AKP İL BAŞKANI AYAR ADAY ADAYLIK SÜRECİNİ AÇIKLADI

İSMET KÖSOĞLU

AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar 2024 Yerel Seçim süreci aday adaylığı başvuru takvimini açıkladı.

31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim dönemi ve seçim takvimi çalışmalarının fiilen başladığını aktaran İl Başkanı Hikmet Ayar ; “Yerel seçim için aday adayı başvurularımızı 9-17 Kasım aralığında alarak, 19 Kasım'da ise 81 ilde elektronik ortamda teşkilat temayül yoklamasını gerçekleştireceğiz. Bu sürecin özelde ilimiz için genelde ise ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Aday adaylarımız İl Belediye Başkan aday adayı başvurularını bizzat yazılı olarak Genel Merkeze veya Genel Merkeze iletilmek üzere İl Başkanlıklarımıza, İlçe ve Belde Başkan aday adayı başvuruları bizzat yazılı olarak İl Başkanlıklarımıza veya İl Başkanlıklarımıza iletilmek üzere İlçe Başkanlıklarımıza yapacaktır. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyelikleri aday adayı başvuruları bizzat yazılı olarak İlçe Başkanlıklarımıza yapılacaktır. Adaylık için istifası zorunlu olan kişilerinde ilgili mercilere sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisini başvuru ekinde sunması gerekiyor.

İl Belediye Başkanlığı için 30 bin, ilçeler için 20 bin ücreti alınacak

Başvuru esnasında ödenecek bağış miktarları; Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylarımızdan 50.000 TL, İl Belediye Başkan Aday Adaylarımızdan 30.000 TL, İlçe Belediye Başkan Aday Adaylarımızdan 20.000 TL, Belde Belediye Başkanı Aday Adaylarımızdan 10.000 TL, İl Genel Meclisi üyesi ve Büyükşehir olmayan illerin Belediye Meclisi üyesi aday adaylarımızdan 5.000 TL bağış alınacaktır. Kadın ve 18-30 yaş arası genç aday adaylarımızdan belirlenen bağış miktarının ½’si, engelli aday adaylarımızdan ise ¼’ü alınacaktır. Başvuru için belirlenen bağışlar; tüm dünyanın gözleri önünde vahşice işlenen ve soykırıma varan saldırılardan etkilenen Gazze’li kardeşlerimizin temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için AFAD üzerinden iletilecektir. Aday adaylığı başvuru sürecimizi bu şekilde işleteceğiz.

Meclis aday adayları 3 Aralık’a kadar

Meclis üyesi aday adayı başvurularımız 3 Aralık’a kadar devam edecek. Belediye Başkanı aday adaylığı başvuru sürecimizi 17 Kasım 2023’te tamamlayarak, 19 Kasım Pazar günüde inşallah teşkilat temayül yoklamamızı elektronik ortamda icra edeceğiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye OlGünebakış Trabzon Haber