banner128

banner179
Trabzon Botanik bölgemizin sembolü olacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tamamlanma aşamasına gelen Trabzon Botanik’te incelemelerde bulundu. Trabzon’a böylesi bir dev eser daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, “Trabzon Botanik, bölgemizin sembolü olacak” dedi.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Çamoba Mahallesi’nde 103 dönümlük bir arazi üzerinde oluşturulan ve Trabzon’un turizmine önemli katkı sağlaması hedeflenen ‘Trabzon Botanik’ içerisinde, 7 adet atölye binası, 1 adet oyun evi, 1 adet restoran, 1 adet kurutulmuş bitkilerin sergilendiği herbalyum, 1 adet Trabzon evi, 1 adet hayal evi bulunuyor.

21 ÇEŞİT FINDIK BOTANİKTE SERGİLENECEK

İlk etapta 194 çeşit bin 600 adet ağaç ve 36 çeşit 9 bin 404 adet çalı türü bitki olmak üzere toplam 11 bin 4 adet bitkinin dikildiği Trabzon Botanik’in şehir için çok önemli olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon Botanik içerisinde yürüyüş yolları, göletler, teraslar, amfi basamakları, çim amfi, hayal evi, çocuk oyun alanı, kır kahvesi, Trabzon’u tanıtıcı figürler ve loğalar inşa edilmiştir. Trabzon Botanik’te nesli tükenmekte olan ağaç türlerinin araştırılması ve korunmasına olanak sağlanmasının yanı sıra endemik bitki türlerinin ve 21 çeşit fındığın sergileneceği fındık müzesi, bitki kütüphanesi oluşturulacak. Trabzon’umuza böylesi bir dev eser kazandırmanın, verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Trabzon Botanik, bölgemizin sembolü olacak” dedi.

CUMHURBAŞKANIMIZA MÜTEŞEKKİRİZ

Trabzon Botanik’in şehre kazandırılmasında en büyük katkıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “103 dönüme kurulan Trabzon Botanik’in bulunduğu alan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 22.03.2013 tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü’nden Trabzon Belediyesine ön tahsisi 11.10.2016 tarihinde de kesin tahsisi yapılmıştır. Trabzon Botanik’in yapım ihalesi 31 Ekim 2014’te yapılmış ve toplam 8.845.500 TL+KDV’ye mal olmuştur. Bu eserin Trabzon’a kazandırılmasından ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner130

banner131

banner134

banner1

banner133

banner199

banner136

banner137