hakkında şu bilgileri verdi: “Banka olarak, geleceğin öncelikle hayallerle inşa edileceğine inanıyoruz. Hayal gücü yüksek, yeniliklere heyecan duyan çocuklarımızın hayallerini hayata geçirebilmeleri için geçen yıl Genel Müdürlük binamızın da bulunduğu İstanbul’da Haşim İşcan İlkokulu’nda ‘Maker Atölyesi’ kurmuştuk. Şimdi de Anadolu’daki çocuklarımızın büyük şehirlerde yaşayan çocuklarla fırsat eşitliğine sahip olması amacıyla, ülkemizin dört bir yanındaki çocuklarımıza ulaşacağımız bu projeyle minikleri teknolojiyle ‘kendin yap’ kültürünü buluşturan maker hareketiyle tanıştırdığımız için çok heyecanlıyız”
“Özellikle gençlerimizi inovasyona ve girişimciliğe teşvik ediyoruz”
“TEB olarak, özellikle gençlerimizi inovasyona ve girişimciliğe teşvik ediyor, onların bu yöndeki çalışmalarına destek olmak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” diye konuşan Boz şunları söyledi: “Yaklaşık beş yıldır TEB Girişim Bankacılığı ile ‘Danışman Banka’ anlayışımızla ülkemizin dört bir yanında girişimcilerimize elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl yeni pazarlara taşıyacaklarına kadar her konuda yol gösteriyoruz. İstanbul Ataşehir’deki TEB Girişim Evi’nde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle 9 ilde açtığımız TİM-TEB Girişim Evleri’nde girişimcilere ücretsiz eğitim, danışmanlık ve mentorluk hizmeti veriyor, onları her alanda destekliyoruz. Bugün çocuklarımıza maker eğitimleri verdiğimiz, Mersin Teknopark içinde bulunan TİM-TEB Girişim Evimiz’deki eğitim alanları ve inovasyon merkezinde de gençlerimiz ve çocuklarımızla pek çok farklı çalışmalar yapıyoruz”
“TEB Minik Maker’ler İş Başında” projesi ile 4 ana başlıkta eğitimler verilecek
3 Boyutlu Yazıcılar
3 Boyutlu Yazıcılarla beraber tasarım yetkinlikleri fiziksel dünya ile buluşuyor.
Üretim teknolojilerinde devrim yaratan 3 boyutlu yazıcılar dijital bir tasarımın hızlı bir şekilde fiziksel dünyada üretilmesini sağlıyor.
Böylece inovasyonun en önemli fazı olan prototipleme fazı hem daha ucuzlamış hem de kalıp teknolojisine göre çok daha kolaylaşmış oluyor.
Herkes evinde bile istediği ürünü üretebilir hale geliyor.
Kodlama:
Geleceğin yabancı dili olarak görülen kodlama yazılımın temeli.
Algoritmik düşünce yazılımcı olsun olmasın bugünün teknoloji dünyasının olmazsa olmazlarından.
Bu bağlamda bu atölye çalışmamızda kodlama temellerini basit web tabanlı araçlar üzerinden öğreterek bilgisayarın algoritma yapısı nasıl çalışıyor sorusuna cevap veriyor, kodlamaya temel anlamda giriş yapmış oluyoruz.
Arduino:
Elektronik bilmeyenler için tasarlanmış Arduino kartlar ile robotik ve elektronik üretimin prototiplemesi sağlanıyor.
3 boyutlu yazıcıların dış kasa üretimi için prototiplemeyi yaptığı ve hızlandırdığı düşünülürse, dünyada devrim yaratmış açık kaynak Arduino kartları da aynı hızı ve kolaylığı elektronik üretim için sağlıyor.
Bu bağlamda Arduino ile örneğin akıllı saatler, yangın alarmları vb. yapabilir.
Makey Makey:
MIT Media Labs tarafından geliştirilen Makey Makey elektronik üretime girişi deneyimlemek için önemli bir elektronik kart.
Bu kart ile herhangi bir iletken nesneyi bilgisayar ile bağlayıp, yapılan kodlama ile bir ürün ortaya çıkarabiliyor.
7-10 yaş grubu için özellikle Arduino giriş öncesi daha uygun olabilen Makey Makey ile katılımcılar dış dünya ile kodlama platformlarını bağlamanın ne kadar kolay olabileceğini görüyorlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber