Trabzon’daki Müzik Eğitmenlerine Ücretsiz Koro Şefliği Eğitimi

Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın Yerel Projeler Hibe Programı kapsamında gerçekleştirdiği beşinci ve son açık çağrı döneminde alınan başvuruların, bağımsız jüri ekibi tarafından değerlendirilmesi sonucunda destek verilmesi kararlaştırılan 26 projeden biri olan Kur-Yönet-Paylaş hazırlıklarına başladı.

Kur-Yönet-Paylaş Trabzon’da yaşayan müzik eğitmenleri ve müzik ile ilgili bölümlerin son sınıflarında okuyan öğrencileri merkezine alıyor. Koro çalışmaları, Koro Şefliği Eğitimi Programı, davetli koro şefleri ile Atölye Çalışmaları, uzman müzikolog ile Seminer ve Koro Festivalini yapısında bulunduran projeye başvurular 8 Kasım 2023 tarihinde başladı. Projeye katılmak isteyenlerin başvuru formu için @kuryonetpaylas instagram hesabında bulunan linkten başvuru formu doldurarak katılım sağlanması isteniyor.

Projenin ilk aşamasında müzik öğretmenlerinin koroda söyleme ve koro şefliği becerilerinin geliştirilmesi, birbirleriyle etkileşime geçmesi ve sanatsal üretimlerini paylaşması hedefleniyor. Proje kapsamında ilk olarak müzik öğretmenlerinden oluşan bir koro kurulacak ve bu koronun üyelerine Koro Şefliği Eğitim Programı uygulanacak. Bu programı tamamlayan üyelere ise sertifika verilecek.

Kur-Yönet-Paylaş’ın koordinatörlüğünü ve yürütücülüğünü Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr.Yiğit Can Eyüboğlu, piyanistliğini yine Trabzon Üniversitesi üyelerinden Doç. Dr. Burcu Kalkanoğlu yürütürken, atölye çalışmaları için Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahter Destan, Hacettepe Üniversitesi öğretim elamanlarından Dr. Atilla Çağdaş Değer ve Çiğdem Aytepe, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim elemanlarından Dr. Mete Gökcçe davetli koro şefleri arasında yer alıyor.

Ayrıca düzenlenecek seminerde uzman müzikolog Ersin Antep müzik tarihi, ülkemizde koro alanına dair tarihsel bilgiler, koroda iletişim, etkileşim ve psikoloji başta olmak üzere çeşitli konularda bilgilendirmede bulunacak.

Kur-Yönet-Paylaş ile müzik eğitmenlerinin yanı sıra geleceğin müzik öğretmenleri olacak müzik ile ilgili bölümlerin son sınıflarında okuyan öğrencilerin ücretsiz bir şekilde kendilerini koro müziği alanında geliştirme fırsatı bulacaklar.

Proje kapsamında yararlanıcıların koro şefliği becerilerinin geliştirilmesi, yeni koroların kurulması, mevcut koroların geliştirilmesi ve ortaya çıkan ürünlerin bir festival ile paylaşılması; böylelikle Trabzon’daki herkesin, müziğin gücü sayesinde birbirleriyle etkileşime geçmesi amaçlanıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber