PROF. DR. ŞABAN ŞİMŞEK HOCA’DAN DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI TÜRK PROFESÖRDEN İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEMLİ KATKI

İSMET KÖSOĞLU

Türkiye’de Göz konusunda önemli akademisyenlerin başında gelen Prof.Dr.Şaban Şimşek’in Göz Tansiyonu konusunda yaptığı önemli çalışmada Göz Tansiyonu hastalarında uyguladığı özel teknik dünyanın en önemli bilimsel dergilerinden Europen Journal Ophthalmology’de yayımlanarak dünya literatürüne girdi.

PROF.DR. ŞABAN ŞİMŞEK Kimdir

Türkiye’de bir çok Tıp Fakültesinin ve Hastanenin kurulma sürecinde yer alan, MEB’ da müsteşar vekilliği görevinde bulunan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kurucu Rektör Yardımcısı iken Sayın Cumhurbaşkanının özel ricası ile kurulma sürecinde de destek verdiği RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini üstlenmişti. Rize’deki siyasi yapı ve dönemin rektörü ile vizyon uyuşmazlığı nedeniyle projeleri yarıda bırakılıp ayrılmak zorunda kalmıştı. Prof. Dr. Şaban Şimşek bir yandan yeni göz hekimleri yetiştirirken bir yandan da dünya oftalmolojisine (göz hekimliği) literatürüne yeni teknikler kazandırmaya çalışıyor.

2017 yılından şefliğini üstlendiği Kartal EAH Göz Kliniğini Türkiye’nin en önde gelen göz kliniği konumuna getiren Şimşek, her sabah poliklinik hizmeti veriyor, her gün özellik isteyen ameliyatlara girerek şifa dağıtmaya devam ediyor. Hekimlikte ki yoğun mesaisinin yorgunluğunu farklı alanlarda kitaplar kaleme alan Prof. Dr. Şaban Şimşek’in birkaç yıldır geliştirip göz tansiyonu hastalarında uyguladığı özel teknik dünyanın en önemli bilimsel dergilerinden Europen Journal Ophthalmology’de yayımlanarak dünya literatürüne girdi.

Göz Tansiyonu (Glokom)

Halk arasında “karasu” adıyla da bilinen göz tansiyonu yanı glokom, genellikle belirti vermeden sinsice ilerleyen, göz içi basıncının yükselmesi sonucu görme sinirlerinde hasar meydana getirerek görme alanının daralmasına neden olan katarakttan sonra en yaygın göz hastalığıdır. Tedavi edilmez ise, kalıcı görme kaybına, körlüğe neden olabilmektedir.

Türk Hekimliği adına başarıdır

Türk hekimliği adına da gurur verici bu haberi sosyal medya hesabından, “Bir fitnenin, vefasızlığın getirdiği üstün başarı” başlığıyla paylaşan Şimşek, devamında ”Bugün çok mutluyum Akademisyenliğin doruk noktası denilebilecek bir haberle uyandım çünkü! Glokom Hastalarında (Göz tansiyonu!) uyguladığım özel bir teknik dünyanın en önemli bilimsel dergilerinden EJO’da (Europen Journal Ophthalmology) yayımlanarak dünya literatürüne girdi.

Avrupa’da, Amerika’da yahut Japonya’da, Çin’de dünyanın neresinde olursa olsun, ilgili ameliyatlar yapılırken “Şimşek Tekniği” ile yapıldı denilecek, yani Türk Hoca Şaban Şimşek soyadıyla. Bu sadece ülkemizde değil dünyada da parmakla sayılacak kadar az akademisyene nasip olan bir şey. Milletimize, ülkemize, insanlığa hayırlı olsun. Bu vesileyle, “her işte bir hayır vardır” sözünün değerini bir kez daha anlamış oldum.

Şayet Rize’de, bir günde ortada hiçbir şey yokken tıp fakültesi dekanlığı görevime son veren insanlar olmasaydı dünya literatürü böyle bir ameliyat tekniği kazanamayacak, bu başarı asla gerçekleşmeyecekti! Bu bakımdan, bugünlere gelmemde katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum!” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber