banner128
banner222

TTSO Mayıs ayı meclis toplantısı video konferansla gerçekleştirildi

TTSO – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TTSO) Mayıs ayı meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri nedeniyle video konferans sistemiyle gerçekleştirildi.

EREN: TOBB, PANDEMİ SÜRECİNDE AKTİF ROL ALMIŞTIR

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren başkanlığında yapılan Mart - Nisan meclis toplantısının başlangıcında, odanın Mayıs ayı faaliyetlerinin yer aldığı film izlendi.

Daha sonra meclis üyelerine hitap eden TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, Kovid - 19 virüsünün oluşturduğu şartlar gereği bu ayki meclis toplantısının yine telekonferans sistemi ile gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Memnuniyetle ifade etmeliyim ki, vatandaşlarımızın izolasyon konusunda gösterdiği hassasiyet ve sağlık sistemimizin gücü sayesinde pek çok gelişmiş ülkeden daha olumlu istatistiklerle, yarınlara umutla bakıyor; meclis salonumuzda buluşacağımız günlerin yakın olduğunu hissediyoruz. Elbette ki süreç bitmiş değildir. Önümüzdeki dönemde de tedbiri elden bırakmamalı hijyen ve mesafe gibi kurallara özen göstermeliyiz” dedi. Eren sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün dünyada yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle iş dünyamız sıkıntılı günlerden geçmektedir. Bölgemiz açısından bakıldığında hizmet sektöründe yaşanan durgunluk, Körfez turizminin durma noktasına gelmesi ve üniversitelerin kapalı oluşu; şehrimiz ticaretine önemli bir nakit girdisini sekteye uğratmıştır. Bu yaraları sarmak zaman alacak olsa da hem mücadeleye hem de devletimizden destek taleplerimizi seslendirmeye devam etmeliyiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, bu süreçte iş dünyamızın sorunlarını yetkililere iletme noktasında Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun üstün gayretleriyle önemli çalışmalar yapmış; telekonferans görüşmeleri, sektörel toplantılar ile birlikte elde edilen talepler sınıflandırılarak hükümet yetkililerimizle paylaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte de iş dünyasında yaşanan sıkıntıları aşmak için el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar açıklanan tüm destekler ve gerçekleşen normalleşme çalışmaları için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizin tüm bakanlarına, şahsım ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi adına teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle geçmiş Ramazan Bayramınızı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

 

HACISALİHOĞLU: ÜLKEMİZ PANDEMİ SÜRECİNİ BAŞARIYLA GEÇİRDİ

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, normalleşme için alınan kararların 1 Haziran’dan itibaren geniş çaplı uygulanmaya başlayacağını hatırlatarak, “Pandemi sürecinde alınan kararlar ve uygulamasında ülkemiz başarılı bir süreç geçirdi. Önemli olan bundan sonraki süreçtir. ‘Artık bu iş bitmiştir’ yerine ‘bu iş devam ediyor’ anlayışıyla süreci birlikte yaşama doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda esas sorunun ikinci ve üçüncü dalga denilen konularda çıktığı görülmüştür. Herkesin rahat olmasından dolayı salgının yayılma etkisini daha çok ortaya koyduğu aşikardır. Bu bakımdan pandemiyle ilgili alınmış olan kararlara harfiyen uymak kaydıyla normalleşme sürecini geçirmemiz gerekmektedir” dedi.

Hacısalihoğlu, sürekli olarak bakanlıklarla ve özellikle de TOBB ile çok sıkı çalışma içinde olduklarını hatırlatarak, “Sürekli sizlerle iletişim halinde olarak gelen sorunları ve çözüm önerilerini öncelikle TOBB’a iletiyoruz. Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, bakanlıklarla olan ilişkileri hızlı şekilde hayata geçiriyor. Sorunların çözümü ve uygulaması konusunda çalışmalar sürdürülüyor. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları hepimiz yakından gördük. Ne kadar faydalı, katkı veren ve proaktif çalışmaların olduğunu hepimiz gözlemledik” diye konuştu.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN UZATILMASIYLA İLGİLİ TALEPLER ARTIYOR”

Başkan Hacısalihoğlu, normalleşme sürecinin dikkate alınması gerektiğini de ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomi güven endeksinde bir önceki aya göre yüzde 20 artış oluştu. Artık yavaş yavaş yukarıya çıkmaya başladığımızın göstergesidir. Bu doğrultuda geleceğe dönük çalışmalarımızı güven endeksini dikkate alarak yapmalıyız. Normalleşmeye ekonomik hayatta da devam ettiğimizi değerlendirerek çalışmalarımızı yürütmemiz gerekiyor. Hala belli oranlarda uygulamaya dönük sorunlar olduğunu biliyoruz. Bunlardan bir kısmı devletin yaptığı faaliyetlerle ilgili. Borçlarımızın, SGK primlerimizin ertelenmesi, daha önemlisi kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması konusunda bizlere gelen talepler artmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki bu süreç sonunda elbette tekrar bazı sıkıntıları hep birlikte yaşayacağız. İnanıyoruz ki Sayın Bakanımız Berat Albayrak sürecin bilincinde olarak yeni paketleri açıklayacaktır. Sizlerden gelen sorunları zaten kendisine gerek toplantılarda gerek toplantı dışında birebir iletiyoruz.”

“TRABZON’DA NEFES KREDİSİ MİKTARI 18 MİLYON LİRA OLDU”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, özellikle finansa ulaşım konusunda üyelerden gelen konularla çok yakından ilgilendiklerini de ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üyelerimizin talebi doğrultusunda uygulamaya koyulan Nefes Kredisi’nde Denizbank’la yapmış olduğumuz protokole bağlı olarak odamıza ayrılan 18 milyon TL’lik kredi limiti tamamen dolmuştur. Bugüne kadar 275 kişiye kredi verilmiştir. Yaptığımız görüşmelerde TOBB’dan yeni limit istedik. Bu yeni limitin önümüzdeki hafta geleceğine inanıyoruz. Üyelerimize kredi açılması konusunda, finansa ulaşım konusunda gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Gerek Denizbank gerekse diğer bankalarla ilgili yaşamış olduğunuz sorunlar varsa bunları mutlaka bize iletin.  Bizler anında bu konuları görüşerek çözmeye gayret ediyoruz. Gelecek süreç için finansın ne kadar önemli olduğunun esas bundan sonra farkında olacağız. Bundan önce geçen 3 aylık süreçte mevcut birikimlerle bugüne geldik. Önümüzdeki süreçte daha fazla finansa ihtiyacımız olduğunu bilmekte fayda var. Adımlarımızı buna göre atmamız gerekiyor. Finansa ihtiyacımız daha da artacaktır. Sene sonuna kadar olan süreçte hiçbir gelir olmayacağı düşüncesiyle bir taraftan finansı yönetmeli diğer taraftan da artık ekonomide normalleşme adımlarını atarak çıkış noktasına doğru hareket etmeliyiz.”

“KUYUMCUKENT PROJESİNİN ONAYI ALINDI”

Hacısalihoğlu, Kuyumcukent ile ilgili çalışmalara yönelik bilgi verirken de şunları söyledi:

“2011 yılından beri odamızdaki kuyumculuk sektöründe olan üyelerimiz ve kuyumcular odası ile yürüttüğümüz çalışmalarda Kuyumcukent projemizde artık proje onayı sağlanmış oldu. Yer olarak hemen odamızın karşısında sahildeki yere Kuyumcukent’i kuracağız. Önümüzdeki süreçte bunun protokolüyle ilgili çalışmalarımızı tamamlayacağız. Artık bu proje hayata geçecektir.”

“FATİH SONDAJ GEMİSİ TRABZON’A GELİYOR”

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de sondaj çalışmaları yapmak üzere hareket ettiğini ve Trabzon’a geleceğini de vurgulayarak, “Bildiğiniz gibi geçmişte Karadeniz’de petrol arama konusunda British Petrol’ün çalışmaları vardı. İki yer tespit edilmişti. Araklı – Sürmene açıkları diğeri de Hopa açıklarıydı. Çalışmalarda merkez üs olarak Trabzon’u kullandılar. Çünkü Trabzon’un altyapısı müsaitti. Şimdi Fatih sondaj gemisi gelerek burada sondaj çalışmalarına başlayacak. Karadeniz’de petrolün bulunmasıyla birlikte gerek sondaj altyapısının bölgemizde gelişmesi gerekse petrole dayalı ürünlerin altyapısı ve yatırımlarının bölgemizde gelişmesi adına önemli adımlar atılacağını düşünebiliriz. Çünkü Karadeniz’de petrolün var olduğu hepimiz tarafından bilinmekte. Bu bakımdan bölgemizin gelecek vaad ettiğini şimdiden hatırlatmak istiyorum.”

MECLİS ÜYELERİ TALEP VE ÖNERİLERİNİ DİLE GETİRDİ

TTSO Mayıs ayı meclis toplantısında daha sonra Başkan Hacısalihoğlu’nun önerisiyle, meclis üyeleri sektörleriyle ilgili talep öneri ve sorunları anlattı. Hacısalihoğlu, dileyen üyelerin sektör sorunlarını yazılı olarak da iletebileceklerini vurgulayarak, “Pandemi sürecinin ilk gününden itibaren gelen tüm talepleri TOBB kanalıyla ilgili bakanlıklara iletiyoruz ve bir çoğundan olumlu sonuç aldık. Meclis üyelerimizden de gelen önerileri ve talepleri rapor haline getirip hızlıca ilgili mercilere ileteceğiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner220

banner133